Skip to Content
6 min čítania
Nájdite to správne lepidlo

Rôzne druhy lepidiel: Povedzme si o nich niečo

Rôzne druhy lepidiel: Povedzme si o nich niečo

Lepidlo má množstvo podôb. Ak sa vopred oboznámite s rôznymi druhmi a ich vlastnosťami, ušetríte si pri svojich projektoch množstvo času. Všetko podstatné nájdete v tomto prehľade.

V tomto článku

Kto vynašiel lepidlo?

Väčšina z nás používa lepidlo už od detstva, no málokto tuší, že ho vynašli už dávno. V skutočnosti pochádzajú prvé dôkazy o lepidle z jaskynných malieb, ktoré sú staré viac ako 5000 rokov! Praľudia používali prírodné polyméry a živice zo stromov na spájanie predmetov, akými boli napríklad primitívne nástroje a zbrane.

Odvtedy máme na svete množstvo rôznych druhov lepidiel na všetky materiály a spôsoby použitia, vrátane lepidiel na opravovanie, tvorenie a majstrovanie. Ďalej lepidlá slúžiace ako ochranné vrstvy a lepidlá používané na medicínske účely. Pre väčšinu z nás je však lepidlo predovšetkým nenahraditeľným pomocníkom pri jednoduchých domácich opravách a stavebných projektoch.

Požadované materiály

  • Pattex 100% Gel
  • Pattex Fix Wood
  • Pattex Tekutý Kov
  • Pattex Repair Special Plasty
 

Tip odborníka

Sekundové lepidlo: Ktoré je pre vás to pravé?

V zásade existujú dva typy sekundových lepidiel: gélové a tekuté. Od druhu aplikácie alebo daného projektu závisí, ktoré použijete.

Vo všeobecnosti sú tekuté sekundové lepidlá ideálne na lepenie neporéznych, hladkých, tesne priliehajúcich povrchov. Opravovanie rozbitých tanierov, prasknutého dreva alebo vonkajších častí malých spotrebičov je jednoduché so silným tekutým sekundovým lepidlom. Dokonca dokáže zlepiť kožu, gumu a väčšinu plastov. Najlepšie na sekundových lepidlách je, že toho dokážu ešte viac.

Gélové lepidlá sú užitočné najmä pri práci na nehorizontálnych povrchoch, pretože nekvapkajú ani nepretekajú. Preto je pri lepení zvislých povrchov nachádzajúcich sa nad úrovňou hlavy, alebo povrchov s výrazným sklonom, dobré použiť gélové zloženie. Či už teda pracujete s materiálom ako je polyester, drevo, korok, oceľ, papier, betón, dlaždice alebo keramika, sekundové lepidlo bude pre vás to pravé.

Práce okolo domu: Univerzálne lepidlo

Skvelé univerzálne lepidlo je nenahraditeľným pomocníkom, ktorý by nemal chýbať vo vašej kuchynskej skrinke alebo na poličke v dielni. Väčšina univerzálnych lepidiel sa hodí na lepenie polyesteru zosilneného sklenenými vláknami (FRP), polystyrénu, dreva, korku, lakovaných povrchov, kovov, skla, lepenky, kože a dokonca aj betónových a keramických dlaždíc. Nemusíte sa obávať, žeby ste nenašli lepidlo presne podľa svojich potrieb, čo sa odolnosti voči vlhkosti, teplote a nárazom či namáhaniu spoja týka. Napríklad lepidlo Pattex 100% Gel oceníte pri veľmi širokej škále aplikácií.

Lepidlo na drevo

Na obklady, sadrokartónové dosky alebo práce s preglejkami budete potrebovať špeciálne stavebné lepidlo. Hľadajte receptúry na vodnej báze, ktoré sú nehorľavé a zároveň šetrné k životnému prostrediu – nemusíte sa tak obávať agresívnych chemikálií. Tieto lepidlá sa viažu na rôzne materiály, takže či už je vaše drevo ošetrené, vlhké alebo v pôvodnom stave, práca sa určite podarí. Navyše, ak si vyberiete napr. Pattex Fix Wood bez rozpúšťadiel, ktoré je úplne bez zápachu, môžete ho pokojne použiť aj v obytných priestoroch.

Lepidlo na kov

Občas sa každému prihodí, že sa mu pokazí obľúbené zariadenie, náradie alebo spotrebič a musí ho opraviť. Vtedy potrebujete lepidlo, ktoré vytvára obzvlášť silné spoje ako napríklad Pattex Tekutý Kov. Tieto lepidlá zvyčajne pozostávajú zo živice a tvrdidla, ktoré pri spoločnej aplikácii vytvárajú pevné a trvácne spojenie. Použitie takéhoto lepidla má niekoľko výhod:

  • Stačí ho naniesť len raz, nezmršťuje sa.
  • Jeho odolnosť zabezpečí, že pri vŕtaní nepraská.
  • Výhodou striekačky so zmiešavačom je, že vždy aplikujete rovnaké množstvo každej zložky.
  • Mnohé epoxidové lepidlá vhodné na kov vytvrdnú už do 5 minút pri teplote do + 25°C.

Lepidlo na plasty

Keď sa vám poškodí obľúbený predmet ako napríklad bižutéria, neoceniteľná zberateľská figúrka, obľúbená hračka vášho dieťaťa alebo mamin spoľahlivý fotoaparát, je vám z toho naozaj clivo.

Na opravu takýchto cenných predmetov použite sekundové lepidlo určené na lepenie plastov ako napríklad Pattex Repair Special Plasty. Zalepí širokú škálu plastov a zvyčajne je po zaschnutí úplne priehľadné, takže nebudú viditeľné žiadne stopy po oprave a váš obľúbený predmet bude ako nový! Tieto lepidlá vytvrdnú v priebehu niekoľkých sekúnd bez potreby spevnenia svorkami. Navyše nie je potrebné ich miešať, takže sa veľmi ľahko používajú.

Lepidlo na sklo

Raz za čas budete musieť lepiť aj sklo. Jedinečné vlastnosti skla si vyžadujú špeciálne lepidlo. Preto hľadajte také lepidlá na sklo, ktoré sú odolné voči vode, po vyschnutí a zatvrdnutí sú číre, a v prípade riadov a pohárov sú vhodné aj do umývačky riadu – teda sú odolné voči vyšším teplotám. Pamätajte si však, že lepidlo na sklo zvyčajne nie je vhodné na kontakt s potravinami.

Iné druhy lepidiel

Ak váš projekt presne nezodpovedá vyššie uvedeným kategóriám, nebojte sa. Pattex má široký sortiment lepidiel a tmelov pre akúkoľvek úlohu! Rady produktov ako Pattex RepairPattex Chemoprén alebo Pattex Fix pokryjú väčšinu potrieb domácich majstrov. 

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať