Skip to Content
9 min čítania
Šikovný pomocník vždy poruke!

Lepidlo v spreji: Všetko, čo o ňom potrebujete vedieť

Lepidlo v spreji: Všetko, čo o ňom potrebujete vedieť

Potrebujete rýchlo a bez námahy niečo zlepiť? Lepidlo v spreji uľahčí opravy, či už pracujete s kovom, plastmi, textíliami, drevom alebo väčšinou materiálov bežne dostupných v domácnostiach. Náš návod vám predstaví všetko potrebné zo sveta lepidiel v spreji.

V tomto článku

Čo je lepidlo v spreji?

Lepidlo v spreji je lep, ktorý sa na povrch nanáša z tlakovej nádoby. Lepidlo sa rozprašuje v podobe aerosólu, vďaka čomu ľahko vytvára súvislú vrstvu. Existujú rôzne typy lepidiel v spreji prispôsobené na odlišné účely. Vďaka jednoduchému používaniu a aplikácii behom niekoľkých sekúnd sú skvelou voľbou pre domácich majstrov, pri opravách nábytku, na lepenie dekorácií, pri školských prácach a na každodenné opravy  v domácnosti.

Požadované materiály

Tip odborníka

Na čo sa lepidlá v spreji používajú?

Lepidlá v spreji sú ideálnym pomocníkom na rôznu škálu aplikácií. Často nachádzajú uplatnenie v rámci umeleckých a remeselných projektov, pri opravách nábytku a spotrebičov a samozrejme pri opravách kože alebo textílií a mnohé iného.

Niektoré lepidlá v spreji  je po nanesení možné aj posúvať pre dosiahnutie presnejšieho umiestnenia. Vždy si prečítajte pokyny od výrobcu, aby ste sa uistili, či to platí aj pre vaše lepidlo. Väčšina lepidiel v spreji je po zaschnutí priehľadná a nepreteká cez materiál ani nespôsobuje jeho pokrčenie. Výsledkom je neviditeľný spoj, ktorý nenarúša pôvodný vzhľad predmetu. Jednoduchá aplikácia umožňuje bezproblémové nanášanie viacerých vrstiev, čo zaručí silné spoje bez dodatočného času na zaschnutie. 

Lepidlá spreji je možné použiť na lepenie dreva, kovu, papiera, kartónu, kože, textílií, korku, skla a rôznych plastov. Lepidlo Pattex Power Spray Permanent je odolné voči vlhkosti, vode a dočasne aj benzínu. Dokonca odoláva teplotám od -30 °C do +70 °C. Nie všetky lepidlá v spreji majú tieto vlastnosti, preto si pred použitím pozorne prečítajte pokyny od výrobcu.

Aké sú špecifiká lepidiel v spreji?

Lepidlá v spreji sú všestranné lepy, ktoré sa veľmi ľahko nanášajú, vytvárajú pevné spoje, rýchlo vytvrdnú a nezožltnú ani pôsobením času. Lepidlo Pattex Power Spray Permanent je okrem toho vhodné na porézne aj neporézne materiály a na použitie v interiéri. Vďaka nastaviteľnej intenzite spreja zvládne nielen jednoduché dekoračné, remeselné a domáce práce s použitím kože, imitácií kože, plsti, lepenky, kovov, dreva alebo polyesterových materiálov, ale aj náročné lepenie namáhaných materiálov bez upevnenia, kobercov, izolácie a čalúnnické práce.

Keďže lepidlá v spreji sú veľmi obľúbené u domácich majstrov, spadajú do kategórie hobby lepidiel, ktorá ponúka všetko pre nadšencov ručných prác a podomácky vyrobených remeselných a dekoračných prvkov.

Ako používať lepidlo v spreji?

Lepidlo v spreji sa používa jednoducho, no je potrebné vedieť, ako pripraviť predmet na lepenie, ako lepidlo naniesť a ako očistiť zvyšky lepidla. Vždy používajte rúško, aby ste nevdychovali výpary. Noste latexové alebo nitrilové ochranné rukavice (nie PVC, nylonové alebo bavlnené). Stačí postupovať podľa nasledujúceho jednoduchého návodu na použitie Pattex Power Spray Permanent a všetko pôjde hladko:

  1. Pripravte si priestor a predmet. Lepenie vykonávajte v dobre vetraných priestoroch a na dostatočne veľkej pracovnej ploche. Zvyšky spreja môžu znečistiť povrchy, preto zakryte stoly alebo lavice ochrannými fóliami alebo papierom, aby ste predišli zbytočným nečistotám. 
    Lepené povrchy musia byť suché, čisté, zbavené všetkých nečistôt a látok, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť priľnavosť, ako je mastnota, prach, oleje a pod. Skontrolujte lepené diely, či k sebe dobre dosadajú. Odstráňte všetky úlomky alebo častice brániace dôkladnému zlepeniu.
  2. Pripravte si lepidlo. Nastavte intenzitu sprejového lúča otočením sprejovej hlavice do požadovanej polohy. Pred použitím nádobu dôkladne pretraste.
  3. Naneste lepidlo v spreji. Držte nádobu vo zvislej polohe a ventil nasmerujte na lepený povrch. Naneste rovnomernú vrstvu lepidla na oba povrchy.
    Nanášajte vo vzdialenosti 15 až 20 cm od povrchu lepeného materiálu. Primalá vzdialenosť môže spôsobiť hromadenie a pretekanie lepidla. Neustále pohybujte nádobou, aby sa vytvorila súvislá vrstva. Dávajte si pozor pri nanášaní na okraje lepeného povrchu. Lepidlo cez ne môže pretekať.
  4. Spojte diely. Po nanesení lepidla v spreji nechajte lepidlo zaschnúť asi 10 minút. Pri lepení styrénovej peny počkajte 10 až 15 minút.     Vždy si prečítajte presné pokyny od výrobcu. Ak necháte lepidlo stáť príliš krátko alebo dlho, môže to negatívne ovplyvniť výsledok lepenia.
  5. Lepidlo v spreji vytvrdne veľmi rýchlo. Spoj vytvorte, kým je nanesená vrstva lepidla ešte lepkavá. Spojte lepené časti (neskoršie úpravy už nebudú možné) a pritlačte ich pevne k sebe. Konečnú pevnosť spoja určuje lisovací tlak. Spoj by mal byť pevný behom niekoľkých minút.
  6. Čistenie a skladovanie. Po použití odstráňte zvyšky lepidla pomocou riedidla alebo terpentínu, potom ich dôkladne utrite suchou handričkou. Nádobu uchovávajte mimo dosahu zdrojov tepla alebo ohňa a chráňte ju pred priamym slnečným žiarením. Skladujte na mieste s teplotami od +5 °C do +50 °C.

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať