Skip to Content
10 min čítania
Vdýchnite sklu nový život

Tipy a triky, s ktorými budete lepidlo na sklo používať správne

Tipy a triky, s ktorými budete lepidlo na sklo používať správne

Sklo je materiál ako žiadny iný: všestranný, krásny a trvácny, vďaka čomu zostáva v rodinách celé generácie. Lepidlo na sklo dokáže jeho životnosť ešte predĺžiť, pretože napriek všetkej opatrnosti sa občas nevyhnete prasklinám alebo obitiam. V tomto článku vám poradíme, ako si vybrať najlepšie lepidlo na sklo pre dosiahnutie dlhotrvácnych a neviditeľných spojov, s ktorými opravíte aj tie najhoršie praskliny.

V tomto článku

Čo je lepidlo na sklo?

Oprava rozbitého skla môže byť výzvou. Manipulácia s hladkými povrchmi a jemnými hranami je frustrujúca. Lepenie poškodeného spätného zrkadla auta alebo popraskaného pohára na víno môže byť náročnejšie, než sa na prvý pohľad zdá. Oprava krehkých cenností alebo obľúbených ozdôb často vedie k ďalšiemu poškodeniu a sklamaniu – aspoň ak nemáte tie správne nástroje.

Požadované materiály

Väčšina bežne dostupných lepidiel, ktoré nájdete aj v domácnosti alebo v dielni, nie je určená na prácu so sklom. Na lepenie sklenených povrchov budete potrebovať špeciálne lepidlo na sklo a iné hladké, neporézne materiály. Takéto lepidlá majú zloženie, ktoré im zabezpečuje priľnavosť k povrchu skla, a zároveň vizuálne kopírujú  jedinečné vlastnosti materiálu, akou je napríklad priehľadnosť. Môžu sa používať na opravu rozbitého riadu, starožitností, zrkadiel, spotrebičov a mnohých ďalších úžitkových aj dekoračných predmetov v domácnosti.

Na rozdiel od bežných lepidiel, ktoré pri vytvrdzovaní často zväčšujú svoj objem alebo sa zmršťujú, lepidlo na sklo si objem zachováva. Vďaka tomu nespôsobí rozbitie ani prasknutie skla, ktoré má spájať. 

Tip odborníka

Ako si vybrať najlepšie lepidlo na sklo?

Na trhu je mnoho lepidiel s rôznym zložením a využitím. Správny výber lepidla na sklo na začiatku je najlepší spôsob, ako sa vyhnúť problémom pri oprave a udržať vaše sklenené cennosti v zachovalom stave.

Zatiaľ čo bežné univerzálne lepidlá môžu dobre fungovať na spájanie dreva, kovu alebo iných bežných povrchov, nie vždy sa odporúča používať ich na opravu skla. Tieto lepidlá môžu slúžiť ako dočasné opravy, ale často majú nízku odolnosť voči vlhkosti alebo ultrafialovému svetlu. Lepidlo na sklo znáša vysoké teploty, môže mať tiež žiaruvzdorné vlastnosti. Bežné lepidlá sa môžu pri použití na sklách rozpadnúť pri čistení alebo bežnom používaní. Pri opravách skla hľadajte preto špeciálne lepidlo na sklo a neporézne materiály.

Príprava na opravu s použitím špeciálneho lepidla na sklo

  • Vyberte si správne nástroje. Okrem špeciálneho lepidla na sklo  budete potrebovať mydlo, prípadne saponát a vodu. Oceľová vlna môže pomôcť vyhladiť drsnejšie materiály.
  • Udržujte čistotu. Začnite s čistým, suchým povrchom, ktorý je zbavený mastnoty, vosku, farby alebo akéhokoľvek mydlového zvyšku. Čokoľvek navyše, vrátane odtlačkov prstov, by mohlo zabrániť pevnému spoju.
  • Presnosť rozhoduje. Skontrolujte diely, ktoré chcete spojiť. Priliehajú bez medzier? Odstráňte nadbytočné kúsky alebo časti skla. Ak budú medzi sklenenými časťami menšie medzery, vhodné lepidlo, ako napríklad Pattex 100 % Gel, ich zaplní.
  • Bezpečnosť na prvom mieste. Pracujte na dobre vetranom mieste. Na ochranu kože používajte rukavice z latexu alebo nitrylu (nie z PVC, nylonu alebo bavlny). Pokožku vystavenú lepidlu čo najskôr umyte.

Lep na sklo v akcii – oprava rozbitého skla

Jednoduché domáce opravy sú naozaj jednoduché len vtedy, ak viete, čo robíte. Postupujte krok za krokom a použite spoľahlivé lepidlo na sklo, akým je napríklad Pattex 100 % Gel.

  • Pripravte lepidlo. Vyberte ho z obalu a otvorte tubu. Vrchnák otáčajte proti smeru hodinových ručičiek.
  • Naneste lepidlo na sklo. Na nenasiakavých podkladoch nanášajte tenkú vrstvu lepidla na jednu lepenú plochu, na nasiakavých podkladoch ho nanášajte na obe lepené plochy. Množstvo lepidla voľte podľa nasiakavosti podkladu. Čím nasiakavejší, tým viac lepidla.
  • Spojte plochy. Ihneď po nanesení lepidla pritlačte povrchy, ktoré sa majú spojiť. Vyvíjajte stály tlak, pričom časti držte pevne spolu. Zabezpečte, aby sa lepené diely neposúvali.
  • Nechajte spoj zaschnúť. Následne nechajte diely pevne spojené podľa inštrukcií na obale, v prípade väčších predmetov to môže byť až 30 minút s použitím svoriek alebo pásky na zafixovanie. Aby ste zabezpečili plnú pevnosť spoja, nechajte lepidlo na sklo zatvrdnúť počas 24 hodín.
  • Pripravte lepidlo na ďalšie použitie. Počas zasychania spoja očistite hrot aplikačnej tuby alebo balenia od zbytkového lepidla a znovu nasaďte uzáver. Pomocou vlhkej handričky odstráňte nadbytočné lepidlo. Ak sa vytvorili hrudky z tuhnúceho lepidla, skúste ich opatrne odstrániť nožom, britvou alebo skalpelom.

Teplo a vlhkosť môžu oslabiť spoj, ktorý ešte zasychá. Počkajte aspoň týždeň, než dáte lepené predmety do umývačky riadu. Aj v tomto prípade je vhodné preštudovať si pokyny na balení produktu a overiť, či je spoj odolný voči vyšším teplotám a vlhkosti. Urobte tak ideálne pred začatím opravy, aby ste sa vyhli nechceným prekvapeniam. 

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať