Skip to Content
6 min čítania
Kúpeľňový tmel nie je veda

Ako vybrať správny silikón do kúpeľne pre najlepšie možné výsledky

Ako vybrať správny silikón do kúpeľne pre najlepšie možné výsledky

Ak sa chystáte na prerábku kúpeľne, skôr alebo neskôr budete potrebovať silikón do kúpeľne. Ale ktorý si vybrať a ako ho používať? My vám to prezradíme!

V tomto článku

Silikóny do kúpeľne: Jednoduché riešenia aj pre náročné projekty

Mnohé práce, ktoré si vyžadujú použitie silikónu do kúpeľne, ktoré sú nesmierne dôležité pre ochranu a údržbu vašej kúpeľne. Správne tmelenie ochráni vaše poličky, steny, podlahy a ďalšie vybavenie kúpeľne pred vlhkosťou a plesňami a dodá mu čistý a nový vzhľad. Aké silikóny alebo tmely potrebujete, alebo ako budete postupovať, závisí od toho, či chcete vyplniť nové štrbiny v kúpeľni, alebo len opraviť starý a nevzhľadný silikón.

Požadované materiály

 

Tip odborníka

Ako používať silikóny do kúpeľne

Nezabúdajte, že silikóny do kúpeľne sú zároveň lepidlo aj tmel, a preto sa dajú aplikovať len na povrchy, ktoré sú čisté, suché, zbavené prachu a mastnoty. Takisto je dôležité dbať na bezpečnosť. Používajte ochranné okuliare a rukavice a po práci si umyte ruky.

Ako naniesť silikón do kúpeľne na pôvodný tmel

  • Pôvodný silikón nemusíte odstraňovať, ak používate opravný silikónový tmel do kúpeľne akým je Pattex RE-NEW. Väčšinou stačí pôvodný silikón očistiť mokrou handrou. V prípade potreby môžete povrchy vyčistiť vhodným čistiacim prostriedkom, aby ste ich zbavili mastnoty, plesní a prachu.
  • Naneste produkt na pôvodný silikón. Pre dokonalý výsledok môžete po nanesení vykonať malé úpravy pomocou mokrej papierovej servítky.
  • Ak nie ste spokojný s výsledkom, stačí produkt okamžite odstrániť pomocou mokrej papierovej servítky a celý postup ešte raz zopakovať! V prípade, že chcete podrobný návod a ďalšie tipy a triky, ako pracovať s týmto produktom, pozrite si naše inštruktážne videá.

Ako naniesť silikón do kúpeľne do nových štrbín

  • Pripravte podklad. Štrbiny musia byť čisté, suché, zbavené prachu a mastnoty.
  • Pripravte produkt. Ak pracujete so silikónom do kúpeľne Pattex sanitárny silikón, zasuňte kartušu do aplikačnej pištole a zrežte špičku aplikátora na šírku štrbiny. Ak nechcete použiť aplikačnú pištoľ, môžete si tento produkt zakúpiť aj v tube, ktorá sa vytláča len rukou.
  • Naneste čerstvý silikón do štrbín. Tento krok je relatívne jednoduchý, stačí silikón do kúpeľne nanášať rovnomerným tlakom. Po nanesení ho vyhlaďte vlhkým drievkom alebo škárovacou stierkou navlhčenou v mydlovej vode.

Čistenie

Keď skončíte, vždy vyčistite miesto práce aj použité náradie, bez ohľadu na to, ktorý produkt používate. Vytvrdnutý tmel do kúpeľne opatrne odrežte ostrým nástrojom.

Ako si vybrať správny silikón do kúpeľne

Tmel do kúpeľne sa používa na vytvorenie pružného a vodotesného tesnenia (nazývané aj elastomérové utesnenie) medzi spojmi a v medzerách, napríklad aj v prasklinách. Budete teda potrebovať vodoodolný a flexibilný sanitárny silikón.

Ak budete chcieť tmel upraviť na inú farbu ako tú, v ktorej sa štandardne dodáva (hnedá, čierna, priesvitná, biela, sivá), budete ho musieť zafarbiť. Zafarbiť môžete väčšinu uretánových a polyuretánových silikónov, ale vždy si overte informácie od výrobcu a vyberte si vhodný produkt.

Ak ste vaňu alebo sprchový kút už tmelili, ale silikón do kúpeľne už melie z posledného, stačí naniesť ďalšiu vrstvu opravného silikónu, napríklad Pattex RE-NEW, čím vytvoríte trvalé a odolné utesnenie. Ak vytvárate nové alebo primárne utesnenie, produkty ako Pattex sanitárny silikón a Pattex Rýchloschnúci sanitárny silikón vám pomôžu rýchlo a úspešne dokončiť akýkoľvek projekt.

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať