Skip to Content
6 min čítania
Ako správne utesniť vaňu silikónom

Pokojne sa do toho pustite, silikónovanie kúpeľne nie je veda

Ruka v bielej latexovej rukavici čistí silikónové tesnenie okolo vane pomocou handričky.

Silikónovanie kúpeľne si vyžaduje značnú dávku opatrnosti, aby voda zaručene neprenikla do steny. S trochou cviku však ľahko opravíte starý alebo nanesiete nový silikón. Kvalitný silikón do kúpeľne totiž hladko a presne nanesie každý domáci majster.

V tomto článku

Silikónovanie kúpeľne: čo musíte vedieť

Pri silikónovaní kúpeľne je jeden z najdôležitejších krokov celého procesu silikónovanie samotnej vane. Riadne nanesený silikón je veľmi trvácny a odolný. Naniesť nový silikón nie je zložité, ak máte správne nástroje a materiály. Ak vymieňate starý silikón, musíte ho najprv odstrániť bez akýchkoľvek zvyškov, aby nový silikón riadne držal. V tomto návode sa dočítate všetko, čo potrebujete vedieť o silikónovaní vane.

Požadované materiály
Muž nanáša okolo vane silikón pomocou čiernej aplikačnej pištole.
S aplikačnou pištoľou je nanášanie silikónu na vaňu rýchle a presné, no pre profesionálnejší výsledok si môžete pomôcť aj maliarskou páskou

Tip odborníka

Čo budete potrebovať na silikónovanie vane

Aby vám práca išla pekne od ruky, pripravte si tieto nástroje: 

 • Plastovú škrabku – na odstránenie starého silikónu
 • Pinzetu – na odstránenie ťažko dostupného alebo veľmi odolného silikónu
 • Vysávač – na vyčistenie odstráneného materiálu
 • Denaturovaný lieh a handričku – na očistenie povrchu vane
 • Dezinfekčný prostriedok – na odstránenie vzniknutých plesní
 • Maliarsku pásku – na zaručenie uhladeného nanesenia nového silikónu
 • Aplikačnú pištoľ – na nanesenie silikónu, je dostupná vo väčšine železiarstiev
 • Silikón do kúpeľne – na vytvorenie nového utesnenia
 • Stierku – na vyhladenie silikónu

Najlepšie silikóny na vaňu

Vybrať správny typ silikónu je kľúčové, ak chcete zaručiť, že vaše utesnenie vydrží po dlhé roky a bude chrániť pred poškodením vodou. Pattex Univerzálny silikón je trvalo elastický vzduchom vytvrdzujúci acetoxy silikón. Odoláva vysokým teplotám, plesniam, starnutiu, zmrašťovaniu, praskaniu a blednutiu. Je vhodný na všetky konštrukčné tmelenia ako v interiéri, tak aj v exteriéri, a je teda veľmi všestranný. Je dostupný ako transparentný alebo biely silikón. Vyznačuje sa vynikajúcou priľnavosťou na všetkých neporéznych podkladoch - ako sú sklo, porcelán, glazúrovaná keramika, eloxovaný hliník a tvrdé PVC.

Pattex Univerzálny silikón sa odporúča použiť na tmelenie v sanitárnej oblasti a na takých povrchoch, ako sú sklá okien a dverí, sklenené bloky, vane, umývadlá a steny. Ľahko sa aplikuje a vykazuje vynikajúcu priľnavosť na všetkých neporéznych podkladoch. 

Ako postupovať pri silikónovaní okolo vane

Ako odstrániť silikón z vane

Ak sa silikón okolo vane odliepa, je poškodený alebo plesnivý, je dôležité naniesť nový silikón. Poškodená vrstva silikónu môže spôsobiť problémy, preto ho musíte odstrániť a naniesť nový, aby nedošlo k poškodeniu stavby. Nižšie uvádzame postup pre odstránenie silikónu z vane.  

 1. Odstráňte všetok starý silikón pomocou plastovej škrabky. Škrabku držte v jednej rovine s podkladom, na ktorom sa nachádza silikón. Rýchlymi a ráznymi ťahmi zoškrabujte silikón. Takto silikón odstránite v dlhších prúžkoch, čo uľahčí aj upratovanie. Pomocou pinzety odstráňte všetok zvyšný silikón.
 2. Povysávajte starý silikón. Povysávajte všetky zvyšky, aby bolo pracovisko úplne čisté.
 3. Utrite vaňu denaturovaným liehom. Naneste ho na handričku a utrite ňou miesta, kde sa nachádzal starý silikón. Takto zabezpečíte najlepšiu priľnavosť nového produktu.
 4. Vyčistite miesta dezinfekčným prostriedkom. Nanášajte ho nastriekaním alebo pomocou starej handry alebo utierky, kým neodstránite všetky vzniknuté plesne. Pracujte v dobre vetraných priestoroch a noste ochranné rukavice. Pred nanesením nového silikónu nechajte dezinfekčný prostriedok úplne vyschnúť.
Ruka v bielej latexovej rukavici uhladzuje tmeliaci silikón okolo vane pomocou červenej stierky.
So špeciálnou špachtľou alebo stierkou je silikónovanie kúpeľne jednoduchá záležitosť a nemusíte sa báť nerovností

Ako silikónovať vaňu

Ak ste starý silikón už odstránili, prišiel čas naniesť nové utesnenie. Postup ako silikónovať vaňu uvádzame nižšie.

 1. Pred nanesením silikónu pripravte miesto nanášania. Musí byť zbavené nečistôt a mastnoty a byť úplne suché. Pozdĺž škáry, ktorú budete tmeliť, nalepte dva prúžky maliarskej pásky. Zabezpečíte tak, že silikón bude nanesený čisto a rovnomerne.
 2. Vložte kartušu s Pattex Univerzálnym silikónom do aplikačnej pištole. Pred vložením kartuše so silikónom do pištole odrežte špičku kartuše nad závitom. Trysku naskrutkujte na kartušu a zasuňte ju do tmeliacej pištole. Špičku trysky zrežte podľa šírky škáry. Kartuša musí byť riadne uchytená v pištoli a jej špička zaistená v prednej časti.
 3. Silikón nanášajte pod 45-stupňovým uhlom. Držte špičku kartuše blízko povrchu, ktorý chcete utesniť. Pomaly a rovnomerne nanášajte súvislý pás silikónu.
 4. Vyhlaďte silikón. Pomocou stierky zatlačte silikón do škáry a vyhlaďte ho. Pokúste sa vytvoriť rovný povrch so sklonom približne 45 stupňov. Silikón v škáre tak rýchlejšie vyschne po vystavení vode, a aj celkovo dlhšie vydrží. Na vyhladenie tmelu nepoužívajte prst. Tým by ste vytvorili preliačinu, ktorá bude dlhšie schnúť alebo v ktorej sa bude hromadiť voda.
 5. Pásku odlepte čo najskôr. Po vyhladení všetkých povrchov odlepte pásku ešte predtým, ako silikón zaschne.
 6. Očistite všetok prebytočný silikón ešte pred vytvrdnutím. Mokrou handričkou utrite miesta, ktoré je potrebné vyčistiť.
 7. Nechajte silikón úplne vytvrdnúť. Pred opätovným používaním vane musí silikón úplne vytvrdnúť. Rýchlosť vytvrdzovania závisí od nanesenej vrstvy. V každom prípade nechajte silikón vytvrdnúť aspoň 24 hodín.

Tesnenie bude minimálne po jednom dni úplne vytvrdnuté a bude chrániť škáru pred vodou. Ak si na povrchu všimnete nežiaduci zaschnutý silikón, môžete ho odstrániť pomocou handry namočenej v denaturovanom liehu a plastovej škrabky. Na odstránenie lepkavých zvyškov stačí povrch utrieť vlhkou handrou.

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať