Skip to Content
4 min čítania
Transparentný silikón ako univerzálne riešenie

Transparentný silikón: všestranný pomocník domácich majstrov

Transparentný silikón: všestranný pomocník domácich majstrov

Transparentný silikón je skvelý na spájanie a tesnenie rôznych materiálov. Po nanesení ho takmer nevidno. Všetko potrebné, od jeho vlastností až po používanie, sa dočítate v tomto návode.

V tomto článku

Vlastnosti transparentného silikónu

Transparentné silikóny sú produkty, ktoré majú v domácnosti univerzálne využitie. Sú vhodné na rôzne druhy povrchov a aplikácií. Vytvárajú flexibilné spoje a vypĺňajú medzery, pričom sú odolné voči nárazom aj vysokým teplotám. Nemusíte sa báť, že by začali praskať, odliepať sa alebo sa zmrašťovali. Produkty ako transparentný Pattex Univerzálny silikón vytvárajú vodoodolné, ochranné spoje a sú určené na použite ako v interiéri, tak aj exteriéri.

Požadované materiály

Tip odborníka

Využitie transparentného silikónu

Transparentné silikóny sú skutočne všestranné. Dôkazom toho je aj Pattex sanitárny silikón. Je to vodoodolný sanitárny silikón, ktorý spája a tesní. V kuchyni, kúpeľni aj iných priestoroch zvládne všetko od malých prác, ako je utesňovanie škár, no poradí si aj s umývadlami či veľkými sprchovými kútmi.

Určite nájdete vhodný transparentný silikón aj na materiály, s ktorými práve pracujete. K dispozícii sú totiž rôzne produkty, pričom každý má jedinečné zloženie. Preto si vždy dôkladne prečítajte pokyny od výrobcu, aby ste sa uistili, že vybraný transparentný silikón je pre váš projekt ten správny.

Ako používať transparentný silikón

Či už budete používať transparentný silikón ako lepidlo alebo ako tmel, musíte si pripraviť pracovisko a dodržiavať niektoré základné bezpečnostné opatrenia. V nasledujúcej časti uvádzame presný postup.

Príprava na použitie a bezpečnostné opatrenia

  • Pripravte si pracovisko aj potrebné povrchy. Pracovisko musí byť čisté a povrchy, ktoré budete spájať alebo utesňovať, musia byť suché, odmastené a zbavené nečistôt. Takisto sa uistite, že je dodržaná odporúčaná pracovná teplota produktu.
  • Pripravte si transparentný silikón. Ak sa váš produkt dodáva s uzáverom, odrežte ho alebo ho odstráňte a prepichnite membránu. Pripevnite trysku a zrežte ju na šírku škáry alebo spoja, ak je to možné.
  • Pracujte bezpečne. Naneste produkt a nechajte ho vytvrdnúť v dobre vetranom priestore. Na ochranu rúk používajte rukavice a po skončení práce si umyte ruky.

Ako používať transparentný silikón na lepenie

  1. Ak je to potrebné, mierne zdrsnite povrchy. Ak spájate gumové alebo plastové povrchy, miernym zdrsnením dosiahnete lepšiu priľnavosť.
  2. Naneste transparentný silikón. Naneste produkt na jeden z povrchov, ktoré chcete spojiť.
  3. Upevnite plochy a nechajte silikón vytvrdnúť. Pritlačte lepené materiály k sebe. Ak je to možné, zafixujte ich počas celej doby vytvrdzovania. Čas vytvrdzovania nájdete v pokynoch od výrobcu.

Ako používať transparentný silikón na tmelenie

  1. Naneste transparentný silikón. Silikón nanášajte rovnomerným tlakom a vtláčajte ho do spoja. V pokynoch od výrobcu si prečítajte informácie o vhodnej šírke a hĺbke spoja a o používaní vyplňovacieho povrazca.
  2. Upravte povrch silikónu. Držte sa v časovom rozmedzí, ktoré je uvedené v pokynoch k výrobku.

Čistenie

Očistite pracovisko a nástroje. Vyčistite pracovisko a nástroje od zvyškov silikónu okamžite po jeho nanesení pomocou riedidla. Vytvrdnutý silikón môžete opatrne orezať alebo zoškrabať pomocou nástroja s ostrou hranou.

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať