Skip to Content
7 min čítania
Čistá kúpeľňa s novým silikónom

Prezradíme vám najlepšie tipy a triky ako odstrániť silikón

Prezradíme vám najlepšie tipy a triky ako odstrániť silikón

Či zariaďujete novú alebo prerábate starú kúpeľňu, určite je dobré vedieť, ako odstrániť silikón. Nebojte sa, nie je to koniec sveta. V našom návode sa dozviete, ako odstrániť silikón okolo vane bez zvyškov, aby kúpeľňa vyzerala ako nová.

V tomto článku

Ako odstrániť silikón: všetko, čo potrebujete vedieť

Silikónovanie je dôležité, ak chcete, aby vaša kúpeľňa, kuchyňa a iné miestnosti zostali čisté a bez poškodení. Silikón sa používa na vypĺňanie škár a utesnenie spojov okolo okien, dverí, vodovodných potrubí, obkladov a armatúr. Zabráni sa tak prenikaniu vzduchu, vody, prachu a iných nečistôt do medzier a zaručí sa nepriepustnosť.

Požadované materiály

Ak silikón nanesiete dôsledne, budete sa môcť popýšiť profesionálnym výsledkom aj ako domáci majster. Na takéto práce odporúčame Pattex Univerzálny silikón, vysokokvalitný, trvalo elastický a vzduchom vytvrdzujúci acetoxy silikón vhodný na všetky tmelenia v interiéri aj exteriéri. Je veľmi odolný, jednoducho sa nanáša a zabezpečuje ochranu proti prenikaniu vlhkosti, vzduchu, špiny a iných cudzích telies. 

Aj ten najlepší silikón sa však časom opotrebuje a prestane tesniť. Skôr, ako začnete doma inštalovať nové armatúry alebo obklady, budete musieť najprv odstrániť starý silikón. Aj keď je to časovo náročnejšie, výsledok zaručene stojí za to. 

Tip odborníka

Ako odstrániť silikón okolo vane

V kúpeľniach sa nijako nevyhnete vlhkosti, mydlovým usadeninám a iným nánosom. Ak chcete svojej starej vani dopriať nový vzhľad, alebo pripraviť všetko na inštaláciu novej vane, budete musieť odstrániť starý silikón. Odlepiť starý zanesený silikón nie je hračka, ale vaša vaňa bude vďaka tomu vyzerať ako nová. Nižšie sa dočítate, ako efektívne odstránite silikón okolo vane.

  1. Zmäkčite silikón. Môžete použiť bežne dostupné odstraňovače silikónu. Odstraňovač oslabí vnútornú štruktúru silikónu a uľahčí jeho odstránenie. Buďte však opatrní! Odstraňovače silikónu nemusia byť vhodné na všetky materiály, preto dbajte na pokyny od výrobcu. Možno budete musieť silikón odstrániť ručne.
  2. Odlepte silikón. Môžete to urobiť viacerými spôsobmi. Pomocou univerzálneho noža alebo špachtle môžete silikón odrezať a následne odstrániť zvyšky, ale pri viacerých vrstvách silikónu vám najlepšie poslúžia ihlové kliešte. Existujú aj špeciálne nástroje, ktoré vám umožnia odstrániť silikón úplne bez zvyškov. Dôležité je však dávať si pozor, aby ste sa nedostali príliš hlboko a nepoškriabali povrch vane. Pri používaní ostrých nástrojov dávajte mimoriadny pozor! Postupujte opatrne, používajte ochranné pomôcky a dbajte na bezpečnosť!
  3. Očistite povrch. Po odstránení silikónu dôkladne vyčistite miesto od všetkých nečistôt a zvyškov. Plesne odstráňte handričkou navlhčenou v dezinfekčnom alebo čistiacom prostriedku bez amoniaku. Náchylnejšie materiály očistite šetrnejšími látkami ako je denaturovaný lieh. Ak používate odstraňovače silikónu, dbajte na pokyny výrobcu s informáciami o vhodných materiáloch a metódach čistenia. Nový silikón nanášajte, až keď sú všetky povrchy úplne suché. 

Pattex Univerzálny silikón je skvelou voľbou, ak potrebujete silikón, ktorý je odolný proti vode, ozónu, UV žiareniu, plesniam, starnutiu, zmrašťovaniu, praskaniu, blednutiu a vysokým teplotám. Je to trvalo elastický a všestranný acetoxy silikón, ktorý sa ľahko používa a je skvelý na tmelenie vaní, umývadiel a stien. 

Odstránenie zvyškov silikónu

Odstraňovanie silikónu je náročné, lebo silikón drží veľmi pevne. Je však nevyhnutné ho odstrániť bez zvyškov, aby ste mali čistý podklad pod nový silikón.

  1. Najprv silikón zmäkčite. Skôr ako začnete silikón ručne odstraňovať, zmäkčite ho, koľko sa dá. Na zmäkčenie akrylového alebo latexového tmelu použite komerčný odstraňovač tmelu. Na silikón použite špeciálny tekutý odstraňovač. Ak pracujete s náchylnejšími materiálmi alebo nemáte k dispozícii odstraňovač, skúste zmiešať účinný práškový čistiaci prostriedok a teplú vodu do podoby pasty, a potom ju opatrne naneste na silikón pomocou vatového tampónu.
  2. Niektoré povrchy si vyžadujú osobitý prístup. V prípade natretých, lakovaných alebo upravených povrchov môže byť denaturovaný lieh účinnejší ako lakový benzín. Môžete použiť aj odstraňovač silikónu, ale najprv vyskúšajte účinky rozpúšťadla na nenápadnom mieste. Nech už použijete akúkoľvek látku, vždy noste ochranné rukavice a pracujte v dobre vetranom priestore. Zabráňte rozliatiu a pri všetkých horľavých materiáloch prijmite potrebné opatrenia.
  3. Odstráňte silikón. S univerzálnym nožom najprv odrežte zvislé a vodorovné hrany silikónového tesnenia. Po odstránení hlavnej časti očistite hrany pomocou vlhkej abrazívnej špongie alebo kefy. Veľmi odolné zvyšky odstráňte špachtľou, ale dávajte pozor, aby ste nepoškriabali povrch pod nimi. Nepoužívajte brúsny papier, pretože silikón sa naň prilepí. Keď sú hrany čisté, odstráňte silikón hlboko v škáre. V prípade potreby odstráňte plesne teplou vodou zmiešanou s dezinfekčným alebo čistiacim prostriedkom bez amoniaku. Povrchy dôkladne opláchnite teplou vodou.
  4. Naneste nový silikón. Nový silikón môžete naniesť až po odstránení všetkých zvyškov silikónu a keď sú povrchy suché. Ak potrebujete odolné a univerzálne riešenie, siahnite po Pattex Univerzálnom silikóne. Jednoducho sa používa, vytvára odolné a elastické spoje ako v interiéri tak aj v exteriéri a je vhodný na tmelenie skiel okien a dverí, sklenených blokov, vaní, umývadiel a stien.

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať