Skip to Content
6 min čítania
Buďte si istý pri silikónovaní

Naučte sa silikónovať ako skutočný profesionál

Naučte sa silikónovať ako skutočný profesionál

Hacer un calendario de Adviento es un proyecto que no pasa de moda. Descubre ideas originales y consejos útiles en esta guía completísima que te acompañará paso a paso.

V tomto článku

Silikónovanie so správnym tmelom pre profesionálny výsledok

Každý projekt vám ako domácemu majstrovi pôjde hladšie, keď budete mať na prácu tie správne produkty. Nekvalitný tovar prinesie len nekvalitné výsledky, čo znamená, že vás v budúcnosti pravdepodobne budú čakať ďalšie opravy. Pri výbere tmelu teda venujte pozornosť nielen povrchom, s ktorými bude v kontakte, ale aj ďalším faktorom, ako je teplota či vykonané prípravné práce. Okrem toho si nezabudnite overiť aj kvalitu jeho zloženia.

Požadované materiály

Špeciálne tmely mávajú špeciálne zloženie pre konkrétne projekty. To znamená, že ak chcete utesniť niečo na streche, mali by ste sa poobzerať po špeciálnom tmele, ako je napríklad Pattex Bitúmenový strešný tmel. Na utesňovanie škár v sanitárnej oblasti, sprchovacích kútov, umývadiel a kuchýň vám zas výborne poslúži Pattex Kúpeľne a kuchyne.  Vďaka svojmu zloženiu odoláva vode, ozónu, UV žiareniu, plesniam, starnutiu, zmrašťovaniu, praskaniu, blednutiu a aj vysokým teplotám.

Pre každého, kto sa chystá realizovať viacero projektov, je ideálnou možnosťou Pattex Univerzálny tmel. Tento jedinečný prémiový tmel zvládne všetky druhy prác vďaka svojej vynikajúcej pevnosti a rozťažnosti. Môžete ho použiť na sprchy, vane, umývadlá, armatúry, obkladačky, okná, dvere, podlahové lišty a mnoho ďalšieho. Tento tmel je tiež ideálny na použitie v kúpeľni, pretože nepraská, neplesnivie ani nestráca farbu!

A nakoniec, ak potrebujete len opraviť starý silikón, jednoducho siahnite po inovatívnom opravnom silikóne RE-NEW. Pomocou praktickej malej tuby môžete naniesť nový tmel priamo na ten starý. Jedna tuba vystačí na utesnenie stredne veľkého sprchovacieho kúta alebo vane. Vďaka nenáročnej aplikácii rýchlo a bez zbytočných starostí získate dlhotrvajúce a odolné tesnenie!

Tip odborníka

Silikónovanie – postup

Pri projektoch domácich majstrov je najdôležitejšia technika. Aby ste dosiahli profesionálne výsledky, musíte zvládnuť základné kroky a poznať zopár tipov. Keď sa naučíte, ako silikónovať, uvidíte, že to je naozaj jednoduché. Ak budete dodržiavať nižšie uvedené kroky v správnom poradí, dáte si záležať a budete používať správnu techniku tmelenia, dosiahnete skvelé výsledky. Aj keď sa chystáte použiť aplikačnú pištoľ po prvýkrát, vďaka nášmu sprievodcovi budete presne vedieť, čo máte robiť.

  1. Analyzujte projekt. Zamyslite sa nad svojím projektom a stanovte si cieľ. Potom si spíšte, ktoré produkty a nástroje budete na prácu potrebovať. Ako zistíte, či je silikónovanie vhodným riešením? Máme pre vás dobrý tip: silikónovanie je väčšinou vhodné na vyplnenie škár, ktorých šírka nepresahuje 1,3 cm. Ak pracujete so širšou medzerou, zvážte použitie iného spôsobu opravy.
  2. Vyberte vhodný tmel na danú prácu. Pri výbere tesnenia sa môžete riadiť našimi tipmi uvedenými v predchádzajúcej časti.
  3. Nakúpte si všetky materiály vopred. Spíšte si nákupný zoznam všetkého, čo potrebujete, a pripravte si to. Vďaka tomu nebudete musieť prerušiť prácu, čo vám pomôže zostať v plnom pracovnom nasadení a dosiahnuť skvelé výsledky.
  4. Pripravte si priestor. Tak ako pri každej inej práci v domácnosti, aj tu zohráva dôležitú úlohu príprava. Tá zahŕňa dôkladné vyčistenie priestoru odstránením nečistôt a špiny. Pomocou žiletky alebo noža odstráňte aj starý tmel. Na ochranu plôch okolo utesňovanej škáry použite kryciu pásku.
  5. Naneste tmel. Teraz prichádza tá najdôležitejšia časť, ale ako nanášať silikón? K dispozícii máte niekoľko rôznych nástrojov, napríklad aplikačné pištole, ktoré využijete pri väčšine projektov, alebo môžete silikón aplikovať priamo z tuby. Pred začatím vytlačte trochu tmelu na kúsok odpadového materiálu, aby ste ho vyskúšali.
  6. Vyhlaďte tmel. Pred zaschnutím budete musieť tmel vyhladiť, aby ste vyplnili prípadné medzery alebo odstránili prebytočný tmel. Môžete na to použiť prst alebo aplikačný nástroj. Informácie, ako uhladiť silikón, nájdete v návode na použitie konkrétneho výrobku. Dočítate sa, čo je lepšie a či je potrebné použiť rozpúšťadlo ako napríklad lieh. Po dokončení odstráňte kryciu pásku ešte pred zaschnutím tmelu.
  7. Nechajte silikón zaschnúť. Ako dlho schne silikón? To závisí od konkrétneho výrobku, ale počítajte s tým, že niekoľko hodín po nanesení nebudete môcť čerstvý silikón vystavovať vode.

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať