Vedieť, ako použiť pištoľ na silikón, je základnou zručnosťou každého domáceho majstra. Ak však chcete dosiahnuť čo najlepšie výsledky, musíte vedieť aj to, ako vybrať ten správny tmel. Postupujte podľa nášho základného sprievodcu pre aplikačné pištole a začnite silikónovať ako profesionál.
Silikónovanie je bežný spôsob utesňovania medzier a škár v rámci domácnosti, či už potrebujete opraviť netesnosti, vytvoriť izoláciu alebo zvýšiť odolnosť proti vode pri inštalácii rôznych doplnkov, osadzovaní okien alebo pri prácach na iných projektov.
Silikónový tmel sa zvyčajne dodáva v jednorazových kartónových alebo plastových kartušiach s aplikačným hrotom a piestom. Po vložení do aplikačnej pištole a stlačení spúšte, ktorá posúva piest, dochádza k nanášaniu silikónu. Piest plynulo vytláča tmel na miesto, kam smeruje hrot aplikačnej pištole.
- Pattex Univerzálny tmel
- Pattex Kúpeľne a kuchyne
- Pattex Stavebný tmel
Existuje mnoho rôznych druhov tmelu, ktoré sa predávajú v kartušiach vhodných do aplikačnej pištole. Pattex Univerzálny tmel sa vyznačuje vynikajúcou priľnavosťou na všetky neporézne podklady a je vhodný pri takmer všetkých druhoch projektov v interiéri aj v exteriéri. Je vhodný na tmelenie skiel okien a dverí, sklenených blokov, vaní, umývadiel a stien. Po vytvrdnutí je odolný voči vlhkosti, plesniam, starnutiu, zmrašťovaniu, praskaniu a blednutiu, takže je obzvlášť užitočný pri opravách v kuchyni a kúpeľni.
Nanášanie silikónu je jednoduché, ale ak chcete pomocou aplikačnej pištole dosiahnuť skvelé výsledky, budete musieť dodržať niekoľko jednoduchých krokov. Tu nájdete návod, ako použiť pištoľ na silikón a ako správne silikónovať:
- Odstráňte starý tmel a pripravte povrchy. Pomocou špeciálnej škrabky sa zbavte zvyškov tmelu na keramických obkladačkách alebo po okrajoch umývadla. Pred nanesením nového tmelu použite handru namočenú do čistiaceho prostriedku na báze bielidla, aby ste povrchy dezinfikovali. Keď je povrch suchý, môžete pokračovať.
- Povrchy oblepte páskou. Páska vám pomôže vyhnúť sa vytvoreniu príliš širokých nánosov tmelu. Pomocou maliarskej pásky prekryte okraje okolo miesta, ktoré chcete tmeliť. Uistite sa, že páska je pevne prilepená, aby ste vytvorili úhľadný spoj. Vďaka tomu bude vrstva tmelu rovnomerná a predídete nežiaducemu pretečeniu.
- Naneste silikón. Kartušu s tmelom otvoríte tak, že odstrihnete špičku pod 45-stupňovým uhlom. Tesnenie kartuše prepichnite niečím ostrým, napríklad malým klincom. Aplikačnú pištoľ priložte k miestu aplikácie pod 45 stupňovým uhlom. Pevne, ale opatrne zatlačte na spúšť. Pri nanášaní tmelu plynulo pohybujte špičkou pozdĺž škáry, aby ste vytvorili súvislú vrstvu.
- Vyhlaďte spoj. Keď je tmel nanesený, vyhlaďte ho vhodným nástrojom alebo handričkou. Nepoužívajte prst, pretože by mohlo dôjsť k znečisteniu tmelu a zníženiu jeho životnosti. V prípade latexového tmelu môžete použiť len vodu. V prípade silikónového tmelu môžete na vyhladenie spoja použiť alkohol. Prebytočný tmel utrite. Cieľom je vytvoriť súvislú hladkú vrstvu od jedného konca škáry po druhý.
- Odlepte pásku. Pomalým, ale rovnomerným pohybom odstráňte maskovaciu pásku a ťahajte ju smerom od spoja.
Kedy je vhodné použiť na nanášanie silikónu aplikačnú pištoľ? Zíde sa pri množstve aplikácií, od inštalácie príslušenstva a spotrebičov až po opravu medzier alebo prasklín na starších povrchoch. Precízna práca s tmelom zabraňuje presakovaniu alebo únikom, ktoré môžu časom viesť k závažnejšiemu poškodeniu.
Aplikačné pištole sa v priebehu rokov vyvíjali. V súčasnosti používa väčšina profesionálov aplikačné pištole s hladkým piestom, z ktorých nekvapká. V porovnaní so staršími konštrukciami sa oveľa ľahšie stláčajú a práca s nimi je oveľa čistejšia. Pružinový mechanizmus vytvára plynulý tlak pri vynaložení minimálnej sily, čo vedie k pohodlnejšiemu nanášaniu.
Pevné tesnenie vám môže ušetriť aj nemalé peniaze, a to je ďalší praktický dôvod, prečo sa naučiť, ako správne silikónovať. Zbaviť sa netesností a prievanu vo vašom dome je skvelý spôsob, ako znížiť náklady na energiu, čo následne znižuje uhlíkovú stopu vašej domácnosti. Môže to tiež znížiť spotrebu domácich spotrebičov, čím sa predĺži ich životnosť.
Medzi typické materiály používané s aplikačnými pištoľami patria silikónové, polyuretánové, polysulfidové alebo akrylátové tmely. Vyrábajú sa v rôznych zmesiach, farbách a baleniach s rôznymi spôsobmi nanášania.
Ak hľadáte silikónový tmel, ktorý je určený na použitie v kúpeľniach, kuchyniach a iných priestoroch, kde bude pravidelne vystavovaný vysokej vlhkosti, vyskúšajte Pattex Kúpeľne a kuchyne. S týmto produktom vytvoríte spoje odolné voči vysokej teplote, vode, UV žiareniu a iným faktorom prostredia.
Každý typ tmelu má svoje špecifické silné stránky. Latexový tmel sa zvyčajne najlepšie hodí na suché miesta, zatiaľ čo silikónový je lepšou voľbou na miesta vystavené vode a pôsobeniu vlhkosti. Latex a silikón sú najvhodnejšie na opravy v interiéri domu, ale na práce v exteriéri vám lepšie poslúžia iné zloženia.
Ak hľadáte tmel, ktorý zvládne všetko, vyskúšajte Pattex Stavebný tmel. Možno ho použiť za každých podmienok a poskytuje vynikajúcu pevnosť. Je skvelý na vyplnenie dilatačných spojov v stavebnom priemysle, pri výrobe okien a dverí, na vyplnenie škár a spojov vystavených vysokej vlhkosti, ako utesňovací materiál a na tmelenie izolačných dvojskiel a všetkých kritických materiálov.
Zdieľajte svoje vlastné projekty