Skip to Content
8 min čítania
Tmely pre dokonalé renovácie

Tesniaci tmel a všetko, čo o ňom potrebujete vedieť

Tesniaci tmel a všetko, čo o ňom potrebujete vedieť

Presťahovali ste sa a chcete dať starej kuchyni nový šat? Objavte výhody jednoduchého tesniaceho tmelu. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako jednoducho môžete tmel aplikovať a ako dodáte svojmu domovu profesionálny vzhľad.

V tomto článku

Čo sú to tmely a na čo všetko sa dajú použiť?

Tmely sa používajú najmä v stavebníctve a ich hlavnou úlohou je pôsobiť ako bariéra proti prievanu a vlhkosti, hluku a prachu. Používajú sa aj na tlmenie drobných otrasov medzi jednotlivými stavebnými prvkami, ako sú vaňa alebo sprchovací kút a obklady, alebo okenné rámy a fasádne prvky. V závislosti od typu projektu, na ktorom pracujete, je k dispozícii množstvo tmelov, ktoré spĺňajú rôzne špecifické potreby.

Požadované materiály

 • Pattex Kúpeľne a kuchyne
 • Pattex RE-NEW
 

Tesniace tmely sa používajú na utesnenie škár a spojov dvoch povrchov s cieľom zabrániť úniku vzduchu a vlhkosti, a tiež prenikaniu prachu a škodcov. Ich pružnosť, priľnavosť a ochranné vlastnosti sú ideálne pri renovácii priestorov, ako sú kuchyne a kúpeľne. Vyskúšajte napríklad Pattex Kúpeľne a kuchyne, ktorý je odolný proti vode, ozónu, UV žiareniu, plesniam, starnutiu, zmrašťovaniu, praskaniu aj blednutiu. Tento rýchlo pôsobiaci roztok na báze silikónu je najlepšou voľbou na dosiahnutie profesionálneho vzhľadu za menej ako 15 minút.

Pred výberom vhodného tmelu musíte určiť, či potrebujete tmely do interiéru alebo exteriéru, či budete pracovať na rôznych povrchoch, alebo budete len vypĺňať medzery. Zadefinovanie týchto parametrov vám pomôže vybrať správny typ tmelu.

Tip odborníka

Praktické rady pre tesniacie tmely – ako správne postupovať pri aplikácii

Pokiaľ ide o renovácie, tmelenie je pomerne jednoduché. Odporúčame dodržiavať tieto konkrétne kroky, aby ste zakaždým dosiahli čo najlepšie výsledky. Budete si musieť vybrať vhodný tmel, pripraviť si potrebné náradie a zabezpečiť, aby bol povrch čistý a pripravený na použitie. Prečítajte si ďalej naše pokyny, ako pristupovať k rôznym povrchom krok za krokom.

Ako aplikovať tmel na staré tesnenie vane alebo sprchového kúta:

 1. Staré tesnenia vyčistite, vysušte a zbavte ich prachu a mastnoty.
 2. Na starý tmel aplikujte Pattex RE-NEW pod 45-stupňovým uhlom.
 3. Špeciálne navrhnutým aplikátorom prejdite po novom tesnení ešte raz, aby ste silikón vyhladili a dosiahli dokonalý výsledok.
 4. Nie ste so svojím prvým pokusom spokojní? Jednoducho zotrite nový tmel vlhkou handrou a začnite odznova.
 5. Po šiestich hodinách bude vaša vaňa pripravená na použitie a bude ako nová.

Ako používať tesniace tmely na podlahové lišty a okná:

 1. Z povrchu odstráňte všetky nečistoty a zvyšky, ako sú mastnota, prach a voda.
 2. Odrežte špičku kartuše tak, aby ste nepoškodili závit, na ktorý naskrutkujte trysku. Špičku trysky zrežte podľa šírky škáry alebo spoja.
 3. Vložte kartušu do aplikačnej pištole.
 4. Naneste tesniaci tmel. Na väčšinu prác bude najvhodnejší Pattex Stavebný tmel, ktorý má dobrú priľnavosť k mnohým materiálom aj bez primárneho náteru. Nanášajte ho rovnomerne, aby ste dosiahli čo najlepší výsledok. 
 5. Povrch vyhlaďte vlhkým drievkom alebo škárovacou špachtľou navlhčenou v mydlovej vode. 
 6. Nechajte tmel vytvrdnúť a váš projekt bude úspešne dokončený.

Na čo si dávať pozor pri používaní tmelov?

Aby ste zakaždým dosiahli čo najlepšie výsledky, pri práci s tmelmi a silikónmi si musíte dávať pozor na niekoľko vecí. Po výbere toho najvhodnejšieho tesniaceho tmelu pre danú prácu a starostlivej príprave pracovného priestoru a náradia sa už môžete pustiť do tej najlepšej časti: vylepšovania domácnosti!  

Tu je niekoľko vecí, ktoré treba mať na pamäti pri nanášaní tesniaceho tmelu, aby ste dosiahli čo najprofesionálnejší vzhľad:

 • Pri rezaní špičky aplikačnej trubice majte na pamäti, aký veľký otvor pre svoj projekt potrebujete. Ak ho spravíte príliš veľký, jemná vrstva tmelu sa vám bude nanášať len ťažko.
 • Kľúčom k úspechu je pevná ruka a stabilný tlak. Zabezpečíte tak rovnomerný vzhľad. 
 • Pozor na hĺbku medzery. Ak by mala nanesená vrstva tmelu hrúbku viac ako 1 cm, pravdepodobne bude treba pridať vyplňovací povrazec, ktorým priestor vyplníte. Na vyplnenie takéhohto priestoru nepridávajte ďalšiu vrstvu tesniaceho tmelu!
 • Dodržiavajte predpísané časy vytvrdzovania a kedy je možné tmely natierať podľa návodu. Našťastie, pri tmeloch Pattex sú tieto časy vždy krátke. 
 • Nezabudnite si vopred pripraviť a po nanesení tmelu použiť vhodný aplikátor na vyhladenie tmelu, čím dosiahnete čistý a profesionálny vzhľad. 

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať