Skip to Content
4 min čítania
Tmel pevný ako základy

Polyuretánový tmel – profesionálna trieda pre profesionálne výsledky

Polyuretánový tmel – profesionálna trieda pre profesionálne výsledky

Premýšľate, aký druh polyuretánového tmelu je vhodný pre váš projekt? Vysvetlíme vám rozdiel medzi tmelom a lepidlom, ako ho aplikovať a naučíme vás, ako vybrať najlepší polyuretánový tmel na betón aj pre náročné projekty.

V tomto článku

Čo je polyuretánový tmel?

Polyuretánové tmely sú pružné a univerzálne stavebné tmely vhodné na rôzne povrchy, ako sú drevo, kov, plast, tehla, hliník, štukové omietky a mnohé ďalšie. Sú vodotesné a ohybné za akýchkoľvek poveternostných podmienok, takže sú ideálne na utesnenie medzier a škár v exteriérovej časti stavieb.

Tip odborníka

Aký je rozdiel medzi polyuretánovým tmelom a polyuretánovým lepidlom?

Hoci polyuretánové tmely majú niektoré vlastnosti rovnaké ako polyuretánové lepidlá, nie je to jedno a to isté a nemali by sa navzájom zamieňať. Polyuretánové lepidlá, medzi ktoré patrí napríklad Pattex 6v1, sú špeciálne navrhnuté na zabezpečenie pevnosti stavieb, a to aj pri zaťažení. Polyuretánové tmely sú, naopak, veľmi pružné a ich hlavnou funkciou je zabezpečenie vzduchotesnosti a vodotesnosti.

Ako aplikovať polyuretánový tmel

Ak máte správne nástroje, nanášanie polyuretánového tmelu je naozaj jednoduché. Tu sa dočítate, čo budete potrebovať a ako na to.

Budete potrebovať:

  • aplikačnú pištoľ
  • univerzálny nôž
  • kartušu s polyuretánovým tmelom
  • kompatibilný vyhladzovací prostriedok


Postup:

  1. Odrežte aplikačnú špičku na požadovanú veľkosť.
  2. Vložte kartušu do aplikačnej pištole.
  3. Vytlačte skúšobný pásik na čokoľvek, čo potom ľahko odstránite, aby ste sa uistili, že tmel má správnu hrúbku.
  4. Naneste tmel podľa pokynov výrobcu.
  5. Naneste vyhladzovací prostriedok podľa pokynov výrobcu.

Podľa čoho vybrať polyuretánový tmel

Na trhu je množstvo polyuretánových tmelov, ktoré sú vhodné na použitie v exteriéri, no nie všetky budú spĺňať vaše očakávania. Potrebujete tmel konkrétnej farby, alebo stačí, že je pretierateľný? Bude vystavený priamemu slnečnému žiareniu, alebo ho budete aplikovať len v interiéri? Príde aj do kontaktu s vodou? Preštudujte si vlastnosti produktov, ktoré pre svoj projekt zvažujete a vyberajte podľa toho, či spĺňajú všetky vaše požiadavky.

Ak utesňujete medzery okolo okien, dverí, zárubní, garážovej brány, parapetných dosiek a na fasáde, vyberte si trvalý a pružný polyuretánový tmel, ktorý je odolný voči roztrhnutiu a nestráca svoju funkčnosť ani pri vystavení UV žiareniu. Presvedčte sa tiež, či je vodotesný, pretierateľný a kompatibilný so všetkými bežnými stavebnými materiálmi.

Ak pracujete na streche, siahnite po profesionálnom polyuretánovom tmele, ktorý navyše poskytuje dodatočnú ochranu proti korózii.

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať