Pretekajúci strop nikoho nepoteší, no správny strešný tmel vám pomôže tento problém odstrániť. V tejto príručke vám vysvetlíme, ako nájsť v streche netesnosti a opraviť ich.
Zistiť, kde presne strecha zle tesní, môže byť náročné, no je to nevyhnutné. Strešný tmel vám výborne poslúži na upchávanie malých až stredne veľkých dier a trhlín. Veľké poškodenia si zrejme budú vyžadovať komplexnejšiu opravu.
Najprv zistite, kde presne sa nachádza miesto, cez ktoré presakuje voda. Pamätajte, že voda môže po streche „cestovať“ a môže do domu vnikať na inom mieste, než kde presakuje do interiéru. Keď máte predstavu o tom, odkiaľ únik pochádza, vyberte sa do podkrovia a v danej oblasti hľadajte čierne fľaky alebo plesne. Tie sú zvyčajne najsilnejšími indikátormi úniku vody. Choďte von a skontrolujte škridly/strešnú krytinu v tejto oblasti. V plochých častiach strechy dávajte pozor na nesprávne umiestnené škridly, stojatú vodu, tvorbu plesní alebo hnilobu. Vo všeobecnosti dochádza k zatekaniu najčastejšie na miestach, kde sa strecha spája s iným konštrukčným prvkom, napríklad s komínom, vikierom, so strešnými prieduchmi a podobne.
Malé medzery a škáry spôsobené konštrukčnými prvkami strechy sa dajú ľahko opraviť pomocou Pattex Bitúmenového strešného tmelu.
Keď sa vám podarilo identifikovať menšiu či stredne veľkú škáru, ktorá je zdrojom vlhkosti v interiéri, môžete ju opraviť tesniacim tmelom na strechy. Pred aplikáciou sa uistite, že spoj, na ktorý chcete použiť strešný tmel, je suchý, čistý, bez nečistôt a konštrukčne v poriadku. Treba mať na pamäti aj to, že aj keď sú tmely na opravu strechy trvalo elastické, nie sú určené na to, aby slúžili ako lepidlá. Ak potrebujete na strechu prilepiť drevo, zvážte použitie lepidla Pattex Fix Extreme Total.
Pri utesňovaní strechy pomocou strešného tmelu dodržujte nasledovné kroky:
- Pripravte si potrebné nástroje. Budete potrebovať žiletku, rukavice, tesniacu pištoľ a bitúmenový strešný tmel.
- Skontrolujte stav opravovanej plochy. Mala by byť v dobrom stave – bez hniloby. Pred použitím tmelu na opravu strechy vymeňte všetko hnijúce drevo za nový materiál.
- Identifikujte problém. S najväčšou pravdepodobnosťou môže za netesnosti strechy práve súčasný strešný tmel. Nájdite v ňom trhliny a praskliny.
- Pripravte povrch. Uistite sa, že miesto je zbavené starého tmelu, vlhkosti, uvoľnených častíc, asfaltu, dechtu, farby, vosku a hrdze. Na odstránenie starého strešného tmelu použite žiletku a acetónový sprej. Pri tomto kroku si ruky chráňte rukavicami.
- Aplikujte strešný tmel. Je dôležité, aby ste tmel na opravu strechy vtláčali do škár rovnomerným tlakom. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov chráňte otvorené produkty a nástroje pred priamym slnečným žiarením. Na spoje hlbšie ako 1,2 cm použite okrem tmelu aj PU profil určený na vypĺňanie škár. Čo sa týka veľkosti spoja, resp. škáry, strešný tmel by sa mal používať na škáry so šírkou od 5 do 30 mm s minimálnou hĺbkou 2 mm. Pri škáre širokej 6 – 12 mm je odporúčaná hĺbka 6 mm.
Pri zatekajúcej streche je výber správneho tesniaceho prostriedku kľúčový. Zvoľte si strešný tmel s takým zložením, ktoré odolá nepriaznivým poveternostným podmienkam. Jedine tak si budete môcť byť istí, že tmel na opravu strechy vašu strechu ochráni aj po oprave. Dážď, ľad či slnečné svetlo totiž môžu na vonkajších strešných spojoch a povrchoch spôsobiť nepríjemnosti.
Okrem toho, strešné konštrukcie sa s postupom času posúvajú a ohýbajú, čo znamená, že je dôležité mať strešný tmel, ktorý sa tomu dokáže prispôsobiť. Pattex Bitúmenový strešný tmel je špeciálne navrhnutý tak, aby sa ohýbal a pohyboval s vašou strechou, takže sa neroztrhne – po vytvrdnutí zostáva trvalo elastický. Naviac obstojí aj v drsných poveternostných podmienkach – je odolný proti UV žiareniu, trvalej vlhkosti a povrchovému treniu a tlaku a preto vám poskytne dlhodobú ochranu. To z neho robí ideálny strešný tmel pre náročné vonkajšie projekty.
Pri bežných tesniacich prácach okolo domu, vrátane opráv striech, dokážete s tesniacimi tmelmi Pattex zvládnuť väčšinu prác. Pokiaľ premýšľate nad tým, či by rovnako dobre dokázal poslúžiť aj silikón na strechy, odpoveď je: nie. Silikónové tmely sú výborným pomocníkom, hodia sa však pre projekty v interiéri, nie v exteriéri.
Zdieľajte svoje vlastné projekty