Skip to Content
8 min čítania
Tesnejšie to už nebude!

Návod pre domáceho majstra: Najlepšie silikónové tmely

Návod pre domáceho majstra: Najlepšie silikónové tmely

Silikón sa používa ako trvácny, ľahko použiteľný tmel, ktorý nájde uplatnenie pri najrôznejších projektoch. Existuje však veľa druhov silikónových tmelov, preto je dôležité nájsť ten najvhodnejší pre vašu prácu. Postupujte podľa nášho sprievodcu, zoznámte sa so základmi silikónových tmelov a začnite vypĺňať trhliny ešte dnes.

V tomto článku

Čo je to silikónový tmel?

Silikónový tmel je typ lepiaceho tmelu, ktorý možno použiť na množstvo domácich aj profesionálnych opráv. Väčšina silikónových tmelov je vysoko odolná voči poveternostným vplyvom, teplote, vode aj chemikáliám, preto sú univerzálne pre vnútorné aj vonkajšie použitie.

Silikónové tmely sú vyrobené tak, aby boli flexibilné, elastické a stabilné v mnohých podmienkach, vrátane tepla a chladu, vďaka čomu sú veľmi užitočné pri stavebných a renovačných prácach. Na rozdiel od textúry lepidiel na báze polymérov, väčšina silikónových tesnení má gélovitú konzistenciu. Ak by sme chceli porovnať univerzálne alebo sekundové lepidlá a bežné tmely so silikónom, najpodstatnejší rozdiel bude v dĺžke vytvrdnutia. Silikónový tmel musí pred dosiahnutím spojenia riadne zavädnúť a následne vytvrdnúť. Pre väčšinu silikónových tmelov to trvá od 24 hodín do niekoľkých dní, v závislosti od aplikovaného množstva a počtu vrstiev.

Požadované materiály

Tip odborníka

Ako sa používa silikónový tmel

Silikónové tmely možno použiť na lepenie mnohých bežných materiálov vrátane plastov, kovu, skla a keramiky. V domácnostiach sa silikónové tesniace tmely používajú najbežnejšie na vypĺňanie trhlín a medzier. Pretože sa tieto tmely používajú tak jednoducho a ich konzistencia je stabilná a ľahko kontrolovateľná, nanášanie silikónových tmelov na všetky typy medzier, prasklín alebo zlomených častí bude vážne hračkou.

Keďže je silikón vodeodolný, silikónové tmely sú vhodné a často sa používajú na opravy okolo vaní, batérií, toaliet a umývadiel. Vďaka silnému spoju vytvorenému silikónovými tmelmi sú tiež užitočné pri stavebných prácach, najmä vonku. Silikónové tmely sa bežne používajú na utesnenie okien k rámom, pretože poskytujú vodeodolné tesnenie, ktoré si zachováva silnú priľnavosť aj pri nepriaznivých poveternostných podmienkach. Z rovnakých dôvodov sa silikónový tmel často používa pre automobily, rôzne spotrebiče a ako tesnenie káblov a snímačov v elektronických zariadeniach.

Ako vybrať najvhodnejší silikónový tmel

Hoci sú silikónové tmely všestranné a dajú sa využiť na mnoho účelov, niektoré sú svojimi vlastnosťami vhodnejšie pre špecifické úlohy a materiály. Čítajte ďalej a dozviete sa, ktorý bude najvhodnejší pre váš projekt.

 • Pri vysokých teplotách
  Pre spoje vystavené vysokým teplotám hľadajte vysokoteplotný silikónový lepiaci tmel. Pre pevné tesnenie odolné proti ozónu, UV žiareniu, starnutiu a poveternostným vplyvom odporúčame použiť Pattex Tepelne odolný tmel. Je to trvalo elastický acetoxy silikón, ktorý odoláva teplotám od -65 °C do +260 °C (krátkodobo až +315 °C), vďaka čomu je ideálnou voľbou pre opravy vo vlhkých alebo horúcich priestoroch, ako sú inštalatérske práce, motory alebo systémy vzduchotechniky, ako aj na niektoré priemyselné účely, ako je zafixovanie rôznych tesnení, izolácie káblov a potrubí kúrenia, pecí či komínových konštrukcií.
 • Pri zvýšenej vlhkosti
  Silikónové tmely sú skvelé pre spoje vystavené vode alebo vlhkému vzduchu. Pre rýchlu opravu pri utesňovaní, umiestňovaní dlaždíc, opravách skla alebo akejkoľvek inej práci, ktorá by mohla navlhnúť, vyskúšajte Pattex sanitárny silikón. Tento silikón dobre priľne k väčšine bežných materiálov, ako sú napr. sklo, obklady, glazované povrchy alebo eloxovaný hliník. Nie je však vhodný na použitie v zdravotníctve a na miestach, kde by sa mohol dostať do kontaktu s potravinami a tiež na citlivých povrchoch, ktoré by mohli reagovať s kyselinou octovou. 
 • Pre stavebné projekty
  Pre stavebné projekty, ako je utesnenie medzier alebo trhlín okolo okien, rámov dverí, podlahových líšt a stien je šikovnou voľbou alkoxy silikón. Pattex Stavebný tmel so silikónom sa vyznačuje vynikajúcou priľnavosťou k rôznym materiálom a využijete ho na sklo, obklady, keramiku, smalt, kovy, drevo, plasty a zásadité stavebné materiály, akými sú betón alebo malta. Nepoužívajte ho tam, kde by mohlo dôjsť ku kontaktu s potravinami.
 • Pre rôznorodé projekty
  Ak máte viacero projektov a hľadáte univerzálny silikónový tmel, ktorý dokáže takmer všetko, vyskúšajte viacúčelový Pattex Univerzálny tmel. Je vytvorený na báze acetoxy silikónu a má trvalo elastické vlastnosti. Dá sa použiť na všetky neporézne podklady, ako sú sklo, porcelán, glazúrovaná keramika, eloxovaný hliník aj tvrdé PVC, vďaka čomu je jasnou voľbu pre rôzne opravy v domácnosti. Neodporúča sa však používať ho na porézne materiály ako sú betón, kameň alebo mramor, na škáry ponorené pod vodou a na škáry vystavené namáhaniu a odieraniu, v zdravotníctve a ani v kontakte s potravinami.

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať