Skip to Content
9 min čítania
Akrylový tmel – dovnútra aj von

Akrylové tmely v kocke

Akrylové tmely v kocke

Výber správneho akrylového tmelu môže byť náročný, pretože na trhu je k dispozícii množstvo rôznych produktov. Tento návod vám pomôže vybrať si správny akrylátový tmel, ktorý môžete aj natrieť, aby ladil s povrchmi vonku aj vo vnútri.

V tomto článku

Aké druhy akrylových tmelov sú k dispozícii?

Obchody pre domácich majstrov ponúkajú mnoho druhov silikónových a akrylových tmelov. Niektoré obsahujú latex alebo uretán, kým iné, ako napríklad Pattex Praskliny, steny a stropy, sú založené na báze akrylátovej disperzie. K výhodám tohto bieleho akrylového tmelu partí vynikajúca odolnosť proti UV žiareniu a poveternostným vplyvom a použiteľnosť v interiéri aj exteriéri. Pritom neobsahuje rozpúšťadlá, je bez zápachu a pretierateľný. Medzi ďalšie varianty akrylátového tmelu patrí napríklad Pattex Štukový akryl, ktorý je vhodný na zrnité povrchy a používa sa na praskliny v stenách, škáry medzi sadrokartónmi, škáry okolo okien a dverí.

Pri výbere vhodného akrylového silikónu si prečítajte pokyny výrobcu, ako aj všetky dostupné informácie o výrobku, aby ste sa uistili, že jeho vlastnosti sú vhodné pre váš projekt.

Požadované materiály

  • Pattex Praskliny, steny a stropy
  • Pattex Štukový akryl

 

 

Tip odborníka

Oblasti využitia akrylátových tmelov

Akrylové tmely môžete využiť pri mnohých prácach, od utesnenia okien a dverí až po uzavretie miest, cez ktoré uniká vzduch a na iné medzery medzi interiérom a exteriérom vášho domu. Domáci majstri zvyčajne používajú akrylátové tmely na projekty zahŕňajúce tmelenie a škárovanie. Keďže sú pretierateľné a bez zápachu, najčastejšie sa akrylové tmely používajú na praskliny v domácnosti. Niektoré silikónové a akrylové tmely sú kompatibilné aj s keramickými povrchmi, ale možnosti ich použitia vo vlhkom prostredí si overte v návode. No s dobrou prípravou zvládnete svoj ďalší projekt s akrylátovým tmelom ľavou zadnou.

Ako používať akrylový tmel

Hoci Pattex Praskliny, steny a stropy je dostupný aj v klasickej tube, väčšina akrylových tmelov sa predáva v kartušiach. Tu je návod, ako postupovať pri práci s nimi:

  1. Pripravte si pracovný priestor. Uistite sa, že povrchy a oblasti, ktoré chcete utesniť, sú ľahko prístupné a zbavené nečistôt. Na miestach, kde chcete mať čisté a rovné okraje, použite maskovaciu pásku.
  2. Pripravte si tmel. Pomocou kuchynského noža alebo nožníc odrežte špičku kartuše nad závitom a naskrutkujte trysku na kartušu. Špičku trysky je nutné zrezať podľa šírky škáry alebo spoja.
  3. Kartušu zasuňte do aplikačnej pištole.
  4. Vyskúšajte akrylový tmel na kúsku odpadového materiálu podľa pokynov v ďalšom kroku.
  5. Naneste akrylový tmel. Priložte tesniacu pištoľ k medzere, ktorú chcete utesniť pod uhlom 30 stupňov. Pomaly stláčajte spúšť a akrylový tmel rovnomerne nanášajte do škáry. 
  6. Povrch tmelu vyhlaďte vlhkým drievkom alebo škárovacou špachtľou navlhčenou vo vode.

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať