Skip to Content
7 min čítania
Tipy na lepenie plastov lepidlom

Lepidlo na plasty: Všetko, čo by ste mali vedieť

Lepidlo na plasty: Všetko, čo by ste mali vedieť

Či už ide o opravy starších, alebo tvorbu nových vecí, lepidlo na plasty môže byť skvelým pomocníkom pre váš projekt. Poradíme vám, aké silné lepidlo na plasty si vybrať a ako lepiť plasty tak, aby ste s výsledkom boli spokojní.

V tomto článku

Čo je lepidlo na plast?

Jedinečné flexibilné a odolné zloženie robí z plastu užitočný materiál – napokon, používa sa takmer všade, od hračkárskych, až po tie skutočné kozmické lode. Pri jeho oprave však veľa lepidiel môže na plast pôsobiť ako rozpúšťadlo, alebo sa s ním nesprávne spojiť. Preto potrebujete nájsť špeciálne lepidlo na plast pre váš konkrétny projekt a pre konkrétny typ plastu (napríklad lepidlo na PP plasty).

Požadované materiály

  • Pattex PU Polystyrén pištoľové lepidlo
  • Pattex Repair Special Plasty
  • Pattex Fix PVC & ALU
  • Pattex Chemoprén Extrém
 

Typy plastov a najsilnejšie lepidlá na plasty

Bežne sa používajú rôzne typy plastov, z ktorých každý má svoje odlišné vlastnosti a vyžaduje si inú starostlivosť. Ak poznáte typy plastov, budete si vedieť zvoliť to najlepšie lepidlo na plasty pre svoj konkrétny prípad. Najjednoduchší spôsob, ako identifikovať typ plastu, je pozrieť sa na jeho štítok, kde nájdete recyklačný symbol s číslicami. Tie označujú konkrétny typ plastu.

Ak hľadáte lepidlo na PP plast (polypropylény, na štítku označené číslom 5) alebo lepidlo na lepenie polystyrénu (číslo 6), odporúčame vám v oboch prípadoch použiť Pattex PU Polystyrén pištoľové lepidlo.

Najlepšie lepidlo na plasty v domácnosti

Na bežné lepenie tvrdených a mäkkých plastov v domácnosti vám odporúčame extra silné lepidlo na plasty Pattex Repair Special Plasty. Je to špeciálne lepidlo na plast na báze polyuretánu a zlepíte ním tvrdené aj mäkké plasty. Najčastejšie ho využijete v každodennom živote, keď jednoducho potrebujete spojiť kúsok odlomeného plastu. Lepidlo dosiahne konečnú pevnosť už po 24 hodinách a naviac je po vytvrdnutí transparentné.

Lepenie plastu PVC

Ak pracujete s PVC plastami, zíde sa vám špeciálne lepidlo na plast. PVC (Polyvinylchlorid) je jedna z najpoužívanejších polymérnych zlúčenín na svete. Je vyrobená z vinylchloridu, ktorý sa polymerizuje na dlhé reťazce, a tak vzniká polymér. Táto látka je vďaka svojim vlastnostiam, najmä všestrannosti, mimoriadne obľúbená. S PVC sa preto často stretneme aj v bežnom živote. PVC lepidlo na plast využijete napríklad pri opravách predmetov ako sú napríklad okenné rámy a dvere, podlahové krytiny, plachty a altánky, ale aj drobnejšie predmety ako doplnky do kuchyne či kúpeľne alebo športové lopty.

PVC plast je známy pre svoju vysokú chemickú odolnosť, pevnosť, odolnosť voči korózii, nízku nasiakavosť vodou a odolnosť voči počasiu. Aby poškodené spoje, ktoré potrebujete upraviť, niečo vydržali, podobné vlastnosti má aj špeciálne lepidlo na plasty Pattex Fix PVC & ALU. Toto montážne lepidlo na lepenie nasiakavých aj nenasiakavých materiálov môžete použiť v interiéri aj exteriéri, a dokonca aj na vlhkých povrchoch.

Ako lepiť plast pri namáhaných spojoch

Najsilnejšie lepidlo na plasty sa vám zíde vtedy, ak potrebujete zlepiť mimoriadne namáhané spoje. V takom prípade potrebujete docieliť vysokú pevnosť, ktorú vám zaručí kvalitné lepidlo na plasty so špeciálnym zložením, ako napríklad Pattex Chemoprén Extrém. Toto lepidlo je vhodné aj na flexibilné materiály a spoje, preto dokáže odolať extrémnemu namáhaniu.

Tipy na lepenie plastu

Lepenie plastov nemusí byť zložité. Tu je niekoľko tipov, ako si uľahčiť spájanie plastov, pri ktorom vám pomôže najsilnejšie lepidlo na plasty.

  1. Vyčistite plastový povrch. Predtým, ako použijete lepidlo na plasty, plast vždy očistite – buď mydlom, špecializovaným čističom na plasty, alebo namočením do izopropylalkoholu (IPA) a následne povrch dôkladne vysušte.
  2. Povrch obrúste. Aby špeciálne lepidlo na plasty dobre zlepilo povrchy, ktoré chcete spojiť, možno budete potrebovať povrchy zdrsniť – ideálne brúsnym papierom so zrnitosťou 120 až 200.
  3. Buďte precízni. Pokiaľ potrebujete naniesť lepidlo na plasty obzvlášť presne a detailne, použite malý štetec či špičku ihly.
  4. Použite svorku na pevné utesnenie. Utesniť jednotlivé diely čo najpevnejšie je rozhodujúce aj pre lepenie plastu. Použite preto svorku, pásku alebo gumičky, ktoré pevne udržia diely pohromade, kým lepidlo zaschne. Pre každé špeciálne lepidlo na plast sa časy vytvrdzovania môžu líšiť, preto si vždy pozrite konkrétne pokyny ako lepiť plast.
  5. Čistenie a skladovanie. Okamžite odstráňte akékoľvek prebytočné nevytvrdené či rozliatie lepidlo na plast pomocou izopropylalkoholu alebo denaturovaného alkoholu. Fľašu s lepidlom na plasty po použití poriadne uzavrite a skladujte na suchom mieste pri teplote podľa návodu k lepidlu.

Fľašu s lepidlom na plasty po použití poriadne uzavrite a skladujte na suchom mieste pri teplote podľa návodu k lepidlu.

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať