Skip to Content
7 min čítania
Tipy na používanie číreho epoxidu

Číre epoxidové lepidlo: Keď chcete lepiť bez stôp po lepidle

Číre epoxidové lepidlo: Keď chcete lepiť bez stôp po lepidle

Číre epoxidové lepidlo môže na prvé počutie znieť trochu zvláštne, no v skutočnosti ide „len“ o vysokovýkonné, transparentné lepidlo, vhodné na mimoriadne pevné spoje, pri ktorých nezostávajú stopy po lepení.

V tomto článku

Čo sú číre epoxidové lepidlá?

Epoxidy môžu byť špeciálne prispôsobené na aplikáciu v takmer akýchkoľvek podmienkach. Naviac majú skvelú tepelnú a chemickú odolnosť, čo ich odlišuje od bežných lepidiel. Výnimkou nie sú ani číre epoxidové lepidlá. Číre epoxidy sa často predávajú ako jednozložkové alebo dvojzložkové systémy. My sa zameriame na dvojzložkové číre epoxidy bez potreby zmiešavania – v našom prípade sa jednotlivé zložky premiešajú priamo v zmiešavači ako v prípade Pattex Repair Epoxy Ultra Strong 5 min.

Epoxidové lepidlá vznikajú pri polymerizácii živice a tvrdidla. Zmiešaním rovnakých objemov týchto zlúčenín vznikne lepidlo, ktoré vytvára vysokopevné spoje. Číre epoxidové lepidlo je jednoducho povedané priesvitným variantom takéhoto lepidla. Preto sa často používa tam, kde sa vyžadujú neviditeľné spoje.

POŽADOVANÉ MATERIÁLY

Návod na použitie čírych epoxidových lepidiel

Pripravte si nástroje. Budete potrebovať dobrý univerzálny pracovný nôž.

Pripravte si priestor na lepenie. Hoci dnes už nemusíte jednotlivé zložky premiešavať ako kedysi, je veľmi dôležité, aby ste okolo seba mali  dostatok priestoru na manipuláciu s predmetmi, ktoré chcete zlepiť.

Dbajte na bezpečnosť. Po tom, ako nanesiete číre epoxidové lepidlo, ho nechajte vytvrdnúť na dobre vetranom mieste. Na ochranu rúk noste pri práci rukavice.

Pripravte si povrchy. Povrchy dielov, ktoré chcete spojiť, musia byť absolútne čisté a suché. Hladké povrchy obrúste, aby ste ich zdrsnili a zlepšili tak priľnavosť. Sklenené a keramické povrchy umyte mydlom a vodou a potom ich nechajte vyschnúť.

Spojte diely k sebe. Naneste malé množstvo číreho epoxidu na povrchy spájaných dielov, a potom ich k sebe pritlačte. Prebytočné číre epoxidové lepidlo ihneď odstráňte.

Nechajte spoj vytvrdnúť. Spojenie vždy podoprite podľa pokynov špecifikovaných výrobcom. V týchto pokynoch by malo byť tiež jasne vysvetlené, ako dlho trvá, kým spoj úplne vytvrdne.

Očistite alebo odrežte. Prebytočné číre epoxidové lepidlo ihneď utrite čistou handričkou. Prípadné vytvrdnuté lepidlo v okolí spoja opatrne odrežte ostrou čepeľou. Číry epoxid môže zmäknúť, ak ho na chvíľu ponoríte do odstraňovača náterov/riedidla, čo vám uľahčí čistenie. Môžete použiť aj acetón, ale buďte opatrní, pretože je horľavý a nie je kompatibilný so všetkými povrchmi.

Umyte si ruky.

Ktorý číry epoxid je vhodný pre váš projekt?

Vybrať si číre epoxidové lepidlo vždy závisí od povrchov, ktoré potrebujete zlepiť, a od typu lepenia. Vo všeobecnosti ale platí, že tento typ lepidla je pre vás vhodný, ak potrebujete, aby spoje boli po vytvrdnutí neviditeľné, no zároveň mimoriadne pevné.

V takom prípade vám veľmi dobre poslúži univerzálny číry epoxid Pattex Repair Epoxy Universal. Jednak je vhodný na väčšinu materiálov (napríklad sklo, drevo, plasty, keramika) a jednak je mimoriadne odolný – voči vode, olejom, rozpúšťadlám i teplotám od -30 °C do +150 °C. Pred použitím síce musíte obe jeho zložky zmiešať pomocou špachtle, ale to je naozaj jednoduché.

Ak potrebujete číre epoxidové lepidlo, ktoré je dostatočne pevné, rýchlo vytvrdne a zároveň sú v ňom zložky už premiešané, siahnite po Pattex Repair Epoxy Ultra Quick 1 min. Je ideálne na trvalé opravy, lepenie a upevňovanie väčšiny bežných materiálov.

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať