Skip to Content
9 min čítania
Lepenie kovov je celkom jednoduché

Lepidlo na kov: Všetko, čo potrebujete vedieť

Muž v rifľovej košeli drží kovový rám, ktorý obrusuje brúsnym papierom.

Kov je všade okolo nás. Aj preto sa lepidlo na kov používa vo všetkom: od veľkých strojov až po domáce spotrebiče a dekoratívne predmety. Použitie lepidla na kovy je skvelý spôsob, ako spojiť kov s kovom a ďalšími materiálmi. Pre väčšinu každodenných situácií a jednoduchých projektov domácich majstrov je najlepším riešením lepidlo kov na kov alebo špeciálne žiaruvzdorné lepidlo na kov.

Každý, kto pracuje s kovom – od obrábačov kovov a mechanikov až po klenotníkov a domácich majstrov, vie, že lepenie kovu si vyžaduje kvalitnú prípravu. Na rozdiel od papiera, dreva a iných poréznych materiálov dokážu husté, hladké kovové povrchy odolať väčšine domácich lepidiel. To má za následok slabé spoje a poškodené predmety. Ale najlepšie lepidlo na kov to hravo vyrieši!

Osoba lepí kovové pánty pomocou lepidla Pattex s dvomi zmiešavacími komorami.
Špeciálne epoxidové lepidlá na kov Pattex nájdete aj vo variantoch s dvomi komorami a zmiešavačom
V tomto článku

Typy lepidla na kov

Výber najlepšieho lepidla na kov je nevyhnutný na pevné uchytenie materiálu pri vašej práci. Lepidlá na kovy vo všeobecnosti spadajú do troch kategórií: epoxidové, polyuretánové a super lepidlá.

Epoxidové lepidlá sú vysokovýkonné lepidlá, ktoré sa často používajú v tesárstve a drevárstve alebo pri kreatívnych prácach, ako napríklad výroba bižutérie. Často ide aj o prácu s kovom – zábradlia, nohy nábytku či kľučky dverí. Epoxidy sa dodávajú v rôznych typoch s rôznymi vlastnosťami: flexibilné alebo tuhé, priehľadné alebo nepriehľadné, rýchlo alebo pomaly tuhnúce. Vo väčšine prípadov ide o lepidlo na kov odolné vysokým teplotám a chemikáliám.

Pokiaľ ide o epoxidy, najlepšie lepidlo na kov je Pattex Repair Epoxy Ultra Strong 5 min, dvojzložkové epoxidové lepidlo bez prchavých rozpúšťadiel. Vytvorí trvácny a veľmi pevný spoj, ktorý schne v priebehu 5 minút a možno ho použiť na lepenie, opravu a fixáciu kovových i ďalších povrchov.

Požadované materiály

Polyuretány sa bežne používajú aj s kovom. Polyuretány sú odolné voči vode a UV žiareniu a rýchlo tuhnú bez toho, aby pritom krehli. Po vytvrdnutí je možné ich brúsiť, farbiť a natierať. Vďaka tomu sú skvelé pre mnohé práce v domácnosti, vrátane opravy podláh alebo stolárskych výrobkov.

Super lepidlá sú vysokovýkonné priemyselné, extra silné lepidlá na kov a ďalšie materiály – tkaniny, drevo či plasty. Vďaka tomu sú užitočné pri spájaní a opravách auto-moto dielov, ozdôb, malých spotrebičov a mnohých ďalších každodenných predmetov.

Pre obzvlášť silné lepenie kovov sme vytvorili spoľahlivé, rýchle a extra silné lepidlo na kov Pattex Fix Extreme Total. Používa sa jednoducho, má extrémnu počiatočnú priľnavosť až 350 kg/m², okamžite drží a naviac je odolné voči poveternostným vplyvom.

Tip odborníka

Precízne lepenie kovu s Pattex 100% GEL

Nanášať lepidlo na kov v zvislej polohe môže byť náročné. Aby ste si lepenie kovov, napríklad na zvislé povrchy, zjednodušili, zvoľte Pattex 100% Gel – vďaka gélovej konzistencii nesteká, preto sa vám s ním bude pracovať ľahšie.

Mužské ruky opravujú kovový blatník na bicykli pomocou lepidla na kov.
Oprava blatníkov na bicykli bude s lepidlom na kov rýchla a efektívna

Ako použiť lepidlo na kov: návod krok za krokom

Používanie lepidla kov na kov nie je nič zložité, ak dodržíte nasledujúce kroky.

  1. Príprava. Pri používaní lepidla na kov, podobne ako pri pri práci s inými lepidlami, vám odporúčame pracovať v dobre vetranom priestore či dielni s dostatkom priestoru na manipuláciu. Na zakrytie nábytku použite ochranné utierky alebo papiere. Preskúmajte diely, ktoré sa majú spojiť, a otestujte, či k sebe priliehajú. Odstráňte všetky úlomky alebo častice, ktoré priliehaniu bránia. Pri lepení kovu noste latexové alebo nitrilové rukavice (nie z PVC, nylonu či bavlny), aby ste si tak ochránili pokožku pred lepidlom na kov.
  2. Očistite kov. Povrchy by mali byť čisté a suché. Odstráňte prach, špinu, vosk, olej alebo mastnotu, vrátane odtlačkov prstov, zo všetkých častí pomocou handričky. Možno bude potrebné mierne zdrsniť hladké povrchy pomocou brúsneho papiera s jemnou zrnitosťou.
  3. Naneste lepidlo na kov. Pred začatím si nezabudnite prečítať pokyny k produktu – nájdete v nich všetky podrobnosti o aplikácii aj časoch schnutia.

    Otvorte uzáver lepidla na kov a naneste ho na pripravený a vyčistený povrch. Pri dávkovaní vždy postupujte podľa pokynov na obale konkrétneho lepidla kov na kov. Dobrou správou je, že epoxidové lepidlá už nemusíte miešať ako kedysi (lepidlo + tvrdidlo) a všetko nájdete v jednom produkte, ako napríklad v Pattex Repair Epoxy Ultra Quick 1 min.
  4. Spojte jednotlivé časti. Umiestnite časti (diely) k sebe a pevne ich pritlačte, aby ste zabezpečili pevný spoj bez medzier. Keď sa spoj vytvorí, nechajte ho na určitý čas v pokoji bez dotyku a pohybu.

    Pri lepení kovov je dôležitá aj doba vytvrdzovania, ktorá závisí od konkrétneho lepidla na kov. Kovové epoxidy majú dlhšiu dobu vytvrdzovania. Priľnú rýchlo, no dobré je počkať asi 60 minút pre úplné spojenie a následné vytvrdnutie. Polyuretány a sekundové lepidlá vo všeobecnosti schnú a vytvrdzujú rýchlejšie ako epoxidy – pre maximálne spevnenie spoja vám však v tomto prípade odporúčame aj zovretie, napríklad pomocou špeciálnych svoriek. Sekundové lepidlá priľnú asi za minútu, pre plnú pevnosť spoja však nechajte diely v pokoji a bez pohybu cez noc.

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať