Skip to Content
4 min čítania
Tipy na lepidlo na zalievanie

Epoxidové lepidlo na betón: Všetko o tom, ako s ním pracovať

Epoxidové lepidlo na betón: Všetko o tom, ako s ním pracovať

Epoxidové lepidlá na betón sú obzvlášť silné a trvácne lepidlá. Text sa zameriava na dvojzložkový epoxid na betón a poskytne vám skvelé tipy na používanie tohto jedinečného lepidla.

V tomto článku

Epoxidové lepidlá na betón: Rýchla inštruktáž

Väčšina epoxidových lepidiel na betón sa dodáva ako dvojzložkové systémy pozostávajúce z epoxidovej živice a tvrdidla. Pri zmiešaní rovnakého množstva týchto zložiek sa vytvoria pevné, tuhé a vysoko stabilné spoje. Epoxidové lepidlo na zalievanie môžete použiť na opravu, vyplnenie, lepenie a prestavbu betónových povrchov.

Požadované materiály

 

Ktoré epoxidové lepidlo na zalievanie je vhodné na betón?

Pri výbere epoxidového lepidla na betón si najprv urobte zoznam všetkých stavebných materiálov, ktoré vo vašom projekte prídu do kontaktu s betónom. Vami vybrané lepidlo musí byť vhodné na všetky. Pokiaľ, napríklad, chcete lepiť betón, kov, kameň, keramiku a drevo, najlepšou voľbou pre vás bude Pattex Tekutý Kov.

Všeobecne platí, že pri výbere konkrétneho epoxidového lepidla na zalievanie musíte do detailov poznať svoj projekt a zodpovedať si dôležité praktické otázky ako napríklad: Budem utesňovať aj elektrické komponenty? Plánujem vŕtať, brúsiť, opracovávať alebo natierať epoxidové lepidlo na betón? Potrebujem, aby lepidlo odolalo extrémnym teplotám či ponoreniu do vody? Po zodpovedaní všetkých detailov sa vám bude jednoduchšie vyberať správne lepidlo podľa údajov od výrobcu.

Ako používať dvojzložkové epoxidové lepidlo na betón

Máte už vybraté správne epoxidové lepidlo na betón? Výborne! Poďme sa teraz pozrieť na to, ako ho používať, a čo pri tom nezanedbať.

Bezpečnosť a nástroje. Budete potrebovať univerzálny pracovný nôž a rukavice na ochranu rúk. Vždy pracujte v dobre vetranom priestore.

Pripravte povrch dielov, ktoré chcete zlepiť. Pred nanášaním epoxidového lepidla na betón sa uistite, že povrchy jednotlivých častí sú vždy čisté a suché. Ak sú povrchy hladké, obrúste ich na zlepšenie priľnavosti. Keramické alebo sklenené povrchy umyte v mydlovej vode a nechajte ich uschnúť. Zabezpečte, aby povrchy dielov, ktoré budete lepiť, k sebe dobre dosadali.

Pripravte si epoxidové lepidlo na betón. Ak používate napríklad Pattex Repair Epoxy Ultra Strong 5 min, odpadá vám starosť so zmiešavaním jednotlivých zložiek lepidla. Premiešajú sa totiž priamo v zmiešavači.

Naneste dvojzložkový epoxid na betón. Naneste malé množstvo zmesi na jeden alebo oba povrchy, podľa pokynov na výrobku a povrchy k sebe pritlačte. Prebytočný epoxid okamžite odstráňte.

Nechajte spoj vytvrdnúť. Miesto zlepenia podoprite alebo upevnite na dobu uvedenú v informáciách o produkte. Spomínané epoxidové lepidlo na betón vytvrdne už po 5 minútach, čo je zároveň doba, po ktorej môžete s predmetom manipulovať. Konečnú pevnosť získa spoj po 24 hodinách.

Očistite zbytky lepidla. Prebytočné lepidlo očistite pred stuhnutím (čiže ihneď) pomocou acetónu. Toto rozpúšťadlo je horľavé, preto ho nepoužívajte v blízkosti ohňa. Ak epoxid už vytvrdol, opatrne ho odrežte ostrou čepeľou.

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať