Skip to Content
6 min čítania
Ako používať epoxidové lepidlo

Epoxid: Všetko, čo o ňom potrebujete vedieť

Epoxid: Všetko, čo o ňom potrebujete vedieť

Epoxid si poradí skoro so všetkým! Či už pracujete so sklolaminátom, drevom, cementom, kovmi alebo plastmi, epoxidové lepidlá sú dokonalou voľbou, keď potrebujete extra pevné spoje. A vďaka nášmu návodu sa už nikdy nemusíte báť, že si vyberiete nesprávny epoxid.

V tomto článku

Čo je to epoxidové lepidlo a ako sa používa?

Epoxid je dvojzložkové lepidlo, ktoré vzniká zmiešaním epoxidovej živice a tvrdidla. Tieto dve látky sú uložené v samostatných nádobách alebo komorách a zmiešajú sa až vtedy, keď potrebujete niečo zlepiť, napríklad v dvojkomorovej striekačke. Ak výrobca neurčí inak, pomer miešania musí byť 1:1, inak živica nevytvrdne a zostane lepkavá.

Po zmiešaní oboch zložiek začína doba spracovateľnosti. To je čas, počas ktorého môžete lepenými dielmi stále pohybovať a meniť ich. Doba spracovateľnosti sa môže pohybovať od niekoľkých minút až po niekoľko hodín v závislosti od použitého epoxidového lepidla. Po dobe spracovateľnosti trvá niekoľko hodín, kým lepidlo dosiahne maximálnu pevnosť a vytvrdnutie.

Požadované materiály

 

Epoxid je veľmi všestranný a extrémne pevný, vďaka čomu je ideálny pre domácich majstrov. Dajú sa ním vypĺňať medzery, vďaka čomu je užitočný aj pri rekonštrukciách. Okrem toho je možné vytvrdnutý epoxid brúsiť, vŕtať a natierať. Vďaka tomu má omnoho väčšie využitie ako bežné lepidlá.

Pokyny pre používanie epoxidov

  1. Zdrsnite plochy, ktoré chcete spájať, brúsnym papierom alebo opatrným opilníkovaním. Odstráňte prach, mastnotu a nečistoty z povrchov.
  2. Odrežte koncové hroty aplikačnej striekačky. Otočte striekačku nahor a mierne zatlačte na piest, čím vytlačíte vzduchové bubliny z komôr.
  3. Z dvojitého piestu vytlačte epoxidovú živicu a tvrdidlo na miešaciu plochu. Použiť môžete napríklad čistý téglik od jogurtu. Nadávkujte rovnaké množstvo oboch zložiek. TIP: Mnoho epoxidových lepidiel má aj zmiešavaciu komoru, vďaka čomu nemusíte epoxid a tvrdidlo zmiešavať manuálne.
  4. Mierne vytiahnite piest, utrite aplikačnú špičku a nasaďte kryt.
  5. Ak lepidlo nemá zmiešavaciu komoru, rýchlo premiešajte vytlačenú živicu a tvrdidlo, kým sa úplne nespoja (1 – 2 minúty).
  6. Naneste malé množstvo lepidla na predmety, ktoré lepíte, opatrne ich spojte a pevne k sebe pritlačte. Časy schnutia a vytvrdzovania sa pre rôzne produkty líšia, preto si pozrite podrobnosti na obale alebo v pokynoch výrobcu.
  7. Odstráňte prebytočný epoxid.

Tip odborníka

Epoxidové lepidlo na kov

Použitie epoxidu na lepenie kovu je praktickou alternatívou k zváraniu, spájkovaniu alebo skrutkovaniu. Veľmi silné epoxidové lepidlo na kov je napr. Pattex Tekutý kov. Tento produkt je ideálny na opravu domácich spotrebičov, zariadení a potrubí, a je tiež vysoko účinný pri upevňovaní skrutiek a matíc do kovu. Výhodou je aj jeho farba, ktorá po vytvrdnutí pripomína kov. Pattex Repair Epoxy Ultra Strong alebo Ultra Quick sú ďalšie epoxidy vhodné na lepenie alebo opravovanie kovov, ktoré môžete použiť pre svoj projekt.

Epoxidové lepidlo na drevo

Ak sa vám zlomil drevený parapet alebo rímsa, budete potrebovať dobrý epoxid na drevo, napríklad Pattex Repair Epoxy Mini. Tento gél je veľmi vhodný pre vertikálne práce, pretože má vysokú viskozitu a počas tuhnutia nekvapká. Nezmršťuje sa a je vodoodolný, vďaka čomu je ideálny aj na použitie vonku. Po vytvrdnutí odoláva záťaži do 130 kg/cm2, preto ho môžete použiť aj na funkčné a nielen kozmetické opravy.

Epoxidové lepidlo na betón

Ak máte na záhradných nášľapných kameňoch praskliny, môžete ich jednoducho opraviť so správnym epoxidom. Pri výbere epoxidu majte na pamäti náročnosť lepenia a špecifické podmienky projektu. Napríklad, ak potrebujete značné množstvo času na umiestnenie jednotlivých dielov po nanesení epoxidu, musíte si vybrať epoxid s dlhším časom spracovateľnosti. Pattex Repair Epoxy Universal má dobu spracovateľnosti 10 minút, čo vám poskytne dostatok času na uloženie odlomených kusov kameňa a betónu, kým všetko nebude vyzerať tak, ako chcete.

Epoxidové lepidlo na plasty

Od záhradných stoličiek až po autodiely, plastové produkty sa vyrábajú v rôznych tvaroch a veľkostiach. Keďže vo väčšine domácnosti sa nachádza množstvo plastových výrobkov, nie je žiadne prekvapenie, že niektoré z nich je občas potrebné opraviť. Preto potrebujete mať po ruke epoxid, ktorý je špeciálne vytvorený na lepenie a opravu plastových povrchov.

Prasklo vám PVC potrubie pod umývadlom? Ľubovoľné epoxidové lepidlo Pattex vám pomôže aj v tejto situácii. Vybrať si môžete vyššie spomenutý typ alebo varianty s rýchlejším vytvrdnutím, alebo univerzálne epoxidy. Dajú sa totiž použiť na väčšinu plastov, ale aj povrchy ako je drevo, tehla, keramika, kov a betón.

Ako odstrániť epoxid

Epoxidové lepidlo je navrhnuté tak, aby vydržalo aj v náročných podmienkach, preto by sa nemalo dostať mimo lepených plôch. Ak predsa len zašpiníte iných povrch epoxidom, nezúfajte. Tu je niekoľko tipov, ako ho odstránite.

  • Odstránenie vytvrdeného epoxidu: Ak váš epoxid zaschol a vytvrdol, budete musieť použiť dosť rázny postup. Na zmäkčenie epoxidu použite riedidlo, denaturovaný lieh alebo odstraňovač lepidla. Stačí namočiť handričku do rozpúšťadla a rozotrieť ho po epoxide, ktorý chcete odstrániť. Zabráňte kontaktu s pokožkou a pracujte vo vetranom priestore. Tiež myslite na to, že riedidlo môže poškodiť farbu alebo povrchovú úpravu predmetu.
  • Odstránenie nevytvrdeného epoxidu: Nevytvrdnutý epoxid je mäkší, a preto sa aj ľahšie odstraňuje. Postačí jednoduchý acetón alebo izopropylalkohol. Jednoducho naneste chemikáliu na handričku a potierajte ňou miesto s lepidlom, kým nezíde.
  • Odstránenie epoxidu z pokožky: Ak sa vám epoxid dostane na pokožku, odstráňte ho čo najrýchlejšie. Ako prírodný odstraňovač poslúži ocot, ale môžete použiť aj odlakovač na nechty s acetónom. Navlhčite vatový tampón a potierajte ním epoxid, kým úplne nezmäkne.

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať