Skip to Content
7 min čítania
Jedno lepidlo na takmer všetko

Univerzálne lepidlo hravo zvládne väčšinu bežných opráv v domácnosti

Stavebné lepidlá pre profesionálov – aby žiadna práca nebola ťažká

Už zo samotného názvu „univerzálne lepidlo“ vyplýva, že sa skvelo hodí na akýkoľvek projekt. A aj keď sa univerzálne lepidlá dajú použiť na veľmi širokú škálu materiálov, neexistuje ani jeden taký produkt, ktorý by zvládol naozaj všetko. Preto sme pre vás pripravili tento stručný návod, v ktorom sa dočítate, ako si vybrať a používať univerzálne lepidlo.

V tomto článku

Univerzálne lepidlo: jeho vlastnosti a použitia

Očividná výhoda univerzálneho lepidla spočíva v tom, že je možné ho použiť v nespočetnom množstve prípadov. Niektoré univerzálne lepidlá dokonca zvládnu tak rozsiahle spektrum úloh, že s nimi zlepíte nielen malé predmety v domácnosti, ale svoje uplatnenie nájdu aj pri budovaní priemyselných objektov, ako sú veterné turbíny a lodné paluby.

Napriek tomu nie sú všetky univerzálne lepidlá rovnaké. Dôkladne si prečítajte všetky dostupné informácie o danom univerzálnom lepidle, aby ste sa uistili, že ste si vybrali najvhodnejší produkt pre svoj projekt.

Požadované materiály

Pre lepšiu predstavu si niečo povieme o univerzálnych lepidlách od spoločnosti Pattex. Na začiatok si predstavíme niekoľko popredných vlastností univerzálneho lepidla Pattex 100%:

 • spoľahlivé a skutočne univerzálne lepidlo,
 • na lepenie a opravy v domácnosti aj okolo domu,
 • po vytvrdnutí sa nezmrašťuje a vytvára flexibilné spoje,
 • vypĺňa škáry a premosťuje trhliny,
 • vytvrdzuje vzdušnou vlhkosťou a lepené časti stačí pridržať pri sebe, nie je potrebné vyvíjať tlak,
 • neobsahuje vodu ani rozpúšťadlá a FLEXTEC® technológia umožňuje lepiť nasiakavé aj nenasiakavé materiály.

I tak je potrebné mať na pamäti, že aj keď je toto univerzálne lepidlo vodoodolné, neodporúča sa používať ho na miestach, kedy by bolo v trvalom kontakte s vodou.

Ak by ste potrebovali univerzálne lepidlo na báze epoxidu, ktoré vytvrdzuje nesmierne rýchlo a lepí rôzne druhy bežne dostupných materiálov, výbornou voľbou je Pattex Repair Epoxy Ultra Quick 1 min. s jednoduchou aplikáciou vďaka zmiešavaču. Má viaceré skvelé vlastnosti:

 • lepí, opravuje a fixuje takmer všetky materiály,
 • je odolné proti vode, oleju a bežným rozpúšťadlám,
 • po vytvrdnutí je možné ho pretierať, brúsiť, vŕtať alebo inak mechanicky opracovávať.

Aj keď ide o veľmi všestranné lepidlo, neodporúča sa na lepenie materiálov, akými sú napr. PP, PE a PTFE (teflón). A pretože toto univerzálne lepidlo veľmi rýchlo vytvrdzuje, musíte zvyšky lepidla očistiť čo najskôr s použitím bežného rozpúšťadla. Vytvrdnuté lepidlo sa dá odstrániť iba mechanicky.

Tip odborníka

Pokyny, ako správne používať univerzálne lepidlo

Pri práci vždy dbajte na bezpečnosť. Používajte rukavice, umyte si ruky, chráňte svoj pracovný priestor a univerzálne lepidlo používajte len v dobre vetranom prostredí.

 1. Pripravte povrchy na lepenie. Povrchy musia byť zbavené mastnoty, suché a čisté. Odstráňte všetky zvyky a nečistoty pomocou rozpúšťadla, napr. alkoholom alebo acetónom. Najprv sa však uistite, že dané rozpúšťadlo je kompatibilné s vašimi povrchmi. Jemne prebrúste lesklé alebo veľmi hladké povrchy, aby ste zlepšili priľnavosť. V prípade potreby pred nanesením lepidla prelepte priľahlé plochy páskou. Ak lepíte dva neporézne povrchy, možno ich budete musieť pred nanesením univerzálneho lepidla mierne navlhčiť (prečítajte si návod na použitie výrobku).
 2. Predmontujte diely. Pred nanesením univerzálneho lepidla priložte všetky lepené diely k sebe, aby ste sa uistili, že sú správne zarovnané.
 3. Naneste univerzálne lepidlo. Otvorte univerzálne lepidlo a naneste tenkú vrstvu na jeden z povrchov. Množstvo potrebného univerzálneho lepidla závisí nielen od veľkosti lepeného predmetu, ale aj od pórovitosti podkladu. Vo všeobecnosti platí, že čím je váš podklad poréznejší, tým viac lepidla potrebujete. Možno budete musieť naniesť vrstvu univerzálneho lepidla aj na oba povrchy. Skôr, ako lepidlo zaschne, pridržte alebo zaistite lepené diely na mieste po dobu uvedenú v návode na použitie výrobku. Nechajte univerzálne lepidlo úplne vytvrdnúť, až potom zaťažte spoj.
 4. Vyčistite. Hneď po skončení práce zatvorte tubu/nádobu s univerzálnym lepidlom. Následne vyčistite svoje nástroje a všetky zvyšky lepidla pomocou vhodného rozpúšťadla (alkoholu, acetónu alebo benzínového rozpúšťadla). Vytvrdnuté univerzálne lepidlo môžete opatrne odrezať pomocou ostrého nástroja.
 5. Lepidlo riadne uschovajte. Univerzálne lepidlo skladujte na suchom a chladnom mieste, ale chráňte ho pred mrazom. V návode od výrobcu nájdete všetky ďalšie potrebné informácie týkajúce sa skladovania.

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať