Skip to Content
8 min čítania
Zbavte sa lepidla bez zvyškov!

Najlepšie postupy a prostriedky, ktoré fungujú ako odstraňovač lepidla

Odstraňovač lepidla nie je jedinou možnosťou, ak potrebujete odstrániť lepidlo. Nižšie sa dočítate, ktoré všetky bežne dostupné materiály a prostriedky môžete použiť, aby ste vyčistili lepidlo z rôznych materiálov a povrchov.

V tomto článku

Základy pre odstránenie lepidla bez zvyškov

Pri domácom majstrovaní skvelo poslúžia kvalitné lepidlá, tmely a ďalšie produkty značky Pattex. Ak po sebe zanechajú nežiaduce zvyšky, ich odstránenie si niekedy vyžaduje použitie rozpúšťadiel, odstraňovača lepidla alebo špeciálnych metód. Ak však viete, ako na to, odstránite všetko lepidlo hneď na prvýkrát. Ďalej uvádzame množstvo užitočných tipov, ako odstrániť lepidlo z väčšiny bežných materiálov.

Požadované materiály

Tip odborníka

Ako odstrániť lepidlo bez zvyškov: postupy a materiály

Existuje veľa postupov na odstránenie lepidla, pretože na trhu sú dostupné rôzne druhy lepidiel. Tieto postupy možno vo všeobecnosti zaradiť do jednej z troch kategórií: mechanické, chemické alebo tepelné.

Mechanické odstraňovanie lepidla

Zvyšky po lepidlách sa často dajú odstrániť starým dobrým spôsobom – rukami a vhodnými nástrojmi. Nástroje ako plastové stierky, špachtle alebo dokonca žiletky sú veľmi účinné pri odstraňovaní zvyškov lepidla, pretože majú ostré hrany. Dávajte si však pozor, aby ste nepoškodili povrchy.

Chemické odstraňovanie lepidla

Ďalší spôsob, ako sa zbaviť lepidla, je použiť rozpúšťadlo, ktoré rozloží lepidlo a vy len utriete zvyšky. Pri výbere rozpúšťadla dbajte na materiál čisteného povrchu a požadovanú úroveň penetrácie.

Jednou z možností je použiť bežný kuchynský olej. Medzi veľmi účinné rozpúšťadlá patria rastlinné oleje, arašidové maslo alebo majonéza. Stačí ich naniesť, nechať asi hodinu pôsobiť, aby vsiakli do zvyškov lepidla, a potom už len utrieť.

V prípade odolnejších zvyškov použite lieh alebo pálenku. Nechajte ich úplne preniknúť do zvyškov po lepidle a potom zotrite handričkou.

Existuje aj mnoho komerčných odstraňovačov lepidla, napr. Pattex odstraňovač lepidla. Dajte si však pozor na kompatibilitu s materiálmi. Prečítajte si pokyny od výrobcu a odstraňovač vyskúšajte na malom kúsku na skrytom mieste.

Odstraňovanie lepidla teplom

Ďalšia možnosť je zmäkčiť lepidlo pôsobením tepla. Ak chcete odstrániť napr. etikety na fľašiach od vína, častokrát postačí, že ich zahrejete. Použite fén na vlasy alebo sklenené predmety zohrejte v rúre pri miernej teplote. Buďte však opatrní, sklo neznesie vysoké teploty.

Ako odstrániť lepidlo z kovov

Ak chcete odstrániť zvyšky lepidla z kovov, skúste najprv použiť alkohol alebo izopropyl. Naneste ho pomocou vatovej tyčinky a nechajte ho vsiaknuť. Väčšina lepidiel sa pôsobením alkoholu rozloží a kovové povrchy zostanú nepoškodené. Ak to nepomôže, skúste použiť detský olej.

Ako odstrániť lepidlo z plastov

Mnohé rozpúšťadlá a agresívne chemikálie môžu plasty poškodiť. Ak chcete bezpečne odstrániť zvyšky lepidla, najprv ich dôkladne utrite teplou mydlovou vodou. Prípadne použite ocot, ktorý je takisto veľmi účinný a nepoškodzuje plasty.

Ako odstrániť lepidlo z dreva

Zvyšky nálepiek, štítkov a lepidla držia na dreve veľmi pevne. Ak chcete odstrániť zvyšky z dreva bez poškodenia povrchu, vyskúšajte tieto metódy:

  1. Často postačí navlhčená handrička. Na dôkladnejšie vyčistenie môžete pridať trochu čistiaceho prostriedku. Niektoré papierové nálepky však po navlhčení držia ešte pevnejšie. Aby ste predišli napučaniu alebo deformácii dreva, nenamáčajte ho priveľmi.
  2. Miesto opatrne zahrejte pomocou fénu alebo teplovzdušnej pištole. Keď teplo oslabí lepidlo, použite škrabku, špachtľu alebo iný nástroj s tenkou hranou na odstránenie zvyškov. Pre lepší úchop môžete použiť aj pinzetu. Zohrievajte a odstraňujte zvyšky, kým sa všetkých nezbavíte.
  3. Použite prostriedky, ktoré sa bežne nachádzajú v domácnosti, ako ocot alebo rastlinný olej (veľmi účinný je aj eukalyptový alebo citrónový olej). Namočte do nich papierovú utierku, pritlačte ju na miesto a nechajte pôsobiť päť minút. Zvyšky potom jemne odlúpnite. Pri nanášaní oleja na neošetrené drevo si dávajte pozor, aby drevo nestmavlo alebo sa nedeformovalo. Prípadne môžete použiť vazelínu. Naneste ju, nechajte pôsobiť niekoľko hodín a odstráňte.
  4. Odstraňovače lepidla sú takisto účinné pri použití na dreve (obzvlášť ak obsahujú citrusový olej). Vždy sa však riaďte pokynmi od výrobcu, ide totiž o veľmi silné látky.
  5. Možno budete musieť použiť účinnejšie chemické rozpúšťadlá, napr. riedidlo, acetón alebo alkohol. Ale pracujte opatrne, pretože by mohli ovplyvniť povrchovú úpravu dreva. Preto ich najprv vyskúšajte. Niekoľko minút opatrne zapracúvajte rozpúšťadlo a potom ho dôkladne umyte vlhkou handričkou. Vždy pracujte v dobre vetranom priestore a používajte rukavice a okuliare.
  6. V krajnom prípade budete musieť drevo obrúsiť. Na odstránenie zvyškov použite brúsny papier so zrnitosťou 80, na vyhladenie potom použite zrnitosť 120 a prípadne ešte 220. Možno budete musieť drevo ošetriť alebo nanovo natrieť. 

Ako odstrániť lepidlo zo skla

Väčšinu zvyškov lepidla možno zo skla odstrániť pomocou acetónu. Naneste ho, opatrne zapracujte a zvyšky by sa mali dať ľahko zotrieť.

Ak acetón nepomáha, použite malé množstvo maziva v spreji. Po použití nezabudnite všetko mazivo dôkladne zmyť. 

Ako odstrániť lepidlo z látok

Lepidlo z látok a oblečenia odstraňujte opatrne, aby ste ich nepoškodili. Často postačí bežný odstraňovač škvŕn. Stačí miesto dôkladne namočiť, nechať odstraňovač pôsobiť a potom vyprať na cykle jemného prania.

Ak zvyšky pretrvávajú, skúste ich vyčistiť pomocou čistiaceho prostriedku aplikovaného priamo na lepidlo. Na ešte dôkladnejšie čistenie použite amoniak zriedený s horúcou vodou alebo dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Tieto postupy však najprv vyskúšajte na nenápadnom mieste.

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať