Skip to Content
6 min čítania
Čisté sklo bez zvyškov lepidla

Ukážeme vám, ako odstrániť lepidlo zo skla bez zvyškov a škrabancov!

Dekoračná sklenená podšálka a sklenený pohár, na ktorých sú nalepené čiarové kódy.

Vedieť, ako odstrániť lepidlo zo skla, určite nie je na škodu. Zbavíte sa tak rozliateho lepidla a nechcených zvyškov, ktoré vytvárajú nevzhľadné a lepkavé fľaky. S naším návodom budú vaše sklenené povrchy znova čisté a bez jediného fľaku.

V tomto článku

Základy pre odstraňovanie lepidla zo skla

Či už ide o sekundové lepidlo alebo o zvyšky lepidla zo štítkov, nálepiek alebo lepiacej pásky, pri odstraňovaní lepidla zo skla musíte mať pripravené potrebné materiály a vedieť, ako postupovať. Nižšie uvádzame najlepšie tipy a osvedčené postupy pre odstraňovanie lepidla zo skla.

Požadované materiály
Osoba v modrej košeli namáča sklenený pohár s nalepeným čiarovým kódom do misy s mydlovou vodou.
Na odstraňovanie lepidla zo skla môže pomôcť aj mydlový alebo saponátová voda

Tip odborníka

Odstraňovanie mokrého lepidla zo skla

Odstraňovanie mokrého lepidla zo skla si vyžaduje sústredenie. Stačí jeden nesprávny pohyb a na celom okne, stole alebo inom sklenenom povrchu zostane hotová lepkavá pohroma. Neponáhľajte sa! Postupujte opatrne, aby ste dosiahli vami požadovaný výsledok.

 • Musíte vedieť, s akým lepidlom máte dočinenia. Niektoré bežné biele lepidlá jednoducho odlepíte alebo ich odstránite pomocou horúcej vody. Odolnejšie lepidlá, ako napr. Pattex 100% Gel, si však vyžadujú dômyselnejší prístup. Základom úspechu je vedieť, o aký typ lepidla ide a postupovať podľa toho.             
 • Načasovanie je kľúčom k úspechu. Lepidlo sa odstraňuje omnoho ťažšie, keď úplne vytvrdne. Ak je to možné, začnite ho odstraňovať, kým je ešte čerstvo nanesené. Vtedy by sa vám malo podariť odstrániť všetko lepidlo bez zvyškov.
 • Použite vodu a handru. Ako úplne prvý krok by ste mali použiť horúcu vodu a jednorazovú mäkkú handričku. Drhnite sklo, kým z neho nezmyjete všetko lepidlo. Postup opakujte podľa potreby. Možno bude potrebné najprv na niekoľko minút priložiť a zatlačiť handričku v mieste s lepidlom, aby lepidlo zmäklo.
 • Skúste použiť ľad. Ak sa vám nepodarilo lepidlo uvoľniť použitím tepla, skúste na lepidlo priložiť kocku ľadu a počkajte, kým lepidlo primrzne. Keď lepidlo zamrzne, zoškrabte ho predmetom s mäkkou čepeľou/hranou.
 • Aj rozpúšťadlá môžu byť účinné. Alkohol, odlakovač na nechty, mazivo v spreji, ocot a kvapaliny do zapaľovačov môžu poslúžiť ako účinné odstraňovače lepidla zo skla. Skúste ich použiť, ak odstraňovanie vodou nebolo účinné. Naneste ich pomocou handričky alebo látky, a potom lepidlo zotrite.

Odstraňovanie zaschnutého lepidla zo skla

Odstraňovanie zaschnutého lepidla zo skla je ďalšia neľahká úloha. Zaschnuté lepidlo sa odstraňuje ťažšie ako čerstvo nanesené lepidlo, ale postup je podobný ako pri mokrom lepidle. 

 • Denaturovaný lieh, kvapaliny do zapaľovačov alebo odlakovač na nechty. Tieto rozpúšťadlá môžu poslúžiť ako veľmi účinné odstraňovače lepidla zo skla. Umožnia vám odstrániť lepidlo bez zvyškov, ale pri nanášaní musíte byť opatrní. Koncentrovaná a cielená dávka bude podstatne účinnejšia, ako keby ste rozpúšťadlo nanášali celoplošne.
 • Mazivo v spreji alebo riedidlo. Tieto prípravky preniknú hlboko do lepidla a umožnia vám odstrániť ho zo skla. Nastriekajte ich na lepidlo, nechajte pôsobiť, a potom ich vydrhnite handrou.
 • Vínny ocot. Obyčajný ocot je veľmi účinný na odstraňovanie zvyškov lepidla pochádzajúcich z lepiacej pásky. Ocot zapracujte do lepidla a následne vydrhnite handrou.
 • Bežne dostupné odmasťovacie prostriedky. Pokúste sa nájsť výrobky určené na čistenie motorového oleja a mastnoty, pretože tieto sú účinné aj pri odstraňovaní zvyškov po nálepkách, štítkoch a lepidle.
Osoba v modrej košeli odstraňuje nechtom nálepku z keramickej šálky.
Nálepky zo skla alebo šálok odstránite v lepšom prípade ručne, no pomôže aj denaturovaný lieh

Ako odstrániť nálepky zo skla zoškrabaním

Ak vyššie uvedené metódy nezaberú, budete musieť lepidlo po nálepkách a etiketách odstrániť manuálne.  

 • Zoškrabte odolné lepidlá. Zvyšky lepidla zo skla zoškrabte pomocou plastovej škrabky, žiletky alebo univerzálneho noža. Lepidlo odstraňujte plynulými pohybmi a dávajte si pozor, aby ste nepoškrabli sklo.
 • Použite rozpúšťadlo a následne lepidlo zoškrabte. Najprv lepidlo zmäkčite rozpúšťadlom, potom ho zoškrabte s použitím niektorého z vyššie uvedených nástrojov. Používajte pevné nástroje, ktoré odolajú aj pôsobeniu tlaku.
 • Oceľová vlna alebo drôtenka. Namočte oceľovú vlnu alebo drôtenku do mydlovej vody a vydrhnite ňou lepidlo. Riadne pritlačte, ale dávajte si pozor, aby ste nepoškriabali okolité sklo a sklenený povrch pod lepidlom. 

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať