Skip to Content
7 min čítania
Aby koža držala pohromade

Lepidlo na kožu: Výber najlepšieho lepidla a jeho použitie

Štýlová hnedá kožená pohovka v minimalisticky zariadenom interiéri, v pozadí nízka drevená komoda.

Koža je odolný materiál, no pri každodennom používaní je náchylná na poškodenie. Vtedy vám pomôže lepidlo na kožu. Ak máte nepeknú trhlinu na obľúbenej koženej bunde alebo diery v kožených sedadlách auta, čítajte ďalej a zistite, ako na opravy kožených materiálov.

Muž v košeli s dlhými rukávmi lepí kožený opasok a pevne drží jeho pracku.
Lepenie kože vám pomôže predĺžiť životnosť rôznych predmetov, napríklad vášho obľúbeného opasku
V tomto článku

Lepidlo na kožu: Čo o ňom potrebujete vedieť

Koža je dlhodobo mimoriadne obľúbeným materiálom na výrobu oblečenia, obuvi, nábytku či športových potrieb – je mäkká, odolná voči poveternostným vplyvom a má jedinečný, drsný vzhľad. Keďže je vyrobená zo surovej kože zvierat a ďalších prírodných vlákien, vyžaduje si osobitnú starostlivosť, aby sa zabránilo jej rozkladu a predĺžila sa jej životnosť. Nech ste akokoľvek opatrní, na vašich veciach z kože sa predsa len môžu vyskytnúť rezy, drobné či väčšie roztrhnutia a iné poškodenia.

Požadované materiály

Koža je pružná a neustále sa ohýba. Na lepenie kože a jej opravu preto budete potrebovať špeciálne lepidlo s určitou pružnosťou, ktoré zaručí trvanlivosť zlepených spojov. Napríklad bežné biele lepidlo či lepidlo na drevo sa s kožou zle spája a materiál môže dokonca poškodiť. Siahnite teda po špecializovaných lepidlách na kožu.

Tip odborníka

Lepidlo na topánky: Lepenie kože ako flexibilné riešenie

Aby ste udržali kožené veci v čo najlepšom stave, používajte lepidlá, ktoré sú vodotesné, rýchloschnúce a flexibilné. Najdôležitejšie je, aby ste zvolili také lepidlo, ktoré dokáže vytvoriť trvalý spoj.

Ruka drží koženú topánku s naneseným lepidlom v medzi vrchnou časťou topánky a podrážkou.
Stačí použiť pevné lepidlo na kožu a váš štýlový pár kožených topánok bude pripravený na ďalšiu sezónu

Lepidlo na obuv je všestranné lepidlo, ktoré môžete využiť pri spájaní, spevňovaní a oprave kože, vinylu, plátna, textílií, peny, vystuženého polyesteru a rôznych druhov gumy. Je určené na pevné spoje, ktoré si vyžadujú neustále ohýbanie. Po zaschnutí zostáva priehľadné a odoláva vibráciám, nárazom, vlhkosti aj extrémnym teplotám.

Ako krok za krokom opraviť materiály pomocou lepidla na kožu

Lepenie kože a kožených predmetov či doplnkov (obuv, bundy a ďalšie) je jednoduché, no vyžaduje si správnu prípravu, aplikáciu a následné očistenie. Postupujte podľa týchto krokov a vytvorte pomocou lepidla na kožu silné spoje, vďaka ktorým budú vaše kožené veci či nábytok vyzerať skvele.

 1. Nepodceňte prípravu. Vyberte si dobre vetrané miesto a pracovnú plochu s dostatočným priestorom. Pokryte stoly alebo lavice ochranným materiálom (ochranné handry alebo papier). Lepidlo na koženku a kožu nanášajte ideálne pri teplotách medzi 5 °C a 40 °C. Na ochranu rúk použite latexové alebo nitrilové rukavice.

  Skontrolujte časti, ktoré chcete zlepiť, a otestujte, či k sebe dobre priliehajú. Odstráňte všetky úlomky alebo častice, ktoré by mohli priliehaniu brániť. Veľmi hladké povrchy (napr. tvrdé plasty alebo kov) môžete pred čistením zdrsniť jemným brúsnym papierom, aby ste dosiahli lepšiu priľnavosť.
 2. Očistite kožu. Lepené povrchy musia byť čisté a suché. Na čistenie kože použite vlhkú handričku s mydlom z rastlinného oleja. Jemne obrúste kožu a odstráňte všetky nečistoty. Na odstránenie zvyškov mydla použite čistú handričku. Predtým, ako budete pokračovať, nechajte kožu úplne vyschnúť.
 3. Naneste lepidlo na kožu. Naneste tenkú, no súvislú vrstvu na jednu z  častí, ktoré chcete spojiť. Ak potrebujete dvojité lepenie, naneste hrubšiu vrstvu lepidla – 250-350 g/m². Ak potrebujete dosiahnuť vyššiu počiatočnú pevnosť, naneste lepidlo na kožu na oba povrchy, ktoré chcete spojiť.
 4. Pre presnejšiu aplikáciu použite Pattex Repair Special koža. Toto lepidlo na kožu je odolné voči vlhkosti a teplote a slúži na vytvorenie trvanlivého, no flexibilného spojenia s kožou a inými materiálmi.
 5. Zlepte jednotlivé časti. Časti, ktoré chcete zlepiť, k sebe pevne pritlačte. Ak je to potrebné, spojte povrchy jednotlivých častí pomocou gumičiek, pásky alebo svoriek. Zabezpečíte tak pevné utesnenie bez medzier. Ponechajte diely v pokoji 1 až 3 hodiny, kým sa spoj upevní.

  Lepidlo na kožu priľne rýchlo, no úplné spojenie si vyžaduje istý čas – do 24 hodín sa zvyčajne dosiahne 70 % adhézie a na úplnú pevnosť spoja je potrebných 24 až 72 hodín, v závislosti od teploty, vlhkosti, hrúbky nanesenej vrstvy a počiatočného tlaku.
 6. Čistenie a skladovanie. Všetky povrchy nechtiac vystavené lepidlu ihneď umyte pomocou minerálneho liehu. Ak nejaké pretečené alebo stekajúce lepidlo vytvrdlo, odrežte ho pomocou žiletky alebo nástroja s ostrými hranami. Dávajte pozor, aby ste kožu nepoškriabali či inak nepoškodili.

  Zvyšné lepidlo skladujte pri izbovej teplote v dobre uzavretej fľaši. Neskladujte ho pri extrémnych teplotách (ideálne je rozmedzie od 5 do 30 °C).

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať