Skip to Content
9 min čítania
Opraviť látku je naozaj ľahké

Lepidlo na látku: všetko, čo o ňom potrebujete vedieť

Lepidlo na látku: všetko, čo o ňom potrebujete vedieť

Koniec všetkým trhlinám a dieram na textile. Je to jednoduché: Ak máte to správne lepidlo na textil, na opravu látok a iných materiálov nič viac nepotrebujete.

V tomto článku

Čo je lepidlo na textil?

Obliekli ste si svoje obľúbené džínsy a s hrôzou zistili, že v mieste švov sa rozchádzajú? Alebo ste na pláži po roku rozložili svoj slnečník a našli ste na ňom nevzhľadnú dieru? S týmito vecami sa ešte vôbec nemusíte lúčiť, pretože tieto materiály sa dajú ľahko a rýchlo opraviť aj bez ihly a nite. Stačí použiť lep na textil.

Lepidlo na látku je tekuté lepidlo špeciálne vyvinuté na opravu pružných materiálov, ako je bavlna, džínsy, vankúše, oblečenie, plachty, plsť alebo outdoorové vybavenie zo syntetických tkanín. Keďže textilné lepidlo je pružné, je ideálne na lepenie materiálov, ktoré sa neustále ohýbajú, naťahujú a posúvajú. Ak sa roztrhlo vaše bazénové alebo plážové vybavenie, lepidlo na látku ho opraví. To isté platí aj pre váš pršiplášť a kempingovú výbavu. 

Požadované materiály

Toto lepidlo má však aj univerzálnejšie využitie. Lepidlo na textil môžete použiť aj v kombinácii s drevom, kožou a kovom. Lepidlo na textil a kožu sa nezačne lámať ani vekom, ani po vystavení slnečnému žiareniu. Svoju úlohu si bude plniť dlho po nanesení. Kvalitné textilné lepidlá sú odolné proti žehleniu. Keďže spoj často býva na viditeľnom mieste, ďalšou z výhod lepidla na látku je, že po zaschnutí je transparentné.

Tip odborníka

Na čo treba myslieť, než sa pustíte do lepenia látok?

Základom úspechu pri akomkoľvek projekte je dobré plánovanie a príprava. Riaďte sa týmito užitočnými radami a výsledok sa určite podarí:

 • Pracujte v dobre vetraných priestoroch.
 • Na ochranu rúk používajte gumené alebo iné ochranné rukavice.
 • Skontrolujte, či na povrchu materiálu, ktorý budete lepiť, nie sú škvrny od mastnoty, oleja, vosku ani farby.
 • Ak je látka citlivá a chcete mať istotu, že vaše lepidlo na textil je pre ňu vhodné, vykonajte predbežný test na skrytej časti látky. 
 • Čas schnutia pri väčšine opráv je približne 30 minút, ale vždy si skontrolujte návod na použitie konkrétneho výrobku.
 • Látku nevystavujte vode najmenej 24 hodín od opravy.
 • Pracovné nástroje ihneď po použití umyte. Kým lepidlo nezaschne, ide to veľmi ľahko.

Ako opraviť roztrhané oblečenie pomocou lepidla na textil?

Ak sa vám roztrhalo oblečenie, opravte ho rýchlo a ľahko napríklad pomocou Pattex Repair Special Textil. Postup je veľmi jednoduchý:

 1. Najprv odev operte. Aviváž radšej nepoužívajte. V prípade, že predmet nie je možné oprať, potom zabezpečte, aby bol lepený materiál čistý, suchý, bez mastnoty a prachu.
 2. Na podklad aplikujte tenkú vrstvu lepidla na textil. Uistite sa, že lepidlo na látku preniklo do podkladu a nechajte ho 1 – 2 minúty odpariť. 
 3. Potom priložte lepený prvok a pritlačením ho prilepte. Nechajte schnúť približne 30 minút. Textilné lepidlo dosiahne konečnú pevnosť do 1 hodiny.

Lepidlo na látku v spreji

Ak ste tvorivá duša a lepidlo v tube vám na projekty v rámci domáceho tvorenia z nejakého dôvodu nevyhovuje, alebo potrebujete lepidlo na textil a plast, potom odporúčame vyskúšať aj Pattex Power Spray Permanent. Toto univerzálne lepidlo na textil v spreji je ideálnym lepidlom na látku, pretože intenzita spreja je nastaviteľná, výborne drží a nepresakuje. Použitie v porovnaní s tekutými lepidlami sa trochu líši:

 1. Nádobu pred použitím dôkladne pretraste. 
 2. Držte ju vo zvislej polohe a lepidlo nanášajte zo vzdialenosti 15 – 20 cm. Nádobou pritom neustále pohybujte, aby sa vytvorila rovnomerná vrstva. Lepidlo naneste na oba povrchy, ktoré chcete zlepiť. 
 3. Nechajte lepidlo preschnúť asi 10 až 15 minút a potom lepené plochy silno k sebe pritlačte.

Ako odstrániť lepidlo na textil?

Ak je lepidlo na textil stále tekuté a zašpinený povrch nie je príliš citlivý, použite acetón. Obsahujú ho aj bežné odlakovače na nechty. Ak už lepidlo začalo schnúť, vložte odev do studenej vody a nechajte ho v nej celú noc. Potom pomocou napr. príborového noža prebytočné lepidlo zoškrabte. Tieto dva kroky opakujte, až kým sa neodstránia všetky zvyšky.

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať