Z novej nálepky či polepu máme vždy radosť. Ale čo robiť, ak je už ošúchaná a nepomáha ani drahý odstraňovač nálepiek? Tipy a triky z nášho všestranného návodu vám ukážu, ako jednoducho a bez zvyškov odstrániť väčšinu nálepiek.
Nálepky a polepy nie sú len pekné, ale dajú sa využiť aj veľmi prakticky, napríklad ako výstražné štítky alebo bezpečnostné výstrahy. Deti si radi nálepkami skrášľujú hračky a mnohí z nás majú nalepovacie štítky na autách, náradí, dverách a iných predmetoch v domácnosti.
No keď nastane čas, že treba tieto nálepky odstrániť, niekedy sa s tým človek akurát riadne natrápi a i tak po nich zostanú lepkavé a nepekné zvyšky. Ak však viete odstrániť nálepku aj s lepidlom bez zvyškov, budú vaše predmety vyzerať opäť ako nové.
Ak sa vám nepodarí odstrániť celú nálepku jedným ťahom, skúste naše osvedčené postupy na odstránenie nálepiek bez zvyškov.
- Nálepku opatrne uchopte. Nezoškrabujte ju ostrým predmetom, ako je napr. nôž. Použite prsty a jemným tlakom sa pokúste odstrániť zvyšky lepidla po nálepke. Ak máte plastovú škrabku alebo podobný predmet s tupou hranou, použite ho. Obyčajná horúca voda a čistiaci prostriedok na riad sú niekedy všetko, čo potrebujete na odstránenie lepidla po nálepke. Nechajte ho dôkladne odmočiť a keď zmäkne, zotrite ho.
- Na zvyšky lepidla použite fén na vlasy. Keď pôsobením horúceho vzduchu zmäknú, jednoducho ich zoškrabte.
- Handrička alebo uterák namočený v denaturovanom liehu môže poslúžiť ako efektívny odstraňovač nálepiek. Nechajte lieh vsiaknuť a pôsobiť, potom ho zotrite. Prípadne môžete použiť mazivo v spreji.
- Aj arašidové maslo vám niekedy môže pomôcť odstrániť zvyšky lepidla z dreva, skla alebo plastov. Rozotrite ho, nechajte pôsobiť a potom očistite.
- S odstraňovaním lepiacich štítkov môžu pomôcť aj bežné oleje na varenie, napríklad repkový alebo olivový. Nechajte ho nasiaknuť, aby lepidlo zmäklo, a potom zvyšky zoškrabte. V niektorých prípadoch môžete použiť aj ocot.
Určite to poznáte. Z obľúbeného kusu oblečenia ste ledva odstránili nepoddajnú etiketu, no aj tak po nej zostal nevkusný fľak lepidla. Ničoho sa však nebojte! Postupujte podľa nasledujúcich jednoduchých krokov na odstránenie zvyškov lepidla po etiketách a cenovkách.
- Nedávajte textílie so zvyškami od lepidla do prania! Po vyschnutí bude ich odstraňovanie ešte náročnejšie. Najprv si dôkladne naštudujte informácie na štítkoch, predovšetkým varovania týkajúce sa špecifických pracích prostriedkov alebo iných materiálov.
- Na miesto fľaku naneste a zapracujte doň kvalitný prací prostriedok. Ak je to možné, najprv otestuje prostriedok na nenápadnom mieste na textílii, aby ste ju nepoškodili. Prací prostriedok alebo odstraňovač nechajte dôkladne vsiaknuť do fľaku.
- Odev alebo textíliu vyperte ako zvyčajne. Perte na nízkej teplote (40 °C alebo aj menej), aby sa fľak ešte viac nevpil pôsobením tepla.
- Ak zvyšky pretrvávajú aj po vypraní, zopakujte vyššie uvedené kroky. Pri veľmi odolných fľakoch skúste miesto jemne vyčistiť liehom, ale buďte opatrní pri chúlostivých materiáloch, aby ste ich viac nepoškodili. Pre niektoré odolné látky môže byť riešením aj acetón.
Lepiace pásky sú nenahraditeľné pomocníčky v domácnosti. No podobne ako lepidlo, aj ony po odstránení zanechávajú nechcené stopy. My však pre vás máme jednoduchý postup, ako odstrániť lepiacu pásku aj so všetkými zvyškami.
- Z obkladov, líšt alebo podláh zoškrabte lepidlo pomocou špachtle. Dávajte si pozor, aby ste nepoškodili povrchy. Ak páska zaschla, jej odstránenie môže byť náročnejšie, a to najmä z natretých povrchov.
- Na odstránenie zvyškov v mnohých prípadoch postačí použiť teplú mydlovú vodu. Týmto spôsobom odstránite zvyšky lepidla z mnohých povrchov, ako je akrylát, omietka, asfalt, meď, smalt, sklo, linoleum, mramor, cín alebo vinyl. Voda pásku zmäkčí a vy ju len zotriete.
- Pásku zahrejte fénom na vlasy a zoškrabte ju. Teplo zmäkčí lepidlo a uľahčí jeho odstránenie bez poškodenia povrchového materiálu.
- Z roztoku pracieho prášku alebo jedlej sódy s vodou vytvorte pastu a naneste ju mäkkou kefkou. Môžete použiť aj zubnú kefku. Jemne rozotrite a opláchnite teplou vodou.
- Skúste použiť malé množstvo liehu, ktorý nepôsobí ako rozpúšťadlo na lepidlá citlivé na tlak. Potom jemne zoškrabte pomocou drsnej tkaniny, napríklad froté utierky. Na odolné povrchy môžete výnimočne použiť aj acetón alebo lakový benzín. Podobný postup funguje aj pri použití maziva v spreji, ale nezabudnite ho dôkladne opláchnuť.
Odstraňovanie väčších nálepiek a polepov si vyžaduje viac pozornosti, ale ak dodržíte naše jednoduché kroky, určite zvládnete odstrániť aj väčšie nálepky a polepy bez akejkoľvek stopy.
- Polep a jeho okolie očistite teplou mydlovou vodou. Uistite sa, že ste odstránili všetky nečistoty, častice alebo prekážky.
- Zahrejte polep. Zahriatie pomocou fénu na vlasy pomôže uvoľniť lepidlo. Nepoužívajte však vysoko výkonnú teplovzdušnú pištoľ, pretože by mohla poškodiť náter.
- Zasuňte končeky prstov, plastovú kartu, vizitku alebo podobný tupý predmet, ktorým nepoškriabete náter, pod nahriaty polep a odlepte ho.
- Povrch znova umyte, aby ste odstránili prípadné zvyšky. V prípade potreby čistý povrch navoskujte.
Zdieľajte svoje vlastné projekty