Skip to Content
7 min čítania
Zaklopte si na drevo

Ako odstrániť lepidlo z dreva v niekoľkých jednoduchých krokoch

Ako odstrániť lepidlo z dreva v niekoľkých jednoduchých krokoch

Škvrny od lepidla na drevených povrchoch môžu byť naozaj nepríjemné. Ale riešenie existuje! Ako odstrániť lepidlo z dreva sa dočítate v článku. 

V tomto článku

Ako odstrániť lepidlo z dreva

Ak radi pracujete s drevom a podobnými materiálmi, potom viete, že stopy od lepidla jednoducho k tomu patria. A nestáva sa to len tým, čo sú ako drevo. Ak používate naozaj silné a kvalitné lepidlo, je to skvelé pre váš projekt, ale je dobré vedieť, ako postupovať, ak sa od neho niečo ušpiní. 

Tak teda, ako odstrániť lepidlo z dreva? Nie je to až také zložité – aby ste mohli začať, potrebujete len zopár vecí:

  • nástroje na škrabanie, ako je stará kreditná karta, brúsny papier alebo tvrdá špachtľa
  • uteráky, handry alebo vatové tampóny
  • lak na nábytok, odlakovač na nechty alebo ocot
  • prostriedok na povrchovú úpravu dreva v lesklom alebo matnom prevedení
Požadované materiály

Tip: Vždy pred odstraňovaním lepidla z dreva skontrolujte, či sa povrch dreva nepoškodí. Odlakovač alebo ocot naneste najskôr len na malú plochu, ideálne takú, ktorú vôbec nevidno. Pri stoličkách je to napríklad noha stoličky z vnútornej strany tesne pod sedadlom. Chvíľu počkajte, či nenastane reakcia. Ak je všetko v poriadku, môžete bez obáv pokračovať v odstraňovaní lepidla z dreva.

Tipy, ako odstrániť nálepku z nábytku

  1. Ak chcete čo najlepšie odstrániť nálepku z nábytku alebo iného kusa dreva, vždy začnite jemným zoškrabovaním. Niekedy to postačí a nemusíte robiť nič iné.
  2. Ak to nestačí, prejdite k ďalšiemu kroku a rozpusťte lepidlo pomocou odstraňovača lepidla z dreva, ktoré pôsobí ako rozpúšťadlo. Môže to byť napríklad odlakovač na nechty alebo obyčajný kuchynský ocot zmiešaný s vodou. Namočením vatového tampónu alebo handry do jedného z týchto roztokov a ich jemným priložením na zalepené miesto odstránite každý kúsok lepidla.
  3. Nakoniec aplikujte prostriedok na povrchovú úpravu dreva, aby bol povrch jednotný.

Aký odstraňovač lepidla z dreva je najlepší?

Dobrou správou je, že žiaden špeciálny odstraňovač lepidla z dreva nepotrebujete. Kombináciou vyššie uvedených krokov odstránite lepidlá z akýchkoľvek drevených povrchov a najmä z nábytku. Pokroky v zložení silných lepidiel zlepšili kvalitu týchto výrobkov a zjednodušili ich čistenie. Ak napríklad použijete kvalitné lepidlo na utesnenie podlahových dosiek, nielenže to zabezpečí dlhú životnosť, ale ušetríte si aj námahu pri čistení.

Ak však potrebujete naozaj kvalitný odstraňovač lepidla z dreva a iných materiálov, môžete sa spoľahnúť na všestranný odstraňovač lepidla značky Pattex.

Aké lepidlo na drevo je najlepšie?

Pri najbližšom projekte, v rámci ktorého budete lepiť drevo, siahnite po fľaši Pattex Wood Super 3. Toto kvalitné lepidlo je špeciálne vyvinuté na lepenie všetkých druhov dreva v interiéri alebo exteriéri. Je to vodovzdorné disperzné lepidlo, ktoré drží dobre aj pri vyššej vlhkosti alebo pri krátkodobom pôsobení vody.

Na svoje majstrovanie alebo na menšie práce, ako sú opravy nábytku, použite Pattex Wood Express. Či už v malom alebo veľkom balení, vždy ide o silné lepidlo, ktoré dokáže spojiť takmer akýkoľvek povrch v priebehu niekoľkých minút! Je skvelé na opravu starožitného kresla alebo pokazenej hračky. Po vytvrdnutí je transparentné a neobsahuje rozpúšťadlá!

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať