Skip to Content
9 min čítania
Odporúčania pre lepidlo na drevo

Lepidlo na drevo: Spájajte drevo bez klincov a skrutiek

Lepidlo na drevo: Spájajte drevo bez klincov a skrutiek

Výber správneho lepidla na drevo zaručí, že vaše drevené spoje budú pevné a trvácne. Ale nie všetky lepidlá na drevo sú vhodné na všetky použitia. Prezradíme vám, ako vybrať lepidlo na drevo presne podľa vašich potrieb a ako ho správne používať.

V tomto článku

Lepidlo na drevo: základné informácie

Takmer žiadne práce s drevom sa nezaobídu bez lepenia. Nájsť však správne lepidlo na drevo pre danú úlohu nie je vždy jednoduché. V tomto texte sa dočítate všetko potrebné na to, aby ste si mohli vybrať najlepšie lepidlo na drevo pre váš projekt.  

Lepidlá na báze polyvinylacetátu (PVA lepidlá) patria medzi najbežnejšie typy lepidiel na drevo. Lepidlá tohto typu sú zvyčajne bielej a žltej farby a niekedy sa tiež nazývajú aj „stolárske lepidlá na drevo“. Sú to univerzálne lepidlá a je ich možné použiť na väčšinu projektov, nie však na všetky.

Glej je lepidlo živočíšneho pôvodu. Predáva sa ako tekutina, v podobe granúl, vločiek alebo plátov, ktoré sa musia rozpustiť vo vode. Pred použitím je potrebné ho zahriať a naniesť štetcom. Toto lepidlo vytvrdzuje počas chladnutia.         

Požadované materiály

 • Pattex Repair
  Epoxy Ultra Strong 5
 • Universal pištoľovú PU penu
 • Wood Super 3
 • Wood Express
 

Epoxidové lepidlá sa zvyčajne skladajú z dvoch samostatných zložiek: tvrdidla a živice. Tieto zložky je potrebné zmiešať, čím sa vytvorí chemická zmes, ktorá je po vytvrdnutí vodotesná a takisto skvelo vypĺňa prázdne medzery. Niektoré epoxidové lepidlá vytvrdzujú pomaly, ale patria medzi najsilnejšie lepidlá na drevo. Ak potrebujete epoxidové lepidlo, ktoré sa ľahko nanáša a výborne drží na dreve, siahnite po Pattex Repair Epoxy Ultra Strong 5. Veľkou výhodou tohto univerzálneho a rýchloschnúceho lepidla na drevo je aj to, že ho nemusíte vopred premiešavať. Jednotlivé zložky lepidla sa premiešajú priamo v zmiešavači. Z kompletnej ponuky univerzálnych epoxidových lepidiel značky Pattex si určite vyberiete.  

Polyuretánové lepidlá sú lepidlá aktivované vlhkosťou zo vzduchu. Pri schnutí vytvárajú penu, ktorá vytvrdne do odolného lepidla.

Pri väčšine aplikácií s drevom sa môžete spoľahnúť na Universal pištoľovú PU penu.

Tip odborníka

Čo je pva lepidlo a ako funguje?

Lepidlá na báze polyvinylacetátu (PVA lepidlá) sú syntetické lepidlá a najbežnejšie používané lepidlá na drevo. Sú bez farby a zápachu. PVA lepidlá najlepšie vytvrdzujú na miestach s dobrou cirkuláciou vzduchu a takisto rýchlo schnú pri izbovej teplote. Nie všetky PVA lepidlá sú vodovzdorné, preto si túto informáciu overte v návode na použitie  pre daný výrobok. Zaručene vodeodolné lepidlo na drevo je napr. Wood Super 3.

PVA lepidlá sú skvelé na použitie s pórovitými látkami, ako je napríklad drevo. PVA lepidlá na drevo sú špeciálne vyvinuté tak, aby prenikli priamo do vlákien dreva, čím vytvoria lepené spoje, ktoré sú dokonca pevnejšie ako samotné drevo.

V tomto videu sa dozviete, ako používať rýchloschnúce PVA lepidlo pri všetkých prácach spojených s drevom.

You need to accept cookies to play this video

Ako používať lepidlo na drevo

Lepenie dreva nemusí byť drina! Stačí uvážlivý prístup, vybrať si správne lepidlo na drevo, ako napr. Wood Express, a dodržiavať pokyny pre vytvrdzovanie.

Naše jednoduché kroky vám zaručene pomôžu, či už používate PVA lepidlá alebo aj iné typy:

 1. Lepidlo naneste na jednu plochu lepeného dreva. Pri lepení tvrdého dreva nanášajte obojstranne. Rozliate alebo prebytočné lepidlo okamžite utrite handričkou. 
 2. Lepidlo na drevo rozotrite do tenkej rovnomernej vrstvy pomocou štetca alebo stierky. 
 3. Diely k sebe poriadne pritlačte. Mierne pohýbte zlepenými povrchmi, aby bola vrstva lepidla rovnomerná a aby ste uvoľnili vzduch, ktorý by mohol vytvoriť škáry.  
 4. Použite zveráky alebo svorky na upevnenie dielov.
 5. Zlepenými dielmi nehýbte počas predpísaného času, ktorý je uvedený v návode na použitie výrobku.
 6. Zaschnuté a prebytočné lepidlo na drevo obrúste.

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať