Skip to Content
7 min čítania
Zaklopte si na drevo

Tmel na drevo: Nenahraditeľný pomocník pri práci s drevom

Tmel na drevo: Nenahraditeľný pomocník pri práci s drevom

Drevo je prírodný materiál, ktorý si vyžaduje špeciálnu starostlivosť. Dobrý tmel na drevo nájde uplatnenie pri väčšine projektov v domácnosti. Náš návod vám ukáže, ako ho pri práci s drevom efektívne využijete.

V tomto článku

Na čo sa tmel na drevo používa?

Tmel na drevo, či už do interiéru alebo exteriéru, vám pomôže vyplniť medzeru v mieste, kde sa stretávajú dva drevené prvky, alebo kde sa medzi nimi vytvorila prasklina. Pri inštalácii nemusia drevené prvky vždy perfektne dosadať a časom sa opotrebujú, pričom vznikajú praskliny a pukliny. Ak ich opravíte pomocou tmelu na drevo, vytvoríte bezchybné, bezpečné a spoľahlivé konštrukcie. Pre efektívne využívanie tmelu na drevo stačí dodržiavať niekoľko nasledujúcich odporúčaní.

Požadované materiály

Tip odborníka

Ako efektívne používať tmel na drevo

Ak chcete, aby vaše drevené konštrukcie zostali pevné po dlhé roky, budete potrebovať správny tmel na drevo. Kvalitný tmel na drevo vám totiž pomôže zaistiť, že vaše drevené prvky nie sú len pevné a bezpečné, ale aj pekné na pohľad. 

  1. Pred začatím sa uistite, že máte pripravené všetky materiály, ktoré budete potrebovať. Skontrolujte, či miesta, na ktoré budete nanášať tmel, sú suché, čisté a odmastené. 
  2. Pri práci myslite na bezpečnosť! Keď pracujete s tmelom na drevo, vždy používajte rukavice, aby ste si chránili ruky. Po skončení prác si dôkladne umyte ruky.
  3. Tmel nanášajte len s nasadenou špičkou. Špičku musíte predtým zrezať na veľkosť škáry.
  4. Dodatočné úpravy tmelu po nanesení vykonávajte len tak, ako je uvedené v pokynoch.
  5. Tmel na drevo skladujte v súlade s pokynmi výrobcu. Všetky nástroje, ktoré prišli do kontaktu s tmelom na drevo, očistite mydlom a teplou vodou.

Nájdite najlepší tmel na drevo pre svoje projekty

To, ktorý tmel na drevo je pre vás najvhodnejší, závisí od niekoľkých faktorov. Ak potrebujete zachovať povrchovú úpravu dreva, použite tmel na drevo, ktorý je možné brúsiť a lakovať, ako napr. Pattex Parketový tmel.

Okrem toho, že tento tmel je skvelý na vypĺňanie škár medzi jednotlivými parketami alebo v laminátových podlahách, je takisto vhodný na utesnenie škár v oblasti prechodov (napr. medzi lištou a stenou) a v okolí dverí (napr. medzi zárubňou a prahom). Je dostupný aj v rôznych odtieňoch, napríklad dub, čerešňa/svetlý buk, buk/jaseň a pod.

Spájanie dreva je náročná úloha. Drevo je porézny materiál, dokáže nasiaknuť veľké množstvo tekutiny a často je rôznymi spôsobmi ošetrované. Ale nech už pracujete s akýmkoľvek drevom (impregnované, glazované alebo natreté) a v akomkoľvek prostredí, Pattex Stavebný tmel bude zaručene dobrou voľbou. Hodí sa k rôznym prácam okolo domu, a to aj do interiéru, pretože počas vulkanizácie vylučuje len veľmi slabý zápach a ľahko sa čistí.  Pokojne s ním môžete vypĺňať medzery v drevených podlahových lištách alebo spevňovať drevené parapety.

A ako všetci vieme, drevené prvky majú rôzne nepravidelné veľkosti a tvary. Vyplniť takéto medzery nebýva ľahké. Tento stavebný tmel si však ľahko poradí s akoukoľvek veľkosťou alebo tvarom dreva a aj s drvivou väčšinou ostatných stavebných materiálov. Okrem toho, že je odolný voči vlhkosti, plesniam a celkovo voči poveternostným vplyvom, je rovnako vhodný na použitie v interiéri a exteriéri. 

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať