Skip to Content
7 min čítania
Nabetón tie najlepšie riešenia

Jednoduché utesnenie škár a prasklín pomocou tmelu na betón

Jednoduché utesnenie škár a prasklín pomocou tmelu na betón

Ak potrebujete opraviť trhliny alebo škáry na betónových povrchoch, siahnite po tmele na betón. Niektoré praskliny sú len chybičkou krásy, iné môžu byť nebezpečné a treba ich rýchlo opraviť. Náš návod vám ukáže ako vybrať a použiť správny tmel na betón aj podľa použitých materiálov.

V tomto článku

Čo je to tmel na betón a na čo ho môžete použiť?

Vo všeobecnosti platí, že tmely na betón sa používajú na opravu alebo ochranu betónových povrchov.

Ak máte pred sebou projekt, v rámci ktorého budete opravovať príjazdovú cestu, podlahu v garáži, inú betónovú podlahu alebo chodník, budete určite potrebovať pružný výplňový materiál, akým je napríklad Pattex Stavebný tmel.

Požadované materiály

  • Pattex Stavebný tmel
  • Pattex Praskliny, steny a stropy
 

Ako už názov napovedá, tento silikón je vhodný na vypĺňanie dilatačných spojov v stavebnom priemysle, ale dokáže toho oveľa viac. Využíva sa pri výrobe a osádzaní okien a dverí, na vypĺňanie škár a spojov vystavených vysokej vlhkosti, na utesňovanie spojov medzi sklom a nosnou konštrukciou, ako utesňovací materiál v automobilovom a lodnom priemysle a tiež v elektropriemysle. Vďaka svojej všestrannosti je najlepším tmelom na betón pre rôzne projekty.

Tip odborníka

Ako použiť tmel na praskliny v betóne

  1. Očistite povrch od všetkých nečistôt a úlomkov vrátane nevzhľadných škvŕn na ploche, ktorú chcete tmeliť, a odstráňte všetky látky, ako je olej, mastnota alebo vosk. Ak používate tekutý čistiaci prostriedok, nechajte plochu pred nanesením tmelu na betón vyschnúť. Na škáry, ktoré by sa mohli ľahko prepichnúť (napríklad na miestach, kde sa chodí v lodičkách), je dobré použiť pevnú výstuž alebo spevňujúcu a vyplňujúcu tyč s vysokou odolnosťou.
  2. Na ochranu pokožky použite rukavice; tmel na betón by mohol spôsobiť dočasné škvrny.
  3. Skontrolujte predpísanú teplotu na používanie tmelu. Je uvedená v pokynoch od výrobcu.
  4. Zrežte špičku trysky kartuše na požadovaný priemer pod uhlom 45 stupňov.
  5. Tmel najprv vyskúšajte na jednej škáre alebo malom kúsku, až potom ho naneste na celú plochu. Budete mať istotu, že dosiahnete požadované výsledky.
  6. Naneste základný náter ako podkladovú vrstvu, ak je to potrebné pre tmel na betón, ktorý používate. Pred nanesením tmelu nechajte základný náter zaschnúť. V závislosti od okolitých podmienok bude váš základný náter pripravený na tmelenie po 15 až 30 minútach. Dbajte na to, aby ste základný náter a tmel aplikovali v ten istý deň.
  7. Tmel na betónové škáry nanášajte rovnomerným tlakom a vtláčajte ho do škár správnym smerom. V návode od výrobcu si preverte, či je potrebné vyplniť škáry úplne odspodu. Návody sú vo všeobecnosti cenným zdrojom informácií, pretože aj v rámci tej istej skupiny výrobkov môžu mať tmely rôzny čas vytvrdzovania. Môže v nich byť napríklad aj upozornenie, aby ste osobitnú pozornosť venovali adhézii v rohoch alebo postup na vyhladenie aplikovanej hmoty.
  8. Okamžite po dokončení vyčistite náradie a všetky nevytvrdnuté zvyšky tmelu pomocou minerálneho liehu. Ak je to možné, zabezpečte, aby bol priestor dobre vetraný, napríklad otvorením okien alebo dverí. Vytvrdnutý betónový tmel môžete opatrne orezať nástrojom s ostrými hranami.

Podľa čoho vyberať tmel na betón?

Nie všetky tmely sú vhodné na všetky projekty. Spoločnosť Pattex má v ponuke celý rad výrobkov, vďaka ktorým svoj projekt dotiahnete do úspešného konca, či už ich použijete ako opravný tmel na betón alebo cementový tmel.

Základy, steny a murivo. Ak potrebujete opraviť betón, tehly, kameň alebo murivo, budete potrebovať výrobok, ktorý vytvára trvalé vodotesné a poveternostným vplyvom odolné tesnenia pre všetky druhy vonkajších škár a spojov a ktorý odolá nevľúdnemu počasiu. Skvelou voľbou je napr. Pattex Praskliny, steny a stropy. Ide o tmel na betón, ktorý je vhodný na opravu trhlín na vertikálnych aj horizontálnych povrchoch a priľne ku všetkým stavebným materiálom, betónu, drevu, eloxovanému hliníku a iným podkladom. Tento výrobok má vynikajúcu odolnosť proti UV žiareniu a poveternostným vplyvom, neobsahuje rozpúšťadlá, nezapácha a je pretierateľný. Je vhodný na použitie v interiéri aj exteriéri. Pred jeho použitím sa uistite, že betón je úplne vytvrdnutý.

Príjazdové cesty, chodníky a podlahy. Tieto povrchy sú vystavené chodcom aj automobilom, takže váš tmel musí byť odolný voči odieraniu a roztrhaniu. Okrem toho, ak na týchto povrchoch utesňujete zmršťovacie/rozpínacie škáry, budete potrebovať tmel na betónové škáry, ktorý vytvára pružné spoje odolávajúce pohybu škáry bez toho, aby sa deformoval alebo poškodil. Pattex Stavebný tmel na betón spĺňa všetky tieto vlastnosti a ešte viac! Odoláva teplotám od -40 °C do 100 °C a má nenápadnú transparentnú alebo šedú farbu, aby splynul s okolím a pôsobil profesionálne. Môžete ho použiť na vyčistený starý alebo na nový betón. Ak ho aplikujete na čerstvý betón, predtým, ako začnete s tmelením, sa uistite, že je úplne vytvrdnutý.

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať