Skip to Content
5 min čítania
Zvládnete každú fušku s betónom!

Lepidlo na betón: skvelý pomocník pre domácich majstrov

Lepidlo na betón: skvelý pomocník pre domácich majstrov

Práca s lepidlom na betón je jednoduchá, ak viete, ako na to. Náš rýchly sprievodca vás oboznámi s rôznymi spôsobmi jeho použitia, baleniami, v ktorých sa dodáva, aj správnou aplikáciou.

V tomto článku

Čo je lepidlo na betón?

Betón je materiál pozostávajúci z cementu, kameniva, vody a ďalších prísad. Napriek svojej pevnosti a trvácnosti sa môže niekedy poškodiť. Dobrou správou je, že sa dá relatívne rýchlo opraviť pomocou lepidla na betón.

Lepidlá na betón sa dodávajú v rôznych zloženiach prispôsobených lepenému materiálu. Dostupné sú varianty ako na malé opravy v domácnosti a takisto aj na väčšie a náročnejšie projekty, ktoré si vyžadujú vyššiu pevnosť a nosnosť spojov. Či už ide o inštaláciu kobercov, lepenie kovu na betón alebo opravu schodov a tvárnic, v portfóliu produktov Pattex nájdete lepidlo podľa svojich potrieb.

Požadované materiály

Tip odborníka

Najčastejšie typy balení lepidla na betón

Väčšina lepidiel na betón od spoločnosti Pattex sa dodáva v kartušiach. Tento typ lepidla má štandardný postup aplikácie:

  1. Vložte kartušu do aplikačnej pištole
  2. Odstrihnite hrot kartuše na požadovanú hrúbku
  3. Naneste lepidlo po obvode predmetu, približne 5 cm od okraja
  4. Pritlačte povrchy k sebe, zafixujte ich a nechajte ich vytvrdnúť

Pred začatím lepenia si vždy prečítajte podrobné pokyny na výrobku. Môžu sa líšiť podľa materiálu a zloženia lepidla.

Ktoré lepidlo na betón si vybrať?

Výber lepidla na betón závisí aj od náročnosti a rozsahu prác, ktoré na vás čakajú. Pre lepšie pochopenie sme lepidlá na betón rozdelili podľa druhu príslušných prác:

Malé práce a opravy

Na menšie projekty v interiéri je najlepšou voľbou Pattex Fix Decor. Keďže je úplne bez zápachu, môžete ho bez obáv použiť v obytných priestoroch. Toto lepidlo na betón je po zaschnutí pretierateľné, vypĺňa medzery až do 10 mm a okrem betónu trvalo lepí aj širokú škálu ďalších nasiakavých materiálov ako je omietka, tehla, pemza, sadrokartón alebo polystyrén. Navyše sa až 80 % kartuše vyrába z recyklovaného plastu.

Ak hľadáte všestrannejšieho pomocníka na drobné práce, Pattex Fix Hooks & Accessories je lepidlo na betón do exteriéru, kde si dokonca poradí s mokrými povrchmi. Môžete ho však pokojne využiť aj na lepenie háčikov a držiakov v interiéri ako napr. v kúpeľni.

Stredne náročné úlohy

Stredne veľké projekty si vyžadujú väčšiu pevnosť, preto musíte siahnuť po lepidle na kov a betón. Pattex Fix Mirrors & Panels oceníte pri projektoch v kúpeľni, no svoje využitie nájde aj vonku. Jeho počiatočná priľnavosť je 350 kg/m² a počas schnutia nie je potrebná mechanická fixácia. Lepenie zrkadiel, panelov alebo skla o betón s ním bude hračka.

Pri lepení betónu sa môžete spoľahnúť aj na Pattex One For All Crystal. Toto krištáľovo číre montážne lepidlo na FlexTec polymérovej báze okamžite priľne k povrchu vďaka technológii Instant Tack. Tlmí zvuk aj vibrácie, nesteká a zostáva priezračné aj po vytvrdnutí.

Veľké projekty

Ak hľadáte mrazuvzdorné lepidlo na betón, Pattex Fix Express je pre vás to pravé. Jednoducho sa aplikuje aj pri nízkych teplotách až do -10 °C, je vhodné na porézne aj neporézne povrchy a je takisto aj vodoodolné.

Najsilnejším montážnym lepidlom s receptúrou FlexTec je Pattex One For All High Tack. Má vysokú počiatočnú pevnosť, je flexibilné a tlmí zvuk aj vibrácie. Ak hľadáte lepidlo na betónové tvárnice, lepidlo na betónové schody alebo pomocníka na práce v exteriéri, ste na správnom mieste . Presvedčte sa o jeho kvalitách v našom záťažovom teste! Pozrite si, ako zvládne lepenie strateného debnenia:

You need to accept cookies to play this video

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať