Skip to Content
5 min čítania
Nevŕtajte (sa v tom) zbytočne!

Naučte sa, ako namontovať vešiak na uteráky do kúpeľne bez vŕtania!

Naučte sa, ako namontovať vešiak na uteráky do kúpeľne bez vŕtania!

Vŕta vám v hlave, ako namontovať vešiak na uteráky do kúpeľne bez vŕtania? So správnym návodom je to jednoduché. Tento článok vysvetľuje základné techniky montáže držiakov do kúpeľne bez vŕtania dier.

V tomto článku

Montáž vešiaka na uteráky bez vŕtania

Ak chcete nainštalovať nový držiak na uteráky bez vŕtania, myslite na to už pri jeho kúpe. Tieto typy držiakov sa zvyčajne dodávajú ako samolepiace držiaky na uteráky. Háčik je však v tom, že ich lepiaca sila môže rýchlo zoslabnúť pôsobením vlhkosti v kúpeľni. Preto pre dlhšiu životnosť odporúčame použiť silnejšie lepidlo. V poslednej časti tohto článku sa dozviete, na čo sa zamerať.

Ak vás zaujíma, či sa inštalácia vešiakov na omietku líši od montáže na obkladačky, nemajte obavy. Postup je pri oboch povrchoch rovnaký: 

Požadované materiály

 • Pattex Fix Extreme Total
 • Pattex One For All Universal
 • Pattex Fix Hooks & Accessories
 

 1. Vymerajte a označte miesto na stene, kam chcete držiak na uteráky umiestniť.
 2. Naneste malú kvapku lepidla na zadnú stranu držiaka na uteráky alebo na montážne konzoly a pevne ich pritlačte na miesto. Nenanášajte príliš veľa lepidla. Informácie o potrebnom množstve by mali byť uvedené v návode na použitie vášho výrobku.
 3. Rýchlo očistite lepidlo, ktoré vytieklo spod okraja. 
 4. Nechajte lepidlo úplne vytvrdnúť, než na držiak čokoľvek zavesíte.

Tip odborníka

Ako opraviť odpadnutý držiak na uteráky bez vŕtania?

Vešiaky na uteráky sú neustále namáhané. Neprestajné zaťaženie uterákmi, ktoré môžu byť mokré a ťažké, spôsobuje, že skrutky v stenách sa postupom času uvoľnia. Vŕtanie nových otvorov do stien kúpeľne, či už sú z muriva alebo dlaždíc, len spôsobí ďalšie škody. Máme pre vás lepšie riešenie!

Ak sa vám váš starý držiak na uteráky zlomil, tu je návod, ako odstrániť jeho zvyšok zo steny a namontovať nový bez toho, aby ste spôsobili ďalšie škody.

 1. Odstráňte starý držiak na uteráky spolu so všetkými skrutkami, ktoré zostali v stene. 
 2. Vyplňte diery vhodným opravným materiálom, napríklad tmelom.
 3. Tmel pretrite po zaschnutí farbou (ak je to potrebné).
 4. Vymerajte a na stene označte miesto, na ktoré sa bude nový vešiak montovať.
 5. Naneste lepidlo na zadnú stranu držiaka na uteráky alebo na jeho montážne konzoly a riadne pritlačte. Pred zaschnutím vyčistite prípadné pretečené lepidlo.
 6. Nechajte lepidlo úplne vytvrdnúť, než držiak zaťažíte.

Správne lepidlo na vešiak na uteráky do kúpeľne bez vŕtania

Pri výbere lepidla zohrávajú kľúčovú úlohu povrchy, na ktoré budete držiaky na uteráky montovať. Lepidlo musí nielen priľnúť k daným materiálom, ale musíte sa tiež uistiť, že má prvotriedne zloženie, ktoré unesie hmotnosť samotného držiaka na uteráky aj s uterákmi.

Ak pracujete s dvoma neporéznymi povrchmi, ako je napríklad stena z dlaždíc a držiak na uteráky z nehrdzavejúcej ocele, siahnite po montážnom lepidle Pattex Fix Extreme Total. Toto univerzálne lepidlo má silný účinok a priľne k poréznym aj neporéznym povrchom. Okamžite drží, ale v prípade potreby môžete v priebehu niekoľkých minút polohu lepených povrchov upraviť a znovu pritlačiť.

Na menšie práce vám najlepšie poslúži montážne lepidlo Pattex One for All Universal. Toto lepidlo je určené na lepenie a tmelenie väčšiny nasiakavých aj nenasiakavých materiálov, ako sú tehla, keramika, betón a mnohé iné. Neobsahuje izokyanát ani rozpúšťadlá a 80 ml tuba je ideálna na malé aplikácie.    

Pattex má v ponuke aj Pattex Fix Hooks & Accessories, montážne lepidlo vhodné na lepenie bytových doplnkov vrátane závesných systémov, háčikov a vešiakov. Prémiové zloženie tohto výrobku s technológiou Flextec dokáže lepiť nasiakavé aj nenasiakavé povrchy a jeho počiatočná priľnavosť je až 350 kg/m2. Čo viac si môžete priať pri inštalácii vešiaka na uteráky do kúpeľne bez vŕtania?

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať