Skip to Content
8 min čítania
Kuchyňa ako nová vďaka zástene!

Ako na montáž zásteny v kuchyni pre zaručene skvelé výsledky

Keď viete, ako nahradiť obklady v kuchyni, môžete si spraviť kuchyňu presne podľa svojich predstáv. Dobre navrhnutá kuchynská zástena dodá kuchyni skvelý vzhľad a uľahčí jej čistenie. Náš návod vás naučí, ako obkladať kuchyňu rôznymi materiálmi a v rôznych štýloch.

V tomto článku

Správna zástena pre vašu kuchyňu

Zástena označuje panel alebo zvislé rozšírenie kuchynskej linky a chráni vašu stenu pred škvrnami. Nielenže uľahčuje starostlivosť o kuchyňu a jej čistenie, ale dobre navrhnutá a vyhotovená zástena poslúži aj ako jedinečný dekoratívny prvok.

Existuje mnoho typov obkladov, vrátane samolepiacich alebo mozaikových, ktoré bývajú uložené na sieťovom podklade. Keďže zástena je veľmi výrazná a priam udiera do očí, musí byť riadne a presne namontovaná. Aby sa dala ľahko opravovať a pevne držala, pri lepení obkladu na sadrokartón používajte vhodné lepidlo, resp. sadrovú tmeliacu maltu na obklady.

Požadované materiály

 • Pattex Univerzálny silikón
 • PATTEX ONE FOR ALL HIGH TACK
 

Tip odborníka

Ako na montáž kuchynskej zásteny

Pri montáži kuchynskej zásteny dodržiavajte tieto základné pokyny.

 1. Pripravte si pracovný priestor. Odstráňte všetky predmety, zásuvky alebo spotrebiče, ktoré by mohli pri montáži kuchynskej zásteny prekážať. Očistite steny od všetkých nečistôt alebo pevných častíc. V prípade potreby obrúste alebo zoškrabte zvyšky, aby vznikol rovný povrch.
 2. Zarovnajte dlaždice. Pomocou vodováhy vyznačte línie pre umiestnenie dlaždíc a zabezpečte, aby boli dlaždice uložené rovnobežne s pracovnou doskou.
 3. Naneste lepidlo. Lepidlo si vyberte podľa typu dlaždíc, s ktorými pracujete. Nezabudnite si prečítať pokyny od výrobcu týkajúce sa kompatibility. Napríklad, na keramické obklady budete potrebovať tmel, no na kamenné obklady je vhodnejšia sadrová tmeliaca malta. Nanášajte lepidlo na zadnú stranu dlaždíc a umiestňujte ich na stenu. Postupujte od stredu smerom von a dbajte na to, aby boli dlaždice v rovine. Na oddelenie dlaždíc od seba použite dištančné rozpery.
 4. Čistenie a sušenie. Prebytok lepidla utrite vlhkou handričkou. Väčšina lepidiel zaschne do 12 hodín a úplne vytvrdne do 14 dní, v závislosti od teploty a vlhkosti.

Ako škárovať zástenu z dlaždíc

Škárovanie je postup, pri ktorom vypĺňate medzery medzi dlaždicami. Väčšina typov škárovacej hmoty sa dodáva v práškovej podobe, ale sú dostupné aj predmiešané zmesi. Bez ohľadu na to, aký typ si vyberiete, nezabudnite si prečítať pokyny od výrobcu.

 1. Pripravte si všetko potrebné. Okrem škárovacej zmesi budete potrebovať aj špachtľu, škárovací tmel, škárovaciu stierku a silikón. Ďalej si pripravte plastovú fóliu, maskovaciu pásku, špongiu a mäkké handričky s teplou vodou. Kuchynskú linku ochránite tak, že ju prekryjete plastovou fóliou. Škárovaciu hmotu zmiešajte podľa pokynov výrobcu.
 2. Rozotrite škárovaciu hmotu. Pomocou škárovacej stierky rovnomerne naneste škárovaciu hmotu do medzier medzi dlaždicami. Nechajte ju asi desať minút vytuhnúť a potom zotrite prebytočnú škárovaciu hmotu pomocou špongie a vody. Po niekoľkých hodinách odstráňte prebytočný povlak.
 3. Naneste silikón. Približne po 24 hodinách naneste na vonkajšie okraje silikón. Dbajte na to, aby bol silikón uhladený v mieste styku s kuchynskou linkou. Na silikónovanie odporúčame použiť Pattex Univerzálny silikón.

Ako na montáž kuchynskej zásteny z mozaikových dlaždíc

Mozaikové dlaždice sa stali veľmi obľúbenou voľbou pre zásteny. Niekedy sa dodávajú v plátoch a montujú sa podobne ako keramické dlaždice. Nižšie uvádzame postup pre montáž zásteny z mozaikových dlaždíc.

 1. Pripravte si všetko na obkladanie. Pomocou ceruzky a vodováhy zamerajte polohu dlaždíc na stene. Zakryte kuchynskú linku a priľahlé povrchy plastovou fóliou a maskovacou páskou.
 2. Naneste lepidlo. Pomocou zubovej stierky naneste vrstvu lepidla. Uistite sa, že dlaždice a lepidlo sú kompatibilné. V prípade pochybností si pozrite pokyny výrobcu.
 3. Umiestnite dlaždice. Umiestnite jednotlivé mozaikové dlaždice alebo pláty na miesto a riadne ich pritlačte. Pomocou univerzálneho noža odrežte sieťku na plátoch. Ak potrebujete prispôsobiť pláty na svoju stenu, možno ich budete musieť zrezať pomocou špeciálnej píly na obkladačky.
 4. Sušenie a škárovanie. Lepidlo nechajte cez noc zaschnúť. Vlhkou handričkou odstráňte všetky matné zvyšky. Po zaschnutí dlaždíc naneste škárovaciu hmotu podľa vyššie uvedených pokynov.

Ako opraviť zástenu

Niekedy sa stane, že nejaká dlaždica odpadne alebo sa zlomí a zástena je poškodená. Aj na to však existuje jednoduché riešenie. Na opravu zásteny a dlaždíc odporúčame použiť PATTEX ONE FOR ALL HIGH TACK, veľmi účinné univerzálne montážne lepidlo.

 1. Odstráňte poškodenú dlaždicu a zvyšky. Budete musieť vytvoriť miesto na novú dlaždicu a lepidlo pod ňou. Zarovnajte povrch a zoškrabte zvyšky, aby dlaždica poriadne a dlho držala.
 2. Naneste lepidlo. Naneste lepidlo na zadnú stranu dlaždice a umiestnite ju na stenu. Ak sa chcete dozvedieť viac o lepení s lepidlom PATTEX ONE FOR ALL HIGH TACK, pozrite si toto video.
 3. Znovu utesnite medzery. Po vytvrdnutí lepidla vyškárujte medzery medzi novou dlaždicou a starými dlaždicami podľa vyššie uvedených pokynov. Ak ste vymenili dlaždicu z okraja zásteny, naneste tmel na miesto, kde sa stretáva dlaždica s kuchynskou linkou alebo nábytkom. Na to odporúčame použiť Pattex Univerzálny silikón.

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať