Skip to Content
6 min čítania
Dobre namontované zrkadlo prináša šťastie

Naučte sa, ako nalepiť zrkadlo na stenu bez klincov, vŕtania a stresu

Lepenie zrkadla na stenu s naším návodom už nebude žiaden problém! Prezradíme vám, ako pripraviť steny na správnu montáž, ako zavesiť zrkadlo, a ktoré lepidlo budete potrebovať. Vďaka nášmu stručnému návodu už nikdy nebudete mať v zrkadle krivý úsmev.  

V tomto článku

Ako nalepiť zrkadlo na stenu: príprava priestoru

Nalepiť zrkadlo na stenu sa môže spočiatku zdať ako neľahká úloha. Ale so správnymi nástrojmi a dobrou prípravou to bude jednoduchý projekt, ktorého výsledkom bude pevne a bezpečne namontované zrkadlo ako z obrázka. Nižšie sa dočítate všetko potrebné preto, aby ste svoje steny správne pripravili na montáž zrkadla, dodržiavajte tieto pravidlá:

Požadované materiály
  • Nemontujte zrkadlá pri extrémnych teplotách. Najlepšie výsledky dosiahnete pri teplotách od 15 do 30 °C.
  • Použite penetráciu na sadrokartónové a omietkové steny v prípade potreby. 
  • Obrúste lesklé lakované povrchy, aby ste zvýšili priľnavosť. 
  • Očistite stenu a zrkadlo a dbajte na to, aby boli prach a nečistoty odstránené zo všetkých povrchov.
  • Označte stenu alebo zástenu. Pomocou maliarskej pásky a ceruzky vyznačte miesto, na ktorom bude zrkadlo namontované. 

Tip odborníka

Podrobné pokyny pre lepenie zrkadla na stenu

Keď ste vykonali všetky potrebné prípravy, môžete začať s montážou. Nikdy nie je na škodu, požiadať niekoho o pomoc. Ďalší pár rúk sa vždy zíde. Ďalej sa dozviete postup, ako pripevniť zrkadlo na stenu:

  1. Pripravte lepidlo. Zrežte špičku kartuše nad závitom. Na kartušu naskrutkujte plastovú aplikačnú trysku a zrežte ju pod potrebným uhlom a na potrebnú veľkosť. Vložte kartušu do tmeliacej pištole.
  2. Naneste lepidlo. Väčšina lepidiel sa nanáša vo zvislých pásoch s dĺžkou 5 až 8 centimetrov. Pásy naneste s pravidelným rozostupom od jedného konca zrkadla po druhý, ale nie príliš blízko k okrajom, aby lepidlo cez tieto nepretekalo. Vždy si však dôkladne prečítajte pokyny od výrobcu. Ak používate lepidlo ako napr. Pattex Fix Zrkadlá & Panely, zistíte, že toto lepidlo má špeciálne postupy nanášania. Nanáša sa bodovo pri aplikácii na nerovné povrchy, v tvare vlnovky na dosiahnutie vyššej počiatočnej priľnavosti u väčších plôch alebo v zvislých pásoch pri aplikácii na menšie povrchy alebo pri použití vonku.
  3. Zdvihnite zrkadlo na úroveň miesta montáže. V prípade potreby požiadajte o pomoc. Uistite sa, že je presne zarovnané s vyznačenými značkami. Pomocou vodováhy skontrolujte, či je zrkadlo v rovine.
  4. Zrkadlo pevne pritlačte na miesto montáže. Zaistite ho lepiacou páskou, klinmi, podperami alebo iným spôsobom, kým lepidlo úplne nevytvrdne. Bližšie podrobnosti nájdete v pokynoch od výrobcu.

Najlepšie lepidlá pre lepenie zrkadla v kúpeľni

Pri montovaní zrkadiel sa nespoliehajte na hocijaké montážne lepidlá. Zrkadlá majú unikátne povrchy a preto si vyžadujú špeciálne lepidlá, ktoré boli vyvinuté presne na takého druhy lepenia, a ktoré udržia zrkadlo pevne na mieste. 

Skvelou voľbou na lepenie zrkadiel je Pattex Fix Zrkadlá & Panely. Toto veľmi pevné montážne lepidlo je odolné nielen voči nízkym a vysokým teplotám, ale je aj vodoodolné. Preto je výborné na lepenie zrkadiel v kuchyni a kúpeľni. Jeho všestranné zloženie umožňuje lepenie v interiéri aj exteriéri a samotné lepidlo je kompatibilné s mnohými povrchmi ako sú tehla, keramika, betón, sadrokartón, preglejka, drevo, kov, sklo, plast atď. Hladko s ním prilepíte väčšinu bežne dostupných zrkadiel. Vďaka veľmi vysokej počiatočnej priľnavosti sa pri lepení na väčšinu povrchov zaobídete dokonca aj bez mechanickej fixácie. 

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať