Skip to Content
7 min čítania
Montáž obložkovej zárubne bez klincov

Všetko, čo potrebujete vedieť o montáži obložkovej zárubne

Všetko, čo potrebujete vedieť o montáži obložkovej zárubne

Montáž obložkovej zárubne bude vďaka nášmu návodu skutočne jednoduchá. A najlepšie je, že vôbec nepotrebujete klince! Poradíme vám s výberom nástrojov a produktov, aby ste vždy dosiahli skvelé výsledky.

V tomto článku

Čo budete potrebovať na montáž obložkovej zárubne okolo dverí

Obložkové zárubne namontované okolo dverí a okien dodajú vášmu domovu šmrnc, ich montáž je rýchla a navyše aj jednoduchá, stačí mať tie správne nástroje. Budete potrebovať:

Požadované materiály

 • Pattex Fix Extreme Total
 

 • obložkové zárubne na okná alebo dvere z dreva alebo PVC,
 • montážne lepidlo,
 • tmeliacu pištoľ,
 • meracie pásmo alebo trojuholníkové pravítko,
 • ceruzku,
 • pokosovú pílu, 
 • ochranné okuliare (ak si zárubne budete rezať sami).

Tip odborníka

Ako namontovať obložkovú zárubňu

Skôr ako sa pustíte do kúpy a montáže obložkovej zárubne, skontrolujte priestor okolo rámu. Je rám dosť široký? Alebo k nemu prilieha stena, kvôli ktorej budete potrebovať užšiu obložkovú zárubňu? Správne vymeranie priestoru, na ktorom pracujete, vám pomôže vybrať správnu veľkosť obložkovej zárubne.

Ak máte pripravené všetky potrebné nástroje, montáž obložkovej zárubne do interiéru bude hračka! Stačí postupovať podľa nášho návodu: 

 1. Priložte obložkovú zárubňu k osteniu. Zabezpečte, aby pod ňou zostal dostatočný priestor pre koberec, dlaždice alebo podlahové lišty. 
 2. Ponechajte 3 milimetre voľného miesta od vnútornej strany pevného rámu dverí. V tomto mieste bude ležať okraj obložkovej zárubne na ráme. Uistite sa, že obložková zárubňa nezasahuje do závesov dverí ani do západky na opačnej strane.
 3. Urobte značku na obložkovej zárubni v hornom rohu dverí, aby ste vedeli, kde máte rezať. 
 4. Tento postup zopakujte na druhej zvislej strane dverí a na preklade. 
 5. Na pokosovej píle opatrne zrežte obložkovú zárubňu pod 45 stupňovým uhlom. Prekladový diel odrežte o niečo dlhší, ako ho v skutočnosti potrebujete. Ak bude príliš dlhý, vždy môžete ešte kúsok odrezať, ale odrezaný kus už naspäť nevrátite, preto postupujte opatrne!
 6. Predmontujte všetky diely.
 7. Pripravte lepidlo. Ak pracujete s tenkým pásom obložkovej zárubne, zrežte aplikačný nadstavec tak, aby kvapky lepidla boli menšie a nedošlo k presakovaniu. 
 8. V jednej rovine naneste malé kvapky lepidla po celej dĺžke obložkovej zárubne. Kvapky nanášajte približne 5 centimetrov od okraja, aby lepidlo nepresakovalo. 
 9. Pritlačte obložkovú zárubňu na miesto a pridržte ju. Niektoré lepidlá majú aj dobu spracovateľnosti, počas ktorej môžete diely premiestniť. Musíte však pracovať rýchlo, aby ste stihli prilepiť aj zvyšné tri strany a všetky riadne zarovnať. 
 10. Ak lepidlo presakuje, očistite nadbytok teplou mydlovou vodou. Ak lepidlo už vytvrdlo, odrežte nadbytok ostrým predmetom, alebo ho po úplnom zaschnutí pretrite. 
 11. Nechajte lepidlo úplne vytvrdnúť a až potom zaveste dvere na pánty.

Najlepšie produkty na montáž obložkovej zárubne okolo okien a dverí

Pri montovaní obložkovej zárubne okolo okien a dverí nepotrebujete klince. Vystačíte si aj so správnym lepidlom. Skvelou voľbou na domáce majstrovanie bez potreby klincov je Pattex Fix Extreme Total. Toto univerzálne montážne lepidlo je odolné proti poveternostným vplyvom a skvele vypĺňa medzery. Nielenže okamžite drží, ale má aj extrémnu počiatočnú priľnavosť až 350 kg/m², vďaka čomu je ideálne na montovanie obložkových zárubní okolo okien a dverí v exteriéri.

Potrebujete namontovať obložkové zárubne v interiéri? Žiaden problém! Pattex Fix Extreme Total má len veľmi slabý alkoholový zápach, vďaka čomu je rovnako vhodné na používanie v interiéri aj exteriéri. Doba spracovateľnosti lepidla je niekoľko minút, čo vám umožní perfektne zarovnať všetky diely.

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať