Skip to Content
7 min čítania
Ako lepiť lišty na stenu

Všetko, čo potrebujete vedieť o lepení podlahových líšt

Prečítajte si nášho krátkeho sprievodcu a zistite, ako má vyzerať lepenie lišty na stenu, aby ste vytvorili elegantný prechod medzi podlahou a stenami. Ak sú podlahové lišty vkusné a správne nalepené, dokážu vylepšiť akýkoľvek interiér!

V tomto článku

Základy lepenia podlahových líšt

Podlahové lišty sa vyrábajú v mnohých profiloch a veľkostiach a s ich pomocou môžete vytvoriť skutočne jedinečný interiér. Pri výbere tej správnej podlahovej lišty zohľadnite veľkosť danej miestnosti a zariadenie v nej. Ideálna podlahová lišta totiž nielenže zakrýva nevzhľadné medzery medzi podlahou a stenou, ale zároveň pôsobí v miestnosti ako estetický prvok.

Požadované materiály

Tip odborníka

Ako namontovať lišty na plávajúcu podlahu

Potrebujete pripevniť lišty na plávajúcu podlahu? Montáž je jednoduchá, no vzhľadom na to, že plávajúca podlaha sa posúva v závislosti od vzdušnej vlhkosti, vhodnejšie je lepenie lišty na stenu. Postupujte podľa nášho návodu a určite sa to podarí:

  1. Určite dĺžku podlahovej lišty. Ak vás čaká lepenie podlahových líšt, musíte si namerať, akú dĺžku budete potrebovať. Ak sa chcete vyhnúť nadpájaniu jednotlivých kusov, pravdepodobne budete musieť nakúpiť viacej líšt a počítať s väčším odpadom. Každý kus by mal byť aspoň taký dlhý ako stena, na ktorú ho budete pripevňovať. 
    Počítajte tiež s dodatočným materiálom na skosené rezy, ktoré treba vytvoriť na vonkajších rohoch. Ak vymieňate starú podlahovú lištu, lepšie je vymeniť ju za jeden dlhý kus pozdĺž celej steny, aby ste nemuseli lišty zbytočne nadpájať.
  2. Pripravte si priestory. Uistite sa, že miestnosť je bez prachu a nečistôt. Ak boli staré lišty prichytené skrutkami, odmontujte ich. Ak boli prilepené, prejdite univerzálnym nožom pozdĺž spoja medzi podlahovou lištou a stenou, aby ste materiály oddelili a získali tak čistý rez. Potom medzi podlahovú lištu a stenu vložte dlhý plochý nôž, aby ste podlahovú lištu úplne oddelili. Odrežte prípadné zvyšky lepidla alebo tmelu a vyhlaďte okraje.
  3. Narežte lišty na potrebnú dĺžku. Priložte jednotlivé diely pozdĺž steny presne tak, ako budú namontované. Označte si rohy, pretože práve tie budete musieť rezať. Ak na rezanie rohov používate pokosovú pílu, použite ochranné okuliare. Keďže len málo rohov má presne 90 stupňov, vytvorte si pre každý roh šablónu. Na jej vytvorenie použite prebytočný materiál alebo odrezky. Podľa nej potom zrežete podlahové lišty do správneho uhla. Skôr ako začnete pripevňovať podlahové lišty, skontrolujte, či sú vaše spoje v jednej línii. Ak vymieňate staré podlahové lišty za nové, uistite sa, že nové lišty presne zapadajú na svoje miesto. 
  4. Pripevnite lišty na stenu. Naneste lepidlo podľa pokynov výrobcu a podlahovú lištu pevne pritlačte na miesto. Najlepší spôsob, ako nanášať lepidlo, je prostredníctvom aplikačnej pištole. V niektorých prípadoch môže byť potrebné použiť klince, aby vaše podlahové lišty lepšie držali.
  5. Ošmirgľujte. Všetky ostré hrany na skosených rohoch odstráňte jemným brúsnym papierom.
  6. Zatmeľte. Naneste tenkú vrstvu tmelu pozdĺž hornej aj dolnej časti podlahovej lišty a vyhlaďte. Tým svoj projekt úspešne zavŕšite.

Lepenie lišty na stenu a výber vhodného lepidla

Či už montujete nové alebo vymieňate staré podlahové lišty, s lepidlami a tmelmi na drevo od značky Pattex nemôžete urobiť chybu. Znižujú potrebu klincov a skrutiek, vďaka čomu sú na lepenie podlahových líšt ideálne. Montážne lepidlo Pattex FIX Wood je vhodné aj na lepenie polystyrénových líšt. Pattex FIX Power s vlastnou spúšťou sa vyznačuje okamžitou priľnavosťou a lepí širokú škálu materiálov, ako je drevo, podlahové lišty a iné prvky na podklady, ako sú omietky, betón, porézny betón, pemza, vláknobetón, sadrokartónové dosky, sadrové podlahy, drevené materiály (napr. drevotrieska) a tvrdé polyuretánové peny. Je vysoko lepivý a po vytvrdnutí pretierateľný.

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať