Skip to Content
11 min čítania
Luster v novom svetle

Ako zapojiť luster, aby dodal miestnosti honosnú atmosféru

Ako zapojiť luster, aby dodal miestnosti honosnú atmosféru

Ak rozmýšľate, ako zapojiť svetlo, prečo ho neskombinovať so stropnou rozetou? Stropná rozeta je jednoduchý a cenovo dostupný spôsob, ako dodať miestnosti sofistikovaný vzhľad. Radi vám poradíme, ako namontovať luster aj s rozetou!

V tomto článku

Ako namontovať luster so stropnou rozetou

Vo všeobecnosti platí, že čím väčšia je miestnosť a čím väčšie svietidlo chcete nainštalovať, tým väčšia bude aj stropná rozeta. Stropné rozety sa vyrábajú v mnohých veľkostiach a z rôznych materiálov, od sadry až po ľahkú polyuretánovú penu a plast.

Požadované materiály

 

  1. Pripravte rozetu. Ak chcete rozetu namaľovať, je oveľa jednoduchšie urobiť to pred jej pripevnením na strop. Najprv rovnomerne naneste tenkú vrstvu farby v spreji. Po hodine naneste druhú vrstvu, aby bola farba sýtejšia. Po zaschnutí podkladovej farby opatrne namaľujte každý prvok rozety farbou vhodnou pre daný materiál. Môžete ju naniesť malým štetcom alebo špongiou, v závislosti od zložitosti jednotlivých prvkov. Pri nanášaní farby sa vždy riaďte pokynmi príslušného výrobcu.
  2. Odmontujte staré svietidlo vrátane montážnych konzol. Je veľmi dôležité, aby ste pred začatím vypli napájanie svietidla (poistku aj vypínač)! Práca s elektrickým prúdom môže byť nebezpečná. Ak máte pochybnosti, či máte potrebné zručnosti a skúsenosti, obráťte sa na odborníka.
  3. Na zadnú stranu rozety naneste lepidlo. Aj keď s niektorými lepidlami nepotrebujete skrutky, pred nanesením lepidla vyvŕtajte do rozety niekoľko otvorov. Podľa potreby si pripravte skrutkové kotvy, aby ste mohli rozetu bezpečne pripevniť k stropu. Uistite sa, že lepidlo je vhodné pre materiál rozety aj stropu.
  4. Prilepte rozetu. Pevne ju pritlačte na určené miesto a zaistite pomocou skrutiek. Uistite sa, že všetky káble a spojovacie prvky pre vaše svietidlo sú ľahko prístupné. Opäť sa uistite, či je napájanie svietidla vypnuté!
  5. Okolo okrajov stropnej rozety naneste tmel, ktorým utesníte akékoľvek prípadné škáry. Pri výbere tmelu dbajte na to, aby bol pretierateľný, najmä ak ho potrebujete zladiť s farbou rozety. Kvalitné tmely do interiéru nemajú žiaden zápach, lebo neobsahujú rozpúšťadlá a rýchlo zasychajú, vďaka čomu nemusíte s dokončením projektu čakať do ďalšieho dňa.
  6. Prekryte skrutky. Otvory pre skrutky vyplňte tmelom a ten po zaschnutí v prípade potreby pretrite farbou. Rozeta tak nadobudne ucelený a uhladený vzhľad.

Tip odborníka

Montáž stropného svietidla

Keď je rozeta na svojom mieste, je čas zavesiť svietidlo. Pri montáži lustra do sadrokartónu je postup podobný, ako keď ho montujete priamo na strop.

  1. Najskôr nastavte výšku. Niektoré lustre majú reťaz s nastaviteľnou dĺžkou. Rozhodnite sa, ako vysoko má svietidlo visieť, a podľa toho nastavte reťaz.
  2. Zaveste svietidlo. Pripevnite montážnu konzolu k rozete, pripojte káble a kryt pripevnite štandardným spôsobom. Nezabudnite, že bezpečnosť je vždy na prvom mieste. Ak je vaše svietidlo veľké a ťažké, požiadajte niekoho, aby ho zadržal, kým vy zaistíte konzolu, káble a kryt.

Po úspešnom zapojení lustra môžete opäť nahodiť istič a vyskúšať, či svietidlo funguje tak, ako má. Vďaka novej rozete bude celá vaša miestnosť pôsobiť honosnejšie a vy sa budete doma cítiť príjemnejšie.

Ako zavesiť luster pomocou správnych výrobkov

Na dosiahnutie najlepších výsledkov budete potrebovať dva výrobky: lepidlo na upevnenie rozety na strop a tmel, ktorý dodá vášmu projektu ucelený vzhľad. Pattex Fix Express je dobrou voľbou nielen preto, že nahrádza klince a skrutky, ale aj preto, že je vhodný na rôzne porézne aj neporézne povrchy, ako sú sadrokartónové dosky a lišty. Keď je rozeta pripevnená, siahnite napríklad po Pattex Praskliny, steny a stropy, univerzálnom prémiovom tmele, ktorý môžete pretierať už 30 minút po nanesení. Oba tieto produkty sú vhodné aj do interiéru, pretože ich zloženie je prispôsobené tak, aby boli takmer bez zápachu.

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať