Skip to Content
10 min čítania
Tmelené okná skoncujú s prievanom

Výmena tesnenia na oknách už nebude oštarou!

Výmena tesnenia na oknách už nebude oštarou!

Ak vymeníte tesnenie na oknách, zabezpečíte svoj domov voči vlhkosti, prievanu a extrémne vysokým aj nízkym teplotám. Vyžaduje si to isté zručnosti, náš návod vám však ukáže všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste svoje okná riadne utesnili.

V tomto článku

Tmelenie okien: Základy

Tmelenie okien vo vašom domove je veľmi dôležitý krok, ak chcete bývať v pohodlí a zbytočne nemíňať na energiách. Správne vyhotovené tmelenie okien zabráni únikom vzduchu a prenikaniu vlhkosti. Vy potom nemusíte toľko kúriť a používať klimatizáciu, čo vedie k nižším nákladom na energie a takisto sa tým znižuje uhlíková stopa domácnosti.

Naučiť sa, ako riadne zatmeliť okná, nie je komplikované a zabezpečí to váš domov proti poveternostným vplyvom. Nižšie sa dočítate všetky základné znalosti potrebné na riadne zatmelenie okien.

Požadované materiály

 

Tip odborníka

Tmelenie okien: Tmelenie v interiéri a exteriéri

Na tmelenie okien budete najprv potrebovať správne nástroje. Dobrá tmeliaca pištoľ je nenahraditeľný pomocník pri väčšine opráv v domácnosti. Tmeliace pištole sú bežne dostupné v železiarstvach a používajú sa na uchytenie kartuše s tmelom a nanášanie tmelu. Ideálne si zaobstarajte tmeliacu pištoľ s hladkým piestom, ktorá nekvapká, a ktorá používa pružinový mechanizmus na aplikovanie rovnomerného tlaku s minimálnym použitím sily. Predídete tak zašpineniu z prebytočného tmelu a zaistíte rovnomerné a konzistentné nanesenie tmelu.

Než začnete so zatmeľovaním okien v interiéri aj exteriéri, budete sa musieť rozhodnúť, ktorý typ tmelu použiť. Vo všeobecnosti existuje niekoľko základných typov tmelu: akrylový latex, silikónový latex, silikón a polyuretán.

Akrylový latex je založený na vodnej báze, čo znamená, že obsahuje menej nebezpečných chemických zložiek a jednoducho sa čistí. Môžete ho natierať alebo ho zakúpiť v príslušnej farbe, aby dokonale ladil s už existujúcimi nátermi. Keďže akrylový latex nie je obzvlášť odolný voči poveternostným vplyvom ani teplotným rozdielom, hodí sa skôr na použitie v interiéri.

Silikónový latex je podobný akrylovému latexu, ale obsahuje silány, čo sú isté druhy silikónu. Má viaceré vlastnosti, ktoré má aj akrylový latex, ale je odolnejší voči poveternostným vplyvom a vytvára odolnejšie spoje. Vďaka tomu je silikónový latex dobrou voľbou pre utesnenie okien aj v exteriéri.

Silikónový tmel je vysoko odolný voči teplotám a plesniam, takže je vhodný na použitie v kuchyni, kúpeľni a pri vzduchotechnike. Je dostupný v dvoch variantoch, buď vytvrdzovaný kyselinou alebo vytvrdzovaný neutrálne. Vytvrdzovanie kyselinou je najvhodnejšie pri neporéznych materiáloch, ako je sklo. Neutrálne vytvrdzovanie je vhodnejšie pre drevo, kovy alebo plasty ako aj pre bežné materiály, napríklad vinylové obklady. Silikón je odolný voči vode, takže ho využijete aj pri vaniach a umývadlách.

Polyuretánové tmely sú založené na báze rozpúšťadiel, nie na báze vody, a preto sú pomerne pevné. Práca s nimi môže byť o čosi náročnejšia ako so silikónovými tmelmi. Polyuretánové tmely sú vhodné na lepenie väčšiny bežných materiálov, ktoré sa nachádzajú v domácnosti, ale ak sú vystavené UV žiareniu, časom sa môžu rozložiť.

Polyméry modifikované silánom (SMP) sú vynikajúce lepidlá na použitie na takmer všetkých podkladoch, ktoré v sebe kombinujú vlastnosti silikónov a polyuretánov. SMP lepidlá vytvárajú na oknách silné a pružné spoje, po zaschnutí sú bezfarebné a odolné voči poveternostným vplyvom, nečistotám, UV žiareniu a prachu.

Ako vymeniť tesnenie na plastových oknách

Tesnenia na oknách sa zvyčajne poškodia alebo začnú presakovať v kontaktných miestach, kde sa stretáva jedna časť okna s druhou, kde sa stretáva okno s rámom, alebo kde sa stretáva rám so stenou. Našťastie je oprava tesnenia na oknách jednoduchá.

  1. Najskôr odstráňte uvoľnené kusy gitu a starý tmel. V prípade potreby použite komerčný zmäkčovač tmelu v spreji. Nechajte ho niekoľko hodín pôsobiť a potom uvoľnený tmel odstráňte pomocou špachtle alebo iného nástroja. 
  2. Odstráňte čo najviac starého tmelu, aby mohla nová vrstva pevne držať. Pred nanesením nového tmelu sa tiež uistite, že už nie sú prítomné žiadne zvyšky odstraňovača tmelu. Mohli by oslabovať priľnavosť tmelu alebo dokonca úplne brániť jeho naneseniu. (Poznámka: Niektoré odstraňovače tmelu sa musia odstrániť špeciálnymi chemikáliami, aby na podklade nezostali žiadne ich zvyšky. Vždy si prečítajte pokyny od výrobcu.)
  3. Možno budete musieť okno znovu zagitovať. Naneste nový git pozdĺž spodnej časti okennej tabule, aby ste vytvorili kompaktné tesnenie. Natrite ho podľa potreby a nechajte zaschnúť podľa návodu na použitie výrobku.
  4. Keď sú všetky aplikačné miesta suché a čisté, naneste novú vrstvu tmelu. Vložte kartušu s tmelom do tmeliacej pištole a odrežte jej špičku. Ak potrebujete všestranný tesniaci tmel s vynikajúcou priľnavosťou, ktorý je vhodný na použitie v exteriéri aj interiéri s odolnosťou proti vode, ozónu, UV žiareniu, plesniam, starnutiu, zmrašťovaniu, praskaniu a blednutiu, siahnite po Pattex Univerzálny silikon. Je vhodný na utesňovanie okien a mnohé ďalšie aplikácie.
  5. Rovnomerným tlakom a plynulým pohybom naneste tmel pozdĺž škáry. Vyhlaďte silikón vlhkým drievkom alebo škárovacou stierkou navlhčenou v mydlovej vode. Pred nanesením tmelu môžete okraje škáry prelepiť páskou. Tesnenie tak bude pekne uhladené a ochránite aj priľahlé oblasti.
  6. Silikón úplne vytvrdne v priebehu 24 hodín a vy budete mať vzduchotesne zatmelené okno.

Ako na tesnenie okolo okien a obloženia

Zatmelenie okna a jeho obloženia je veľmi podobné ako zatmelenie poškodeného tesnenia okna. Vyžaduje si však trocha viac pozornosti, aby okná vyzerali úplne skvele.

Na interiérové obloženie okien odporúčame použiť akrylový tmel ako Pattex Akrylový tmel. Ide o vysokokvalitný akrylový tmel na disperznej báze. Jeho doba zavädnutia je len 30 minút a môžete ho pretrieť už v nasledujúci deň po aplikácii. Je vhodný na vyplňovanie prasklín v stenách, škár medzi sadrokartónmi, škár okolo okien a dverí a celkovo na hrubé (zrnité) povrchy. Veľmi dobre drží na väčšine stavebných materiálov, ako sú omietky, drevo, kameň atď. Je takisto vhodný aj na vlhké a porézne materiály.

Najlepší tmel na parapety a rámy

Pri tmelení okenných parapetov a rámov v exteriéri budete potrebovať tmel, ktorý je odolný voči nepriaznivým poveternostným podmienkam. Skvelou voľbou je Pattex Praskliny, steny a stropy, pretože okrem toho, že je odolný voči poveternostným podmienkam, môžete ho nanášať aj na vlhké povrchy. Utesní tak drvivú väčšinu medzier a spojov v exteriéri. Je trvácny, elastický a odolný voči UV žiareniu, preto sa veľmi hodí na utesňovanie vonkajších škár a prasklín v stenách, pri oknách a dverách.

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať