Skip to Content
6 min čítania
Sprchový kút: tesnenie nad zlato

Všetko, čo potrebujete vedieť o silikóne na sprchový kút

Odkladáte renováciu sprchovacieho kúta, pretože sa vám do nej nechce? Zadovážte si kvalitný silikón na sprchový kút a uľahčite si prácu! Toto lepidlo na báze silikónu alebo akrylátu dokáže zjednodušiť a uľahčiť aj rozsiahlu rekonštrukciu kúpeľne.

V tomto článku

Silikón do sprchy a jeho výmena

Ak bývate v rodinnom dome, je takmer isté, že v určitých časových intervaloch sa nevyhnete niekoľkým menším alebo väčším opravám. S najväčšou pravdepodobnosťou budete musieť sem-tam opravovať miesta, ktoré sú:

  • často alebo nadmieru namáhané a
  • vo vlhkom prostredí,

ako napr. umývadlá, vane alebo odtokové rúry. Dajte si záležať a dôkladne skontrolujte svoj sprchový kút. Tesnenie sa môže zdať na prvý pohľad dobré, ale ak si už neplní svoju funkciu na 100 %, treba ho vymeniť.

Požadované materiály

Takéto zistenie môže pôsobiť ako studená sprcha, ale s naším návodom uvidíte, že to vôbec nie je také zložité. Našťastie existuje rýchle a jednoduché riešenie v podobe silikónu do sprchy. Presnejšie povedané ide o tmel na báze silikónu alebo akrylátu, ktorého úlohou je zabrániť prípadnému prieniku vody, aby sa nedostala tam, kam nemá.

Tip odborníka

Prečo je silikón do sprchového kúta najvhodnejší na opravy?

Pokiaľ ide o opravy v kúpeľniach, najčastejšie si ľudia musia poradiť so sprchovacími kútmi. Najbežnejším problémom bývajú plesne a huby alebo popraskaná a rozpadávajúca sa škárovacia hmota. Najrýchlejšie si s týmito problémami poradí viacúčelový silikón, ktorý vám ušetrí čas aj peniaze. Stačí očistiť všetky zvyšky škárovacej hmoty, plesne alebo prachu, vziať tubu jednozložkového acetoxy silikónového vodotesného tmelu ako napr. Pattex Kúpeľne a kuchyne a pustiť sa do tmelenia! Tento silikón do sprchy vytvára elastické spoje a môže sa používať v interiéri ako aj exteriéri.

Ako vybrať tmel na tesnenie sprchovacích kútov

Ak uvažujete o výmene starej vane alebo sprchovacieho kúta za úplne nový, prefabrikovaný diel, je to stále jednoduchšie ako murovať nový sprchovací kút. Hotovú sprchu stačí totiž jednoducho namontovať do priestoru kúpeľne, na čo môžete použiť montážne lepidlo a silikón, ktorý nanesiete iba okolo vonkajších častí resp. v miestach, kde sa sprchovací kút dotýka stien. Tmel do sprchy na báze akrylu sa dobre osvedčuje vtedy, keď sa používa v suchšom prostredí, v ktorom môže byť maximálne občas ostriekaný vodou, napríklad v miestach, kde sa stretávajú spoje stien a stropu. Na druhej strane, silikón na sprchový kút je odolnejší voči vode a má dlhšiu životnosť, preto by mal byť vašou prvou voľbou pri kontakte s podlahou alebo obkladmi v sprchách.

Ako postupovať pri aplikovaní silikónu na sprchový kút

Ak ste sa rozhodli inštalovať nový sprchovací kút, budete sa musieť rozhodnúť, aký štýl použijete, aké sú rozmery vašej kúpeľne a aký silikón do sprchového kúta budete potrebovať. Pri inštalácii sprchovacieho kúta, postupujte nasledujúcim spôsobom:

  1. Trikrát merajte... Ak viete presné rozmery na mieste inštalácie vášho nového sprchového kúta, môže vám to ušetriť veľa času.
  2. Natrite steny podkladovým náterom, ktorý zabráni prenikaniu vlhkosti. Do tohto priestoru pôjde váš nový sprchovací kút, takže sa chcete uistiť, že do stien neprenikne voda. Tým sa ochránite pred plesňami, hubami a opotrebovaním.
  3. Pripravte inštalačné otvory. Bez ohľadu na to, či sa váš sprchovací kút bude montovať v novom alebo staršom priestore, uistite sa, že je odtok umiestnený na správnom mieste. Ak nie je, stále môžete vy alebo váš inštalatér pred namontovaním sprchy umiestniť otvory tam, kde treba.
  4. Zarovnajte jednotku sprchovacieho kúta a uistite sa, že prilieha k nameraným značkám. 
  5. Naneste montážne lepidlo Pattex ONE FOR ALL CRYSTAL na lištu sprchovacieho kúta, ktorá bude v kontakte so stenou a pritlačte na miesto. Nasaďte steny a dvere sprchovacieho kúta.
  6. Okolo odtoku a armatúr aplikujte Pattex rýchloschnúci sanitárny silikón, ktorý poslúži ako tesnenie. Po jeho zaschnutí je sprchovací kút pripravený na používanie!

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať