Skip to Content
5 min čítania
Preč s plesňou!

Dokonalá kúpeľňa: Ako vyčistiť silikón

Pleseň na silikónovom tmeli vyzerá naozaj nevzhľadne. Tu je návod, ako vyčistiť pleseň na silikóne a mať znovu krásnu kúpeľňu.

V tomto článku

Prečo je dôležité vyčistiť pleseň na silikóne?

Silikónový tmel je najčastejšie biely alebo priesvitný elastický tmel. Najčastejšie sa vyskytuje v spojoch – tam, kde sa umývadlá, vane a sprchové vaničky dotýkajú stien. Tmel tak zabraňuje presakovaniu vody medzi stenou a napríklad umývadlom. Teplé a vlhké prostredie v kúpeľniach je však ideálnym miestom pre vznik a rast plesní, a to aj na silikónovom tmele. Práve preto je dôležité vedieť, ako vyčistiť pleseň na silikóne.

Požadované materiály

Ak silikónový tmel nebudete pravidelne čistiť, nakoniec ho budete musieť vymeniť, čo môže byť časovo náročný projekt. Našťastie, čistenie silikónu nie je nič zložité, pokiaľ viete, ako na to. Nechcete si kupovať špeciálne čistiace prostriedky? Žiadny problém – máme pre vás tri spôsoby, ako vyčistiť silikón v kúpeľni len s tým, čo sa bežne nachádza vo väčšine domácnosti.

Tip odborníka

Čistič na silikón – odstraňovač plesní

Najlepším riešením je špeciálny kúpeľňový čistič silikónu – odstraňovač plesní. Tento produkt je vyvinutý špeciálne  na čistenie kúpeľní, a preto je najmenej pravdepodobné, že spôsobí poškodenie vášho silikónového tmelu. Kúpite ho vo väčšine obchodov pre domácich majstrov a v mnohých supermarketoch. Stačí skontrolovať pokyny k používaniu produktu a môžete sa pustiť do čistenia.

Ak ale ani špecializovaný kúpeľňový odstraňovač plesní nedokáže odstrániť škvrny z vášho tmelu, sú v ňom pravdepodobne príliš zažraté. Ak ide napríklad o pleseň v sprchovom kúte, budete musieť odstrániť existujúci tmel a nahradiť ho špeciálnym tmelom proti plesniam.

Správny tmel na pleseň v sprchovom kúte

Najlepším spôsobom, ako zabrániť tvorbe plesní vo vašej kúpeľni, je použiť protiplesňový tmel alebo nahradiť súčasný tmel tam, kde sa vám pleseň nedarí odstrániť. Ak potrebujete utesniť škáry v sanitárnej oblasti – sprchovacom kúte alebo pri umývadle, zvoľte vodoodolný sanitárny tmel Pattex kúpeľne a kuchyne s ochranou proti plesni.

Ak potrebujete znovu čo najrýchlejšie opravený spoj využívať, siahnite po Pattex rýchloschnúci sanitárny silikón. Je rovnako vhodný do kúpeľní či kuchýň, ale vytvrdzuje už po 1 hodine.

Tu je rýchly návod, ako tmely používať:

  1. Vyčistite škáry. Musia byť suché a zbavené prachu a mastnoty.
  2. Odrežte špičku kartuše nad závitom a trysku naskrutkujte na kartušu. Špičku trysky je nutné zrezať podľa šírky škáry/spoja.
  3. Kartušu zasuňte do aplikačnej pištole.
  4. Naneste tmel. Dajte pozor, aby ste ho naniesli do škár rovnomerne.
  5. Vyhlaďte vlhkým drievkom. Urobte tak do 5 až 10 minút po aplikácii, napríklad stierkou navlhčenou v mydlovej vode.

Čo ak pleseň v sprchovacom kúte nejde odstrániť?

Pleseň v sprchovom kúte sa môže objavovať aj na ťažko dostupných miestach. Ak sú škáry vo vašej kúpeľni pokryté plesňou, nemusíte sa hneď púšťať do odstraňovania tmelu či nebodaj výmeny obkladačiek alebo dlaždíc. Pattex RE-NEW Opravný silikón je jednoduchým riešením presne na tieto prípady. Jednoduchým, pretože stačí pleseň v sprchovacom kúte alebo okolo vane jemne pretrieť napríklad suchou handričkou a následne aplikovať tento produkt tak, že ho postupne vytláčate tam, kde potrebujete. Je spratný a praktický, takže sa ľahko dostane aj do úzkych priestorov!

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať