Skip to Content
6 min čítania
Silikónujte ako profesionál!

Silikónovanie sprchového kúta zachráni vašu kúpeľňu od najhoršieho!

Oprava silikónu v sprche je jednoduchá. Ak zistíte, že sa tmel v sprche odlepuje alebo vykazuje známky opotrebenia, prišiel čas na silikónovanie sprchového kúta! Náš jednoduchý návod, ako zasilikónovať sprchový kút, vás prevedie výmenou a aplikáciou sprchového tmelu krok za krokom.

V tomto článku

Kedy je čas na silikónovanie sprchového kúta?

Ak sa tmel v sprche začína odlepovať, vykazuje známky oplesnenia alebo praská, voda môže prenikať do stien. To môže v konečnom dôsledku spôsobiť veľké škody. Ignorovanie prasklín alebo plesne v tesnení sprchy vás bude z dlhodobého hľadiska stáť stále viac času a peňazí. Vedieť, ako zasilikónovať sprchový kút, je kľúčom k ochrane vášho domova a úspore peňazí.

Požadované materiály

 

Niekedy je však ťažké určiť, či je oprava silikónu v sprche nevyhnutná. Ak si nie ste istí, môžete ho otestovať. Na tesnenie sprchy nastriekajte trochu vody a pozorujte, čo sa stane. Ak voda steká, vaše tesnenie je stále neporušené. Ak sa však zdá, že voda preniká dovnútra spoja, miesto niekoľkokrát utrite papierovou utierkou. Ak sú na utierke stále stopy po vode, je čas pustiť sa do opravy silikónu v sprche.

Tip odborníka

Nástroje na opravu silikónu v sprche

Skôr ako začnete, je veľmi dôležité zodpovedať na otázku, aký silikón na sprchový kút použiť. Nie každý je určený na dlhodobé pôsobenie vody. Z radu tmelov značky Pattex si však určite vyberiete. Môžete siahnuť napríklad po Rýchloschnúcom sanitárnom silikóne, ktorý zvládne kontakt s vodou už jednu hodinu po nanesení.

Okrem vhodného silikónu budete pri silikónovaní sprchového kúta potrebovať:

 • maliarsku pásku
 • aplikačnú pištoľ
 • rukavice
 • handru alebo papierové utierky
 • nástroj na vyhladzovanie


Ak potrebujete najskôr odstrániť starý tmel zo sprchového kúta, budete potrebovať aj tieto nástroje:

 • nôž alebo iný ostrý nástroj
 • odstraňovač silikónového tmelu alebo minerálny lieh
 • škrabku na škáry

Ako odstrániť silikón zo sprchovacieho kúta

Ak vás čaká silikónovanie nového sprchového kúta a nepotrebujete odstraňovať starý tmel, môžete preskočiť na nasledujúcu časť: „Ako zasilikónovať sprchový kút“. Ak potrebujete najskôr odstrániť starý silikón, čítajte ďalej.

Najprv odstráňte starý tmel a uistite sa, že povrch je čistý a suchý. Tu sú tipy, ako odstrániť starý tmel:

 1. Ak chcete odstrániť staré tesnenie zo sprchy, opatrne prejdite nožom cez stred tesnenia. Dávajte pozor, aby ste čepeľou nepoškriabali sprchový kút.
 2. Stiahnite staré tesnenie prstami.
 3. Zostávajúce zvyšky odstráňte škrabkou na škáry. V prípade, že si ani so škrabkou neviete rady, na kritických miestach použite odstraňovač silikónového tmelu alebo minerálny lieh, ktoré tmel zmäkčia a umožnia jeho odstránenie.
 4. Povrch dobre vyčistite a vysušte, až potom naneste nový tmel.

Ako zasilikónovať sprchový kút

Keď ste pripravení začať so silikónovaním sprchového kúta, postupujte podľa nasledujúcich krokov:

 1. Olepte okraje maliarskou páskou, aby ste zabezpečili rovné nanesenie tesnenia.
 2. Pripravte si aplikačnú pištoľ podľa pokynov na výrobku.
 3. Nanášajte tesniaci tmel na sprchovací kút plynulým a rovnomerným pohybom. Z ktorej strany silikónovať sprchový kút? Začnite v rohoch a postupujte smerom von. Držte pištoľ pod 45-stupňovým uhlom a tlačte rovnomerne na aplikačnú spúšť.
 4. Uhlaďte silikón prstom v rukavici alebo nástrojom na vyhladzovanie, aby ste odstránili prebytočný materiál.
 5. Opatrne odstráňte pásku a nechajte nový tmel zaschnúť. 

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať