Skip to Content
8 min čítania
Už žiadne presakovanie!

Vodotesný izolačný tmel: Tipy na správne používanie

Vodotesný izolačný tmel: Tipy na správne používanie

Vodotesný izolačný tmel je vaša tajná zbraň proti vlhkosti a vode. Čítajte ďalej a dozviete sa viac o tom, ako ho správne používať.

V tomto článku

Vodotesný izolačný tmel: Kde ho môžete použiť?

Ak chcete zachovať hodnotu svojho domova, je dôležité chrániť ho pred vlhkosťou. Škody spôsobené presakovaním a zaplavením vždy predstavujú problém, no so správnym vodotesným izolačným tmelom sa voda do vášho domova už ani nedostane. Aplikujte kvalitný hydroizolačný tmel na nasledujúce časti domu:

  • okná
  • dvere
  • potrubia a žľaby
  • vetracie otvory
  • strešné oplechovanie
  • otvory a výrezy
Požadované materiály

Tip: Ak chcete rýchlo a cenovo výhodne zabezpečiť rizikové miesta ako sú dvere, okná alebo strecha, pred zatekaním, použite vodotesný izolačný tmel ako najefektívnejšie riešenie.

Postup pri používaní vodotesného izolačného tmelu

Najlepším riešením proti presakovaniu vody cez škáry je silikónový tesniaci tmel proti vode. Silikón totiž zlepšuje kvalitu vášho utesnenia, pretože mu dodáva na pružnosti a priľnavosti.

Na správne nanesenie tesniaceho tmelu proti vode je potrebné dodržať niekoľko krokov:

  1. Odstráňte všetok starý vodotesný izolačný tmel pomocou špachtle alebo ostrého nástroja. V prípade veľmi odolných tmelov použite odstraňovací gél.
  2. Očistite miesto od všetkých zvyškov. Ak ste použili odstraňovací gél, použite bežne dostupný čistiaci prostriedok alebo alkohol, aby ste sa zbavili všetkých zvyškov.
  3. Použite kvalitnú kartušovú pištoľ na tmel pre optimálnu aplikáciu tmelu.
  4. Ak je medzera príliš veľká (asi 1,5 cm a viac), najprv ju vyplňte penovou trubicou, až potom aplikujte tmel.
  5. Zarovnajte povrch tmelu stierkou alebo špachtľou na tmel pre uhladený výsledok.

Ako si vybrať správny vodotesný izolačný tmel pre váš projekt

Ak sa o svoj domov náležite staráte, stačí, aby ste raz do roka skontrolovali, čo nové je potrebné opraviť v dome a okolo neho. Pre rýchle a efektívne vylepšenie vášho domova sa spoľahnite na Pattex Univerzálny silikón. Je to vodoodolný izolačný tmel, presnejšie povedané trvalo elastický a vzduchom vytvrdzujúci acetoxy silikón. Je síce univerzálny, no má svoje limity. Neodporúčame ho používať na porézne materiály ako betón, kameň, mramor alebo škáry trvalo ponorené pod vodou a vystavené namáhaniu a odieraniu.

Pri veľkých projektoch, predovšetkým vonku, ako spoľahlivý pomocník poslúži Pattex Stavebný tmel. Tento vysokokvalitný hydroizolačný tmel odoláva teplotám od -40 °C až do +100 °C. Je tiež veľmi odolný voči ultrafialovému svetlu a iným poveternostným vplyvom, vďaka čomu je ideálnou voľbou pre exteriérové aplikácie. Vytvára pevné spoje odolné voči poveternostným vplyvom s materiálmi ako je sklo, keramika, hliník, zinok, meď, viaceré plasty a aj s materiálmi ako je betón či malta. 

Ak sa chystáte renovovať kúpeľňu, jednoznačnou voľbou je sanitárny silikón. Pattex ponúka niekoľko druhov sanitárnych silikónov, napríklad Pattex sanitárny silikón, ktorý je dostupný v podobe kartuše aj menšej tuby. Zvoliť si môžete aj Pattex Rýchloschnúci sanitárny silikón, ktorý svoje vodotesné vlastnosti získa už po jednej hodine.

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať