Skip to Content
4 min čítania
Klampiarsky tmel ako spoľahlivý pomocník!

Na prasknuté odkvapy je najlepšou voľbou kvalitný klampiarsky tmel

Na prasknuté odkvapy je najlepšou voľbou kvalitný klampiarsky tmel

Hacer un calendario de Adviento es un proyecto que no pasa de moda. Descubre ideas originales y consejos útiles en esta guía completísima que te acompañará paso a paso.

V tomto článku

Kedy je potrebné opraviť odkvapy s klampiarskym silikónom

Odkvapy vám s najväčšou pravdepodobnosťou dajú samé od seba vedieť, že si vyžadujú vašu pozornosť. Dávajte si pozor na niektoré príznačné varovné signály. Zopár príkladov uvádzame nižšie:

Požadované materiály
 • žľaby vykazujú známky praskania alebo štiepenia pozdĺž spojov 
 • odkvapy sa prepadávajú alebo sa vzďaľujú od domu
 • v blízkosti základov vášho domu sa hromadí voda
 • známky odlupovania farby alebo hrdzavých škvŕn
 • známky poškodenia žľabu vodou alebo nadmerné množstvo vody pretekajúce vrchom počas dažďa

Tip odborníka

Postup pre nanášanie tmelu na ríny

Voda, lístie a nečistoty môžu spôsobiť nefunkčnosť odkvapov. Ak k niečomu takému dôjde, najlepšie je presne identifikovať problém, ktorý nastal, pripraviť si potrebné náradie aj so správnym tmelom a pustiť sa do práce. Ak chcete mať istotu, že odkvapy nebudete musieť opravovať opakovane, držte sa pokynov v nasledujúcom návode:

 1. Odstráňte všetko lístie a blato, ktoré by mohlo spôsobiť upchatie v mieste spoja alebo na výtoku.
 2. Odmontujte všetky skrutky, ktoré spájajú jednotlivé diely žľabu.
 3. Odstráňte všetok starý tmel a uistite sa, že odkvapy sú čisté a suché na miestach, na ktoré budete nanášať nový tmel.
 4. Vymeňte staré gumové tesnenia za nové. To je dôležité najmä pri odkvapoch, ktoré sú vyrobené z vinylu alebo PVC.
 5. Pripravte si aplikačnú pištoľ a naneste súvislý pás klampiarskeho tmelu na príslušný spoj.
 6. Zatlačte diely alebo spoje odkvapu k sebe. V prípade potreby ich vystužte. Tmel na odkvapy väčšinou vytvrdne behom 24 hodín.

Ako vybrať vhodný klampiarsky tmel

Poškodenia spôsobené vodou patria medzi najhoršie. Najmä tie, ktoré začínajú od strechy. Môžu preniknúť do každého poschodia a spôsobiť vznik plesní a húb nielen v dome, ale aj okolo neho. Ak tomuto chcete predísť, použite Bitúmenový strešný tmel. Je to klampiarsky tmel, ktorý je ako plasticko-elastická tesniaca hmota založený na báze polymérov a bitúmenu. Je mimoriadne vhodný na opravy striech, odkvapových prvkov, komínov atď.

Ak nechcete, aby voda prenikala do domu zo zeme, budete potrebovať kvalitný tmel alebo silikón, ktorý je odolný proti poveternostným vplyvom. V takom prípade je skvelou voľbou Pattex Kúpeľne a kuchyne. Vďaka vysokej odolnosti voči vode, ozónu, vysokým teplotám a UV žiareniu vytvára silnú bariéru, ktorá udrží vodu v žľabe a neprepustí ju na miesta, na ktorých nemá čo robiť. Keďže tento vodoodolný sanitárny tmel je dostupný v dvoch veľkostiach, na väčšie projekty je potrebné zakúpiť objemnejšiu verziu v kartuši.

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať