Skip to Content
5 min čítania
Lepidlo na polypropylén zvládne viac

S lepidlom na polypropylén nebude takmer žiadne lepenie problémom

Zlomil sa vám stojan na gitaru alebo sa vám rozpadáva vaše obľúbené kreslo? S lepidlom na polypropylén zlepíte rôzne plasty, tkaniny aj malé úlomky. Je to veľmi všestranné lepidlo, o ktorom vám chceme povedať viac.

V tomto článku

Lepidlo na polypropylén: skvelý pomocník v domácnosti

Určite máte doma množstvo predmetov a materiálov, ktoré sa v nemalej miere opotrebúvajú. Ak potrebujete naraz opraviť viaceré samostatné predmety, ktoré sú vystavované odlišným úrovniam vlhkosti alebo ktoré sa skladajú z rôznych materiálov, určite vám pomôže kvalitné lepidlo na polypropylén, označované aj ako lepidlo na PP. Medzi predmety vyrobené z polypropylénu patria okrem iného fľaše (aj s uzávermi), skladovacie boxy, lavóry, vedrá a mnohé iné.

Požadované materiály

 

Tip odborníka

Odporúčania, ako správne nanášať lepidlo na polypropylén

Lepenie polypropylénu je v podstate veľmi jednoduché. Ak chcete, aby vaše spoje boli uhladené a skutočne odolné, stačí postupovať podľa týchto pokynov:

  1. Pripravte povrchy na lepenie. Musia byť hladké, rovné a čo najčistejšie. Ak sa chcete zbaviť nerovností, granulácie alebo iných poškodení, môžete použiť jemný brúsny papier a povrchy vyleštiť. Na odstránenie akýchkoľvek zvyškov je veľmi účinný napr. izopropylalkohol. 
  2. Pripravte si lepidlo na polypropylén. To zahŕňa prípravu aplikačnej dýzy a iných nástrojov. 
  3. Naneste lepidlo na polypropylén. Niektoré lepidlá sa dodávajú aj s podkladovou tekutinou, ktorú je potrebné naniesť na lepené povrchy ešte pred lepidlom. Podkladová tekutina zvyšuje priľnavosť na obzvlášť náročných materiáloch na lepenie. Podkladovú tekutinu je potrebné nechať odvetrať alebo zaschnúť po stanovenú dobu. Ak sa lepidlo nedodáva s podkladovou tekutinou, stačí ho naniesť v súlade s pokynmi od výrobcu a nechať ho vytvrdnúť.
  4. Očistite prebytky lepidla a nástroje. Na očistenie plôch od lepidla na polypropylén použite rozpúšťadlá určené pre sekundové lepidlá alebo napr. acetón.
  5. Vždy myslite na bezpečnosť! Pracujte v dobre vetraných priestoroch a noste ochranné rukavice a okuliare. V prípade kontaktu lepidla s pokožkou okamžite umyte zasiahnuté miesto vodou.

Lepidlá na polypropylén s najlepšími vlastnosťami

Zlomili sa vaše obľúbené slúchadlá a vy si neviete rady? Nemusíte vešať hlavu, ani hneď kupovať nové! Stačí použiť kvalitné lepidlo na polypropylén. Lepí aj povrchy a materiály, ktoré sú inak veľmi náročné na zlepenie ako napr. polyetylén, ale musíte prihliadať na to, aby lepidlo vyhovovalo vašim požiadavkám. To sa týka doby vytvrdzovania, fixácie po zlepení, farby a priehľadnosti po vytvrdnutí, celkovej odolnosti lepidla atď.  

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať