Skip to Content
5 min čítania
PU lepidlá na všestranné použitie!

PU lepidlá sú univerzálne lepidlá vytvárajúce obzvlášť pevné spoje

PU lepidlá sú univerzálne lepidlá vytvárajúce obzvlášť pevné spoje

Ak lepíte materiály s veľmi odlišnými vlastnosťami, PU lepidlá vám zaručene pomôžu. Nájdu uplatnenie pri väčšine stavebných materiálov a ponúkajú množstvo ďalších využití. Viac podrobností sa dozviete v našom návode.

V tomto článku

PU lepidlá – ich vlastnosti a výhody

PU lepidlá sú lepidlá založené na báze polyméru, ktorý sa nazýva polyuretán. Tieto špeciálne lepidlá často využívajú rôzni remeselníci, ale určite nájdu využitie aj pri domácom majstrovaní. 

PU lepidlá majú množstvo výhod. Sú veľmi trvácne, odolávajú vysokým aj nízkym teplotám a rýchlo vytvrdzujú. Polyuretánové lepidlá nie je možné po vytvrdnutí upravovať, ale napr. rovnako ako drevo ich môžete opracovávať pomocou nástrojov.

PU lepidlá sú dostupné v dvoch verziách: môžu byť jednozložkové alebo dvojzložkové.

 • Jednozložkové PU lepidlá vytvárajú veľmi silné spoje. Vytvrdzujú pôsobením vlhkosti a používajú sa napríklad na lepenie parkiet, OSB dosiek, sadrokartónu a iného.
 • Dvojzložkové PU lepidlá sa skladajú zo živice a tvrdidla. Tieto lepidlá sú vhodné na lepenie dreva, kameňa a plastov, ale môžete ich takisto použiť na zarovnanie nerovností a vypĺňanie medzier.


Polyuretán sa používa v rôznej podobe vo viacerých produktoch. Patrí k nim napríklad:

 • Polyuretánová pena: rozpínavá pena, ktorá je vhodná napríklad na izolovanie a utesnenie okenných rámov alebo okeníc. Môžete ju takisto použiť na spájanie rôznych materiálov.
 • Polyuretánová pasta: silné vodoodolné lepidlo na drevo, ktoré môžete použiť na lepenie dosiek alebo na upevňovanie drevených dielov a iných materiálov.
 • Polyuretánové montážne lepidlo: toto profesionálne lepidlo je veľmi pevné a môžete ho použiť pri lepení predmetov na kovové a plastové povrchy.

Tip odborníka

Používanie PU lepidiel na utesňovanie a lepenie

PU lepidlá sú vhodné nielen na lepenie, ale aj na vypĺňanie medzier a trhlín. Napríklad Trubičková PU pena 6v1 (dostupná aj ako pištoľová verzia) je jednozložkové a všestranné lepidlo s vynikajúcou priľnavosťou a postačí aj na vypĺňanie menších dutín. Vďaka tomu je obzvlášť vhodné na nerovné povrchy. Výborne lepí parapety, izolácie strešných prvkov, sadrokartóny na steny a mnohé iné. Vždy sa však uistite, že máte správne polyuretánové lepidlo pre svoj projekt. Niekedy je lepšie napr. jednozložkové, inokedy zas dvojzložkové. Na to si musíte dôkladne naštudovať pokyny od výrobcu.

Najprv si pripravte všetky potrebné materiály:

 • PU lepidlo a aplikačnú pištoľ (ak si to lepidlo vyžaduje)
 • veľkú plastovú misu a drevené tyčky (ak ide o dvojzložkové lepidlo)
 • špachtľu
 • svorku alebo závažie na zaťaženie


Množstvo lepidla a čas vytvrdzovania závisia od typu lepidla, preto si musíte vopred prečítať pokyny ku konkrétnemu výrobku. Nasledujúce pokyny opisujú všeobecný postup, ako lepiť predmety a vypĺňať medzery pomocou polyuretánového lepidla.

 1. Pripravte si povrchy. Musia byť pevné, čisté a zbavené všetkých nečistôt (mastnota, prach a iné), ktoré by mohli ovplyvniť priľnavosť.
 2. Chráňte sa. Vždy noste rukavice, aby ste si chránili pokožku.
 3. Pripravte si lepidlo. Ak ide o dvojzložkové lepidlo, naneste potrebné množstvo živice a tvrdidla do misy a zmiešajte ich pomocou drevenej tyčky, aby vytvorili homogénnu hmotu. Pri jednozložkovom lepidle poriadne pretraste dózu a nasaďte trubičku alebo vložte lepidlo do aplikačnej pištole.
 4. Naneste lepidlo. Použitím špachtle zatlačte hotové lepidlo do medzier alebo pomocou trubičky alebo aplikačnej pištole naneste potrebné množstvo pruhov lepidla na lepené povrchy.
 5. Pritlačte a zaistite povrchy. Pritlačte lepené povrchy k sebe a zaistite ich pomocou svorky alebo dostatočne ťažkého závažia. Nechajte lepidlo riadne vytvrdnúť.

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať