Skip to Content
7 min čítania
Tipy na lepidlo na obuv

Lepidlo na topánky vám pomôže nielen s opravou podrážky

Brúsené kožené topánky a taška z tmavej kože vedľa seba na drevenej svetlej podlahe.

Kvalitné lepidlo na topánky je lepidlo na podrážky aj lepidlo na tenisky v jednom. Viete, ako s ním pracovať tak, aby ste rýchlo a kvalitne opravili svoju obľúbenú obuv?

Ruka v latexovej rukavici drží koženú topánku s odlepenou podrážkou, vnútri ktorej je lepidlo.
Odlepená podrážka je s pevným lepidlom na obuv jednoduchý problém, ktorý vám zaberie len pár minút
V tomto článku

Ako funguje lepidlo na obuv?

Aj tá najkvalitnejšia obuv sa občas rozlepí či natrhne. V takom prípade môžete využiť služby obuvníka alebo vyskúšať opravu podrážky sami. S kvalitným lepidlom na obuv to hravo zvládnete aj vy. Napríklad s opravou uvoľnených častí športovej obuvi vám pomôže lepidlo na tenisky.

Kvalitné lepidlo na obuv ako Pattex Chemoprén obuv je vhodné na každý typ obuvi. Vďaka svojmu flexibilnému zloženiu dokáže spojiť rozličné materiály, a aj preto si ho mnohí profesionáli volia ako svoje obuvnícke lepidlo. Najlepšie na tom všetkom je, že práca s ním je jednoduchá; stačí, aby ste dodržiavali naše tipy a rady, o ktorých sa dočítate v tomto článku.

Požadované materiály

Tip odborníka

Oprava podrážky krok za krokom

S lepidlom na podrážky je lepenie topánok jednoduché a rýchle. Nech už sú vaše topánky vyrobené z čohokoľvek, kvalitné lepidlo na obuv si poradí s rozličnými materiálmi, ktoré sa pri výrobe topánok bežne používajú. Dôležité je, aby ste sa dobre pripravili.

Uistite sa, že povrch dielov, ktoré potrebujete zlepiť, je bez mastnoty, prachu alebo iných nečistôt. Lepidlo na podrážku je najlepšie používať pri izbovej teplote a pri práci s ním sa vyhýbať extrémnym teplotám. Aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky – čiže čo najpevnejšie spoje, zdrsnite hladké povrchy jednotlivých častí obuvi (napríklad tvrdý plast alebo kov, ktoré sa bežne vyskytujú v kožených pracovných topánkach) jemným brúsnym papierom.

Mužské ruky tlačia pevne k sebe vrch hnedej koženej topánky a podrážku.
S lepidlom na podrážky môžete svoj kožená pár topánok zrenovovať do takmer pôvodného stavu

Následne môžete postupovať podľa týchto krokov:

  1. Naneste tenkú vrstvu lepidla na obuv na jednu časť. Ak chcete opraviť napríklad uvoľnenú podrážku, naneste lepidlo na podrážky na spodnú časť topánky.
  2. Stlačte oddelené časti k sebe. Snažte sa to urobiť ihneď po nanesení lepidla na topánky. Aby ste sa uistili, že lepené diely obuvi pevne držia, použite na spevnenie spoja gumičky, pásku alebo svorky.
  3. Keď ste si istí, že časti sú pevne spojené, nechajte obuv v pokoji 24 až 48 hodín. (Pri nižších teplotách alebo nižšej vlhkosti bude proces trvať trochu dlhšie.)
  4. Po tejto dobe sa spoj stáva mimoriadne pevným; väčšina lepidiel na topánky je totiž navrhnutá tak, aby odolávala vysokým aj nízkym teplotám. Ak si naviac vyberiete lepidlo na obuv, ktoré je odolné voči vode a nárazu, získate takmer nezničiteľný spoj.

Spôsoby použitia lepidla na topánky

Občas sa stane, že vaša obuv nie je vyslovene zlomená či natrhnutá, ale medzi jednotlivými časťami sa vyskytla medzera. v takomto prípade bude postup použitia lepidla na tenisky trochu iný:

  1. Naneste hrubšiu vrstvu lepidla, než zvyčajne – až do 0,5 cm.
  2. Spojte oddelené časti dohromady a zabezpečte, aby držali pevne 1 až 3 hodiny. Počas tejto doby sa snažte nedotýkať sa ich, nehýbte nimi a ani s nimi inak nemanipulujte.
  3. Približne za 24 hodín dosiahnete 70 % plnej adhézie, zvyšok sa dokončí o 36 hodín neskôr.

Obuvnícke lepidlo: Najčastejšie otázky

  • Nezostanú na obuvi viditeľné stopy po použití lepidla na topánky? Nie. Veľa obuvníckych lepidiel, ako aj tie od Pattex, je transparentných. Stopy po oprave nebude vidieť.
  • Je Pattex lepidlo na topánky účinné? Mimoriadne! Je ideálne pre neustále ohýbané spoje. Môžete spokojne kráčať, behať či šoférovať – lepidlo na obuv Pattex Chemoprén obuv si poradí s každým pohybom.
  • Budú spoje pevne držať aj v zlom počasí alebo v náročných podmienkach? Áno a áno! Kvalitné lepidlo na obuv poskytuje vynikajúcu odolnosť voči vibráciám, nárazom, vlhkosti aj extrémnym teplotám.

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať