Skip to Content
8 min čítania
Predstavte si zváračku v tube!

Epoxidové lepidlo na kov: Dvojzložkový šampión na spájanie kovu

Epoxidové lepidlo na kov: Dvojzložkový šampión na spájanie kovu

Uvažujete o kúpe zváračky? A čo tak radšej epoxidové lepidlo na kov? Prečítajte si našu užitočnú príručku: vysvetlíme vám, aké jednoduché je použiť dvojzložkový epoxid na kov a jeho opravu.

V tomto článku

Čo je dvojzložkové epoxidové lepidlo na kov?

Vo všeobecnosti je epoxid lepidlo odolávajúce vysokému zaťaženiu, pozostávajúce zo živice a tvrdidla – zložiek, ktoré sú zmiešané v rovnakom pomere. Tieto dve zložky tvoria mimoriadne pevné spojenie, vhodné aj na povrchy ako kov, drevo či betón.

Hoci každé epoxidové lepidlo na kov obsahuje živicu a tvrdidlo, jednotlivé receptúry sa v detailoch zloženia líšia. Pri výbere špeciálneho lepidla na kov je preto dôležité vybrať si lepidlo podľa povrchov, s ktorými pracujete.

Požadované materiály

Tip odborníka

Ako aplikovať epoxidové lepidlo na kov?

Podobne ako pri ostatných lepidlách určených predovšetkým na konkrétne materiály (plast, drevo, koža), aj pri dvojzložkovom epoxidovom lepidle na kov je dôležité, aby ste postupovali podľa špecifických inštrukcií.

  1. Zdrsnite a očistite povrchy, ktoré chcete spojiť. Hladké povrchy sa spájajú ťažšie – ich mierne zdrsnenie pomôže kvalite spoja a zjednoduší vám prácu.
  2. Odrežte hrot z aplikačnej striekačky a vytlačte kryt zo stredu piestu.
  3. Nakloňte aplikátor a vytlačte prebytočný vzduch z komory.
  4. Vytlačte hmotu na miešaciu doštičku a obe zložky dôkladne premiešajte špachtľou. 
  5. Naneste malé množstvo zmiešaného epoxidu na oba povrchy, ktoré lepíte.
  6. Pripojte diely k sebe a pevne ich stlačte. Spoj zafixujte svorkami alebo ťažším predmetom a počkajte, kým zaschne. Doba tvrdnutia sa líši podľa produktu, preto si vždy podrobne prečítajte návod na obale. Príklad: Pattex Tekutý kov zatvrdne približne po 15 minútach a konečnú pevnosť získa spoj po 4 hodinách.

Ako vybrať správne dvojzložkové lepidlo na kov?

Pre základné práce okolo domu je vhodnou voľbou hmota na opravy Pattex Repair Express Metal. Jej špeciálne zloženie je ideálne na modelovanie a lepenie kovu na drevo, keramiku, kameň či celé rady plastov. Hmota je vo farbe kovu, čo oceníte najmä z estetickej stránky. Zároveň ju môžete použiť v interiéri aj exteriéri.

Ak potrebujete lepiť rôzne zliatiny kovov, oceľ alebo hliník, siahnite po Pattex Tekutý kov. Je to dvojzložkové epoxidové lepidlo na kov, taktiež vo farbe kovu, a podobne ako variant spomenutý vyššie vám pomôže vnútri aj okolo domu. Myslite len na to, že pre spájanie kovu a rozličných materiálov sa inštrukcie mierne líšia – vždy si ich preto prečítajte priamo na produkte.

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať