Skip to Content
9 min čítania
Lepenie plastov zvládnete ľavou zadnou!

Epoxidové lepidlo na plasty: Zistite, ako na opravy plastov!

Epoxidové lepidlo na plasty: Zistite, ako na opravy plastov!

Potrebujete opraviť plastové predmety a premýšľate, ktoré epoxidové lepidlo na plasty kúpiť? Ukážeme vám prehľad najlepších možností! Vysvetlíme vám základy lepenia, tipy a triky a predstavíme vám niektoré z najsilnejších dvojzložkových epoxidových lepidiel na plast.

V tomto článku

Čo je epoxidové lepidlo na plasty?

Epoxid na plasty je dvojzložkové epoxidové lepidlo na plast, vyrobené z epoxidového polyméru a tvrdidla. Po zmiešaní týchto zložiek vytvára mimoriadne odolný spoj. Epoxidové lepidlo na plasty je takisto vhodné na vypĺňanie medzier. Zároveň sa nezmrští pri vystavení rôznym teplotám a dokáže odolať veľkej záťaži či dokonca vŕtaniu.

Epoxidy sa dodávajú v rôznych zloženiach a sú vhodné na rôzne povrchy. Rovnako ako pri každom inom produkte je dôležité, aby ste si pred výberom prečítali informácie od výrobcu.

Požadované materiály

Tip odborníka

Ako aplikovať dvojzložkové epoxidové lepidlo na plast?

  1. Odlomte bezpečnostný uzáver na špičke striekačky.
  2. Nakloňte striekačku nahor a stlačte piest, čím vytlačíte prebytočný vzduch z komory.
  3. Nasaďte a zaskrutkujte zmiešavač až na doraz.
  4. Naneste požadované množstvo epoxidového lepidla na plasty na povrch spájaných dielov.
  5. Pritlačte diely k sebe pomocou svoriek alebo spoj zaťažte.
  6. Počkajte, kým epoxid vytvrdne: buď 1 minútu – Pattex Repair Epoxy Ultra Quick 1 min, alebo 5 minút –Pattex Repair Epoxy Ultra Strong 5 min. (Pozor, nejde o konečnú pevnosť, ale o čas, po ktorom môžete s predmetom manipulovať.)
  7. Celý predmet je možné zaťažiť až potom, čo lepidlo úplné vytvrdne.
  8. Po aplikácií zmiešavač odskrutkujte skôr ako lepidlo vo vnútri vytvrdne a špičku striekačky utrite handričkou. Potom nasaďte ochranný kryt a striekačku skladujte v pôvodnom obale.

Ako si vybrať vhodné epoxidové lepidlo na plasty?

Podobne ako pri iných materiáloch, aj pri práci s plastami je dôležité vedieť, s akým typom plastu pracujete. Ide o to, že nie každé lepidlo je vhodné na každý typ plastu. No keď poznáte druh a vlastnosti vášho konkrétneho plastového materiálu (či ide o PVC, PP, PE, PET, PS), jednoducho si vyberiete spomedzi širokej ponuky epoxidových lepidiel na plasty. Na každom epoxidovom lepidle na plasty je uvedené, na ktoré typy plastov je vhodné.

Dôležitý bude pre vás aj čas, za ktorý spoj získa svoju konečnú pevnosť. Táto doba sa tiež líši od konkrétneho druhu lepidla, a predtým, než si vyberiete konkrétny produkt, uistite sa, že vám tento čas vyhovuje.

Existujú iné ako epoxidové lepidlá na plasty?

Okrem spomínaných lepidiel môžete využiť aj Pattex Repair Special Plasty. Toto lepidlo na plasty odoláva vode, otrasom i teplotám do +70°. Je vhodné na lepenie tvrdených i mäkčených plastov a ich kombinácií.

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať