Skip to Content
5 min čítania
Prvá pomoc: lepidlo na keramiku

Ak sa niečo pokazí, opravte to s prvotriednymi lepidlami na keramiku

Osoba drží v rukách väčší a menší úlomok modernej bledozelenej vázy.

S lepidlom na keramiku je oprava prasklín v keramike úplne jednoduchá. Ukážeme vám, ako na to! Vezmite rozbitý keramický hrnček a čítajte ďalej. Dozviete sa všetko, čo potrebujete vedieť o lepidlách na keramiku.

V tomto článku

Čo je dôležité pri výbere lepidla na keramiku

Široká škála najrôznejších lepidiel na trhu spôsobuje, že niekedy je ťažké vybrať ten najvhodnejší výrobok na keramiku. Tu je niekoľko vecí, ktoré by ste mali mať na pamäti pred kúpou lepidla na keramiku.

Najlepšie lepidlá na keramiku sú multifunkčné a dokážu zlepiť keramiku s množstvom rôznych materiálov, ako je drevo, koža, niektoré plasty, sklo, zrkadlo, kovy a ďalšie.

Požadované materiály
Osoba lepí keramickú dekoráciu v podobe zeleného kaktusu pomocou sekundového lepidla.
Či už ide o dekoráciu alebo funkčný predmet, lepidlo na keramiku pomôže v oboch prípadoch

Pod lesklým vonkajším povrchom je keramika porézny materiál, takže lepidlo musí mať schopnosť priľnúť k poréznym povrchom. Ak sa vám odbil a stratil kus napr. z keramickej dlažby, potom potrebujete špeciálne lepidlo na keramickú dlažbu, ktoré dokáže takéto medzery vyplniť. A ak opravujete keramiku určenú na kontakt s potravinami alebo nápojmi, potom je dôležité vybrať lepidlo na keramiku a  porcelán, ktoré je zdravotne neškodné, a ktoré má nemenné vlastnosti aj potom, čo príde do styku s nápojmi a potravinami.

Tip odborníka

Ako používať lepidlo na keramiku

Lepenie rozbitej keramiky je jednoduché. Tu je návod, ako na to:

  1. Poskladajte rozbité kusy, aby ste sa uistili, že máte všetky diely.
  2. Naneste tenkú vrstvu lepidla na obe strany rozbitej keramiky.
  3. Pritlačte diely čo najtesnejšie k sebe a v prípade potreby ich polohu ešte rýchlo upravte.
  4. Držte kúsky pokope, kým lepidlo nezačne pôsobiť. V prípade potreby ich na čas vytvrdnutia niečím zafixujte v požadovanej polohe.
  5. Po úplnom vytvrdnutí zoškrabte prebytočné zaschnuté lepidlo.

Najlepšie lepidlá na keramiku

Ak potrebujete lepiť keramické predmety, ktoré budú v kontakte s potravinami a nápojmi a budú vystavované rôznym teplotám, siahnite po lepidle Pattex 100% GEL. Toto lepidlo na keramiku s gélovou konzistenciou na báze FLEXTEC polyméru bez obsahu rozpúšťadiel umožňuje vyplnenie medzier a vďaka svojej pružnosti sa neodlupuje ani nepraská. Gélové zloženie zase znamená, že nezačne tiecť, takže toto silné lepidlo na keramiku je ideálne aj na vertikálnu aplikáciu, napríklad na obkladačky. Vďaka svojmu vysoko univerzálnemu zloženiu je vhodné na množstvo prác v domácnosti aj mimo nej.

K takmer zlepenému zelenému keramickému kaktusu prikladá osoba posledný odlomený kúsok.
S precíznym použitím lepidla na keramiku praskliny nebude takmer vidno

Na projekty, pri ktorých bude potrebné spoj brúsiť, vŕtať, pretierať alebo inak mechanicky opracovávať, siahnite po epoxidovej hmote Pattex Repair Epoxy Ultra Quick. Táto hmota rýchlo vytvrdzuje, takže jednotlivé lepené diely treba čo najrýchlejšie presne zarovnať, ale nie je potrebná žiadna fixácia. Po vytvrdnutí je hmota biela a môžete ju pretrieť.

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať