Skip to Content
6 min čítania
Dosť bolo vŕtania a búchania!

Naučte sa, ako zavesiť fotky na stenu

Naučte sa, ako zavesiť obraz bez klincov či fotky na stenu bez vŕtania a uľahčite si život. Keď ich v budúcnosti zložíte alebo presuniete, nezostanú po nich žiadne nevzhľadné diery.

V tomto článku

Ako zavesiť obraz bez vŕtania a poškodenia steny?

Nástenné dekorácie pomôžu vytvoriť z vášho domova útulné a jedinečné miesto. Napokon, takmer každý z nás má doma na stene aspoň nejaké ozdoby – či už sú to skutočné umelecké diela, alebo hrdo vystavené a zarámované rodinné spomienky.

Obrazy aj fotky vyzerajú na stene skvele. Problém prichádza až vtedy, keď sa rozhodnete premiestniť ich – v stenách vám totiž nevyhnutne zostanú nevzhľadné diery. Otázka teda znie: ako zavesiť obraz bez vŕtania? Namiesto toho, aby ste si zakaždým ničili steny, zvoľte elegantnejší spôsob; taký, vďaka ktorému budú vaše steny vyzerať ako nové!

Požadované materiály

Vešanie obrazov bez vŕtania navyše obzvlášť oceníte v prípade, že nemáte vhodné nástroje – správne klince, kladivo a rôzne druhy úchytiek, ktoré sú potrebné na zavesenie obrazov tradičným spôsobom.

Tip odborníka

Ako pripevniť obraz na stenu zo sadrokartónu?

Ako sa teda vyhnúť búchaniu a vŕtaniu? Stačí trochu preskúmať možnosti vešania obrazov bez vŕtania a zistíte, že existujú produkty presne na tento účel. Jedným z nich je napríklad nástenný držiak, ktorý sa dá nalepiť a následne odlepiť a ktorý je navrhnutý špeciálne na zavesenie zarámovaných fotografií na sadrokartón. Kladivo a klince môžete pokojne pustiť z hlavy. Vaše steny budú vyzerať skvele aj v prípade, že sa rozhodnete rámik presunúť.

Pred zavesením obrazu bez vŕtania sa uistite, že rám obrazu či fotografie nie je prasknutý alebo zlomený. Na opravu poškodeného rámu môžete siahnuť po lepidle Pattex Wood Express (v prípade, že ide o drevený rám) alebo po Pattex Express Metal (v prípade, že ide o rám z kovu). Ak je rám v poriadku, zostáva vám len vybrať si, čím prilepiť obraz na stenu zo sadrokartónu – my odporúčame Pattex Fix Decor.

V tomto stručnom návode sa dozviete, ako zavesiť obraz bez vŕtania pomocou tohto lepidla:

1. Vyčistite lepený povrch – zbavte ho prachu, mastnoty a oleja.

2. Odrežte vrch kartuše nad závitom. Naskrutkujte plastovú špičku (nie je treba ju zrezávať) a vložte kartušu do pištole.

3. Naneste lepidlo na jeden z povrchov. Po každej aplikácii uvoľnite spúšť pištole, aby lepidlo ďalej nevytekalo.

4. Lepené diely k sebe pritlačte, kým je lepidlo ešte vlhké.

5. Zvyšok lepidla ihneď odstráňte pomocou vlhkej handry. Po vytvrdnutí sa dá odstrániť iba mechanicky.

Vešanie obrazov bez vŕtania. Ako postupovať v prípade tehlových stien?

Zatiaľ čo drevo a sadrokartónové dosky sú typickými materiálmi, z ktorých sú vyrobené vnútorné steny, niektoré domy majú aj odhalené, resp. priznané tehlové steny. Keď človek premýšľa, ako zavesiť fotky na stenu, zvyčajne ho to v takom prípade zvádza k vyvŕtaniu diery priamo do tehly. Lenže kým diera v stene je trvalá, vkus sa mení – keď raz budete chcieť na stenu zavesiť inú dekoráciu, celú tehlu bude treba vymeniť. Nehovoriac o tom, že na takéto vŕtanie by ste potrebovali aj špecifický vrták.

Našťastie to nie je jediná možnosť. Zavesenie obrazu bez vŕtania je pomerne jednoduché aj pri tehlových stenách. Dokonca aj vtedy, keď ide o naozaj veľkú fotografiu alebo dekoráciu nepravidelného tvaru. Akékoľvek tehlové či murárske práce sú okrem toho zvyčajne jedinečné a originálne, takže to posledné, čo chcete urobiť, je trvalo ich poškodiť dierami po vŕtaní.

Ak sa pokúšate zavesiť fotografiu alebo umelecké dielo na tehlovú alebo betónovú stenu a hľadáte niečo, čo poskytuje maximálnu pevnosť, určite vyskúšajte Pattex Repair Extreme. Toto lepidlo bez rozpúšťadiel vám zabezpečí vysokopevný spoj a naviac je vodoodolné, pretierateľné a odoláva vysokým teplotám. Z estetického hľadiska vás zase poteší, že po vytvrdnutí zostáva transparentné.

Tu je pár rád, ktoré treba mať na pamäti pri práci s týmto silným lepidlom:

Podklady musia byť pevné, suché a odmastené.

Laminátové alebo kovové podklady treba očistiť pomocou rozpúšťadla (benzén alebo alkohol).

Ak lepené plochy obrúsite, zvýši sa pevnosť spoja s kovmi.

Predpokladom vytvrdnutia lepidla je absorpcia malého množstva vlhkosti (zo vzduchu alebo z niektorého z lepených materiálov), takže pri lepení dvoch nenasiakavých materiálov môže vytvrdnutie trvať dlhšie.

Ak majú lepené materiály povrchovú úpravu, skontrolujte ich z hľadiska adhézie. Ak je to možné, nátery odstráňte.

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať