Skip to Content
5 min čítania
Nech voda zostane v akváriu!

Ako opraviť zle tesniace akvárium lepidlom na akváriá

Netesniace akvárium ešte nemusí znamenať koniec vašej vodnej ríše divov. So správnym silikónom na akvárium zvládnete sklenené akváriá znovu utesniť. Nasledujúci text vás prevedie silikónmi na lepenie akvárií vhodnými aj pre to vaše.

V tomto článku

Čo je silikón na akvárium?

Deravé akvárium je problém, ktorý by ste nemali ignorovať: ak ho včas neopravíte, malý únik môže narásť do takých rozmerov, až voda naozaj vytečie a poškodí váš domov. A aj „domov“ vašich rýb.

Pri opätovnom utesňovaní akvária je dôležité vybrať taký silikón na akvárium, ktorý jeho obyvateľov dostatočne ochráni. Silikóny na lepenie akvárií majú špeciálne zloženie, ktoré sa líši od iných silikónových tmelov. To, či ide naozaj o silikón na akváriá, zistíte podľa nasledujúceho zoznamu.

Lepidlá do akvária:

  • sú kompatibilné so slanou i sladkou vodou;
  • majú receptúry, ktoré odolajú nepretržitému kontaktu s vodou;
  • sú netoxické a 100 % bezpečné pre vodné prostredie.
Požadované materiály

Tip odborníka

Ako aplikovať lepidlo na akvárium?

Pred začatím opravy vám odporúčame skontrolovať bezpečnosť všetkých spojov. Ak už akvárium vypustíte pre únik z jedného miesta, stojí za to skontrolovať kvalitu a stav ostatných tesnení.

  1. Odčerpajte vodu a vyberte ryby. Odčerpajte toľko vody, koľko je potrebné, aby bola jej hladina hlboko pod miestom, ktoré sa chystáte opraviť. Ideálne, samozrejme, je, ak pred použitím akvaristického lepidla nádrž úplne vypustíte a vyčistíte a ryby vyberiete von.
  2. Odstráňte starý tmel. Môžete na to použiť žiletku alebo iný ostrý nástroj. Ak sú vaše ryby stále v nádrži, dávajte pozor, aby do nej zbytočne nepadali zvyšky silikónu. Pokiaľ nemeníte celý spoj, silikónový pás neťahajte.
  3. Vyčistite spoje. Zo skla tak odstránite staré, odolnejšie zvyšky. Zvážte použitie minerálnych liehovín na úplné odstránenie všetkých zvyškov.
  4. Začnite na vnútornej strane nádrže. Naneste silikón na akváriá pozdĺž spoja. Dbajte na to, aby ste všetky medzery poriadne vyplnili tmelom.
  5. Opakujte aplikáciu. Urobte to isté na vonkajšej strane nádrže a uistite sa, že po nanesení tmelu nezostali medzery.
  6. Počkajte na vytvrdnutie. Pred opätovným naplnením nádrže vodou musí tmel dosiahnuť vytvrdnutie – konkrétny čas nájdete vždy v pokynoch od výrobcu, ktoré sa vzťahujú na daný produkt.

Ktorý silikón na akváriá je pre túto prácu najlepší?

Ak hľadáte kvalitný silikón na lepenie akvária, ktorý je bezpečný a zároveň má vysokú odolnosť voči vzniku plesní, vyskúšajte Pattex Rýchloschnúci sanitárny silikón. Skvele vypĺňa medzery, po vytvrdnutí zostáva trvalo elastický a je vodoodolný už po 1 hodine.

Ak je samotné sklo výrazne prasknuté, radšej sa poraďte s odborníkom – v závislosti od veľkosti akvária nemusí tesniaci prostriedok vydržať tlak vody v nádrži a je možné, že budete potrebovať úplne novú sklenenú tabuľu.

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať